28.10.2010
img
1

Zapraszamy na koncert – 30 października 2010 roku, godz. 17.00

Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie na CXXIX Koncert Pałacowy – \”Fryderyk Chopin – Wielki Romantyk wśród Poetów\” w wykonaniu Niny Kuźmy – Sapiejewskiej (fortepian) i Ewy Marii Wójcik (recytacja).
Koncert odbędzie się w sobotę, 30 października 2010 roku o godz. 17.00 w Sali Rotundowej.
W programie:
Adam Mickiewicz – Sonety Krymskie, Sonet \”Cisza Morska\”
Fryderyk Chopin – Nokturn F – Dur op. 15 nr 1
Lord Byron – \”The Girl of Cadiz\”
Fryderyk Chopin – Nokturn c – moll op. 48 nr 1
Ruben Dario – \”Los Tres Reyes Magos\”
Fryderyk Chopin – Mazurek C – Dur op. 24 nr 2
Mazurek a moll op. 17 nr 4
Mazurek D – Dur op. 33 nr 2
Charles Baudelaire – \”Do Kreolki\”
Fryderyk Chopin – Walc e – moll posthumous
Jose Asuncion Silva – \”Infancia\”
Fryderyk Chopin – Walc cis – moll op. 42
Oscar Wilde – \”The Harlot\’s House\”

******************************************************************

William Shakespeare – \”Sonet LVI\”
Fryderyk Chopin – Ballada g – moll op. 23
Adam Mickiewicz – Sonety Krymskie, Sonet \”Bajdary\”
Fryderyk Chopin – Scherzo b – moll op. 31
Cyprian Kamil Norwid – \”Fortepian Chopina\”
Fryderyk Chopin – Polonez As – Dur op. 53
Edgar Allan Poe – \”Eldorado\”

Nina Kuźma-Sapiejewska – polską pianistkę od lat mieszkającą w Nowym Jorku
”The Washington Star\” zaprezentował, jako \”absolutnie pierwszą klasę.\” The New York Times ocenił ją, jako \”wybitną interpretatorkę Chopina\”. Grecka gazeta Makedonia opublikowała artykuł określając ją, jako \”pianistkę na światowym poziomie, „ a Gazeta Krakowska uznała za \”wirtuoza\”. Szwajcarska gazeta Solothurner Zeitung obdarzyła ją największym komplementem pisząc: \”…Pianistka nie tylko wyróżnia się tym, że dźwięk jej przypomina medytacyjny ton Rubinsteina, ale również gra z ognistym temperamentem i wirtuozerią.\”
Urodzona w Warszawie ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku oraz Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Spośród dwunastu pedagogów, z jakimi studiowała najważniejszym profesorem był Lucjan Galon, znakomity pianista, uczeń Frederica Lamonda – szkockiego wirtuoza, który kształcił sie u Franciszka Liszta.
Nina Kuźma-Sapiejewska koncertowała w 19-tu krajach. Kariera artystyczna pianistki to występy ze znanymi orkiestrami, recitale i koncerty kameralne.
W słynnej Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku zaprezentowała 16 recitali chopinowskich. Brała udział w prestiżowych festiwalach, dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. W 1991 r. miała zaszczyt zagrać program chopinowski w nowojorskiej Town Hall podczas pierwszej historycznej wizyty Prezydenta Lecha Wałęsy w USA. Nagrała płytę z muzyką Chopina dla firmy Koch Classics oraz płytę z muzyką Schumanna.
W 1993 r. została uhonorowana nagrodą Prezydenta Rady Miejskiej Nowego Jorku za działalność artystyczną.
W marcu 2009 r. The New York Times opublikował artykuł na temat życia pianistki łącznie z audio i slide show w internecie z muzyką Chopina w jej wykonaniu (www.newyorktimes.com – Nina Kuźma Sapiejewska, Habitats/Larchmont, NY).
Festiwal Chopin Project w 2010, to nowy projekt Niny Kuźmy-Sapiejewskiej.

Ewa Maria Wójcik, urodzona 23 lipca, 1985 roku w Waszyngtonie od dzieciństwa interesuje się teatrem, filmem, i poezją a także gra na skrzypcach. Będąc uczennicą VI klasy French-American School of New York, do której uczęszczała przez dziesięć lat, wygrała I Nagrodę na Konkursie Recytatorskim w Nowym Jorku za recytacje bajek La Fontaine’a.
Ewa Maria pogłębia swoje zainteresowania teatrem na kursach w Studium Aktorskim „Stella Adler” w Nowym Jorku podczas nauk w Mamaroneck High School, gdzie uzyskuje maturę.
Dalsze studia artystyczne kontynuuje przez dwa lata w nowojorskiej szkole teatralnej The American Musical and Dramatic Academy, prezentując się w dyplomowej sztuce Happy Hour w teatrze Off Off Broadway.
Następnie studiuje przez rok w Hunter College i dalsze dwa lata w Fordham University w Lincoln Center w Nowym Jorku otrzymując tytuł „Bachelor of Arts” w 2009 roku.
Występuje w Nowym Jorku m. in. w sztukach Street Scene Elmera Rice’a, Baruch Samanty Schoer, The Nets Sary Harburg-Petrich, Drawbridge Lauren Opper, i w sztuce Cusi Cram, The Wild Inside wystawionej przez teatr Primary Stages.
Do artystycznej działalności Ewy Marii Wójcik należy również zaliczyć recitale poetyckie – recytacje poezji romantycznej w kilku językach w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.
W czerwcu 2010 roku, Ewa Maria występuje jako Lucy w sztuce Dracula Mac’a Wellmana, w reżyserii Neilla Robertsona wystawionej przez Haberdasher Theatre.
Aktorka gra w następujących filmach: What Makes Jada Click? Raquel Roxanne, En Passant Georgia Roxon, i Walking Maris’ Way, Quacy Rose.
Ewa Maria zna język angielski, polski, francuski i hiszpański.

Wstęp – 5 zł.

Impreza jest dofinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego.