[:pl]Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią, świątynie/arcydzieła/pomniki”[:]
[:pl]Niedziela, 18 września 2016 roku, godz. 17.00
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią, świątynie/arcydzieła/pomniki”.
Prelekcja dr Agnieszki Wysockiej pt. „Symbolika elementów architektonicznych pałacu w Lubostroniu”
Recital fortepianowy Michała Szymanowskiego
Wystawa pamiątek po rodzinie Skórzewskich – dawnych właścicielach pałacu w Lubostroniu.
Wstęp wolny!
Agnieszka Wysocka – historyk sztuki i badaczka architektury XIX i XX wieku. Pracuje w Kujawsko – Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy; jest też wykładowcą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autorka i współautorka książek oraz artykułów popularno – naukowych.
Michał Karol Szymanowski – jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy
w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie kontynuuje studia pianistyczne w ramach studiów doktoranckich oraz pełni funkcję asystenta na macierzystej uczelni.
Znalazł się w gronie laureatów 16 ogólnopolskich i 8 międzynarodowych konkursów pianistycznych otrzymując m. in.: 2. nagrodę w Asia-Pacific International Fryderyk Chopin Piano Competition w Daegu w Korei (2015), 2. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2012), 3. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), 5. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pamięci Vladimira Horowitza w Kijowie (2007), czy 2. i 5. nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2008, 2015). W 2011 roku zwyciężył w konkursie ostypendium Yamaha Music Foundation of Europe.
Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m. in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Belgii, Szwajcarii), Azji (w Japonii, Korei) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym na Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, Long Lake Festival w Lugano i Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ, podczas którego wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie na jednym koncercie z Marthą Argerich.
Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyńsk, grając z towarzyszeniem m.in. Teresa Carreño Youth Orchestra of Venezuela, Orkiestry Symfonicznej Teatru Narodowego
w Brasilii, Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz Capelli Bydgostiensis.
Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski często wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i innymi artystami.
Michał Szymanowski nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały wysoko ocenione przez krytykę; w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwać”.
W programie koncertu:
L. van Beethoven – Sonata Es-dur op. 81a Les adieux
J. Brahms – Intermezzo Es-dur op. 117 nr 1
J. Brahms – Intermezzo b-moll op. 117 nr 2
F. Chopin – Etiuda a-moll op. 25 nr 11
S. Rachmaninow – Etiuda-tableaux D-dur op. 39 nr 9