14.03.2022
img
1

[:pl]Monodram „Kim jestem” na podstawie eseju literackiego „Fabula Rasa” Edwarda Stachury[:]

[:pl]

Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 20 marca 2022 roku o godz. 17.00 na monodram „Kim jestem” na podstawie eseju literackiego „Fabula Rasa” Edwarda Stachury (280. Koncert Pałacowy).
Wystąpią:
Teresa Wądzińska – aktorka
Waldemar Knade – muzyka
Mirosław Worobiej – realizacja dźwięku
Wstęp – 20 zł
Fabula rasa Edwarda Stachury zredagowana została w latach 1978–1979, podczas rozwoju choroby psychicznej poety, kiedy występowały u niego symptomy maniakalne. Dzieło to powstało przed tragicznym wypadkiem, który był wynikiem pierwszej próby samobójczej. Ten legendarny już dziś utwór w istocie jednak nie został nigdy tak naprawdę dokończony. Jak zauważa Krzysztof Rutkowski, „Fabula rasa miała być tekstem, który już książką być przestał, „dziełem otwartym” w najbardziej dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. […]Fabula rasa to coś nie do czytania, nie do napisania, lecz do zrobienia swoim własnym życiem.”
Oferujemy Państwu adaptację sceniczną słuchowiska „Kim jestem” na podstawie eseju literackiego „Fabula Rasa” Edwarda Stachury. Słuchowisko „Kim jestem” zostało przez zarejestrowane i zrealizowane w formie wydawnictwa płytowego dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.
Inspirowani ogromnym ładunkiem emocji, życiowej mądrości i niebywałej wyobraźni Edwarda Stachury, postanowiliśmy również stworzyć sceniczną wersję dzieła z wielkim przesłaniem dla każdego z nas – kim jestem?
W roli głównej występuje wybitna aktorka oraz reżyserka spektaklu – Teresa Wądzińska. Muzykę do spektaklu skomponował znany i ceniony muzyk – Waldemar Knade. Kompozytor wykonuję muzykę w trakcie monogramu. Realizacją dźwięku i efektami akustycznymi spektaklu zajmuje się zasłużony realizator radiowy – Mirosław Worobiej.
Prapremiera adaptacji scenicznej słuchowiska odbyła się w listopadzie 2021 roku w sali im. Edwarda Stachury „Steda’ w budynku zabytkowego dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim.
„Za nami kolejne wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się w sali im. Edwarda Stachury Steda. Tym razem Miejskie Centrum Kultury im. Mariana Szafrańskiego Aleksandrów Kujawski zorganizowało prapremierę płyty „Kim jestem – na podstawie Fabula Rasa, czyli rzecz o egoizmie Edwarda Stachury”. Za interpretację tekstu odpowiadała uznana aktorka z Bydgoszczy, pani Teresa Wądzińska. Razem z Waldemarem Knade oraz Mirosławem Worobiejem stworzyli niezwykłe słuchowisko. Na zakończenie odbył się koncert Jacka Błaszczyńskiego. Zapraszamy Państwa do obejrzenia materiału wideo z tego wydarzenia
Wydarzenie dofinansowane było z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskie
Patronat nad wydarzeniem objął Arkadiusz Gralak Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego
Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz oraz Polskie Radio PiK”
Media:
Stacja Aleksandrów

[:]