03.11.2016
img
1

[:pl]Koncert z cyklu „poLUB…Jazz”[:]

2016-11-20 o godzinie 17:00

[:pl]Koncert Mazzoll-Knade

Jerzy Mazzoll to wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce.

Na początku lat 90tych spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal Company Week. Producentem jego pierwszej płyty „Perplex” był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brotzmana. Wydał serię płyt Diffusion Ensamble, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki.

W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda i Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzy festiwal Art Depot zajmmazzollujący  się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 12 autorskich płyt. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno albumy: „Minimalover”, „Jeden dźwięk i Pan Bóg” oraz „Responsio Mortifera” i zaskakująca „Rite of Spring Variation” nagrana w duecie z Tomaszem Sroczyńskim.

Waldemar Knade ,wszechstronny bydgoski altowiolista i kompozytor, Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym.

Znany zarówno miłośnikom muzyki klasycznej (m.in. Capella Bydgostiensis, Filharmonia Pomorska, Kwartet Pomorski) jak jazzu, bluesa i rocka. Współpracował i koncertował ze znakomitymi polskimi i amerykańskimi muzykami (Steve Kindler, Grant Calvin Weston, Warren Benbow). Gościnnie wystąpił w międzynarodowym składzie: Majchrzak(PL) – Drungle(USA) – Garcia(F) „THIRD WAVE” na wspólnym koncert w Warszawie. W wyniku tego wydarzenia powstał duet: Krzysztof Majchrzak & Waldemar Knade z powodzeniem koncertujący w wielu miejscach kraju. Jako trio z nowojorskim perkusistą Warrenem Benbowem zagrali wspólnie trasę koncertową na terenie Polski. W roku 2014 wraz z perkusistą Grantem Calvinem Westonem powołał do życia projekt Weston & Knade. Efekt tej współpracy poznajemy na konceptualnym albumie zatytułowanym „Metamorphosis”.   Waldemar Knade jest cenionym instrumentalistą w środowisku muzycznym przez co zapraszany jest knadeprzez wielu artystów do współpracy czego efektem są również liczne wydawnictwa płytowe.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed koncertem[:]