04.09.2018
img
1

[:pl]Koncert z cyklu „poLUB…Jazz”[:]

2018-09-15 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa
15 zł

[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w sobotę, 15 września 2018 roku o godz. 17.00 do Sali Rotundowej na koncert z cyklu „poLUB…Jazz”.

ANTYDEPRESYJNA AKADEMIA DŻWIĘKU to projekt Grzegorza Pleszynskiego poszukujący nowych brzmień wynikających z połączenie muzyki improwizowanej z jazzem i elementami rocka oraz sztuką wizualną.

Zagrają:

Grzegorz Pleszynski

Pleszyński łączy dźwięki z kolorami i wizualnymi formami. Autor mówi, że jego spływająca farba trwa w czasie jak dźwięk i często obrazy stają się partyturą dla muzycznych kompozycji….i odwrotnie. Dźwięki wydobywa z dwóch trąbek, skonstruowanych z węży paliwowych, lejka kuchennego i ustników. W jego grze doszukać się można głosów dzikich zwierząt. Inspirują go także odgłosy okrętów kotwiczących w zatokach, nocne stalownie oraz ruchliwe skrzyżowania. Posługuje się często obrazami i video aby tworzyć dźwięk.

Pleszyński pisze: Dla mnie najważniejsze jest dotarcie do źródeł poznania poprzez sztukę. Interesuje mnie, w jaki sposób kultura, w której żyjemy jest opresyjna wobec mnie i innych ludzi. Kiedyś kultury były bardziej opresyjne wobec jednostek, dziś, wydawałoby się, trochę mniej. A może to tylko pozory? Poszukuję tych „skorup”
narzuconych przez kulturę albo tego delikatnego „pudru”, jaki jest nakładany na naszą naturę. Próbuję odkryć mechanizm, który tym rządzi. Trzeba wypośrodkować, co z tej opresji jest konieczne, a czego możemy się pozbyć jako zbytecznego balastu, związanego np. z tradycją, a czasami zbyt gwałtownym postępem.

Jest autorem 6 albumów muzycznych. Wyreżyserował i stworzył muzykę do 3 spektakli operowych z elementami performance.

Maciej Wróbel

Maciek Wróbel – perkusista,pianista-waltornista współtwórca takich projektów jak Clockwork vs Poprawski, Rykoszept, Granie Herberta. Obecnie realizuje się we własnym projekcie muzyki improwizowanej pt.Wróbel „,wykonując swoje kompozycje.Współpracował z wieloma znakomitymi artystami muzyki jazzowej,rockowej oraz poezji śpiewanej.

Tomasz Licak 

Saksofonista, kompozytor, absolwent Carl Nielsen Academy of Music w Odense (2012) oraz Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadze, gdzie ukończył elitarne studia podyplomowe (Soloist Advanced Postgraduate Diploma). Laureat licznych nagród, w tym Grand Prix Jazz nad Odrą 2013, Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej 2010, nagroda indywidualnej Krokus Jazz Festiwal 2009. Stypendysta Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 2012 oraz Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina 2017 oraz duńskiego programu ERMA Fonden.

Jako lider oraz członek wielu zespołów od lat aktywnie koncertuje niemal na całym świecie, w Europie (głównie w Polsce, Danii, Niemczech, a także Anglii i Litwie) oraz Afryce (Kenia, Tanzania, Zanzibar). Współpracuje z wieloma wydawnictwami muzycznymi m. in. polskim Multikulti, RecArt czy duńskimi Calibrated, Gateway, Blackout.

Aktywnie uczestniczy w życiu środowiska artystycznego Polski oraz Danii. Oprócz regularnej działalności koncertowej, zarówno klubowej jak i festiwalowej, udziela się w wielu inicjatywach artystycznych. Kieruje Pomeranian Youth Big Bandem, łączącym muzyków profesjonalnych oraz studentów i uczniów.

Prowadzi działalność edukacyjną, organizując warsztaty, wykłady adresowane do uczniów szkół muzycznych, studentów akademii oraz muzyków profesjonalnych. Obecnie wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Sławomir Szudrowicz

Gitarzysta, kompozytor oraz animator przedsięwzięć kulturalnych. W muzyce porusza się na dość szerokim stylistycznie obszarze, począwszy od eksperymentalnej muzyki rockowej, surf rockowej, muzyki z elementami jazzu, bluesa i funku, brzmień elektronicznych, muzyki abstrakcyjnej, a na poezji śpiewanej skończywszy. Absolwent Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego na wydziale Pedagogiki i Psychologi, oraz Studium Muzyki Jazzowej i Estradowej przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie gitary. Współtworzył zespoły muzyczne: Something Like Elvis, Electric Blues Mutants,  Potty Umbrella, Szreder And The Ghost Riders. Odbył setki koncertów w kraju i zagranicą. Grał wspólne trasy koncertowe z takimi legendami sceny muzycznej jak: Fugazi, Nomeansno, The Ex, Acid Mother Temple, Victims Family i Alice Donut. Jest również twórcą muzyki teatralnej i filmowej. Współpracował z takimi reżyserami jak: Bogdan Dziworski, Marcin Giżycki, Paweł Wodziński, Paweł Łysak, Jan Klata, Anna Jadowska, Łukasz Kos, Łukasz Gajdzis. Ponadto współpracował z artystami: Grzegorzem Pleszyńskim, Maciejem Szymborskim, Jakubem Ziołkiem, Martą Filipiak, Małgorzatą Winter, Romą Warmus, Arturem Maćkowiakiem, Macio Morettim, Tomaszem Pawlickim, Kubą Janickim, Pawłem Urowskim i. in.

https://www.youtube.com/watch?v=Ue6DJx6bFkU

https://www.youtube.com/watch?v=QNqNtrTAvk4

http://1uchem1okiem.blogspot.com/2014/04/czytanie-awangardy-pleszynski-rock-roll.html

 

 [:]