06.02.2019
img
1

[:pl]Koncert Walentynkowy[:]

2019-02-17 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa
15 zł
Urszula Guźlecka

[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie
w niedzielę, 17 lutego 2019 roku o godz. 17.00 do Sali Rotundowej na Koncert Walentynkowy.

Wystąpią:
RAFFA QUARTET w składzie: Filip Lipski (skrzypce), Justyna Cieślak (skrzypce), Michał Rak (altówka) oraz Cecylia Stanecka
(wiolonczela)
Prowadzenie koncertu – Urszula Guźlecka

Wstęp – 15 zł

W programie:

Antonio Vivaldi – Cztery pory roku

Piotr Czajkowski – Śpiąca Królewna

Piero Mascagani – Intermezzo z opery „Rycerskość wieśniacza”

In the mood for love

Antonin Dvorak – Taniec słowiański

Tango Jalousie

Tango z filmu „Moulin Rouge”

Astor Piazzolla – Oblivion

Astor Piazzolla – Adios Nonino

Edward Elgar – Salut d’amour

Astor Piazzolla – Libertango

RAFFA QUARTET powstał w 2013 r. by połączyć doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych, związanych z Bydgoszczą i Toruniem oraz stworzyć możliwości rozwoju na gruncie muzyki kameralnej. Muzycy skupieni są wokół bydgoskiej Orkiestry Opera Nova.
Artyści w swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych. Tworzą zespół będący fuzją pasji z energią, które dają wysublimowaną jakość.
W 2016 r. artyści otrzymali Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy i zrealizowali „Projekt 21” w Górsku i Synagodze w Starym Fordonie. Brali udział m.in. w: Festiwalu „Rzeka muzyki” (2017), Festiwalu „Fontanna muzyki – koncerty przy fontannie Potop w Bydgoszczy” (2016, 2017), Cyklu Letnich Koncertów Muzyki Kameralne w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu (2016, 2017), Europejskich Spotkaniach Artystycznych w Bydgoszczy (2013), Relokacjach organizowanych przez Fundację Nowa Sztuka Wetmusic, realizując projekt „W pół drogi” w Złejwsi Wielkiej (2013), Koncertach Muzyki Kameralnej w Selb i Hof w Niemczech (2013) oraz innych wydarzeniach muzycznych.

Filip Lipski – skrzypce, absolwent „Szkoły Talentów” w Poznaniu, kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. T.Tomaszewskiego. Został uhonorowany stypendium przez City of London Corporation, które umożliwiło mu podyplomowe kształcenie się w elitarnej Guildhall School of Music and Drama w klasie prof. K. Śmietany. Swoje wirtuozowskie i artystyczne umiejętności doskonalił u wybitnych muzyków jak: W. Wiłkomirska, K.A.Kulka, P. Munteanu, N. Chestain, K.Węgrzyn, R. Nodel, H. Schunk, B. le Monnier, A.R. Kragerud. Był gościnnym koncertmistrzem w różnych orkiestrach i festiwalach muzycznych: Festiwal Międzynarodowy w Catani (Sycylia) Word Symphony Orchestra, Orkiestry „L’ensemble Intereuropeen” w Thonon we Francji, „Hohenfels Symphony Orchestra Philharmonic Berlin” w Niemczech, Filharmonia Wrocławska im. W.Lutosławskiego, Filharmonia Gorzowska.
Współpracował z wieloma orkiestrami w europie w tym „BBC Symphony Orchestra” w Londynie, 'Orchestre National d’Île de France’ w Paryżu. Grał pod batutami dyrygentów takich jak sir Colin Davis, Mariss Jansons, J. Maksymiuk, J.Kasprzyk, sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Jirí Belohlávek, Yoel Levi. Wykonuje recitale solowe w całej europie, grywał w takich salach jak „Konzerthaus”w Berlinie, ”Southwerk Cathedral” w Londynie, jako solista z Kameralną Orkiestrą ”Amadeus” w Dworze Artusa w Gdańsku. Był laureatem wielu konkursów w tym: I miejsce na międzynarodowym konkursie w Quakenbrucken w Niemczech, I miejsce na Ogólnopolskim konkursie J.S.Bacha w Polsce, I miejsce na konkursie muzyki kameralnej Juttungs-Foundation w Stendhal w Niemczech. Gra na skrzypcach W. Topa.

Justyna Cieślak – skrzypce, studentka ostatniego roku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Vadima Brodskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów, m.in. Jana Staniendy, Bartosza Bryły, Adama Korniszewskiego. Współpracowała m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, czy World Orchestra Grzecha Piotrowskiego. Jako muzyk orkiestrowy koncertowała m.in. w Gyӧr, Pradze, Freiburgu, Lwowie, a także w Korei Południowej: Seulu, Daejeon, Busan.
Będąc podopieczną warszawskiej Fundacji Cultura Animi brała udział w festiwalach międzynarodowych i koncertach muzyki kameralnej. Jako członek zespołów kameralnych współpracowała z kujawsko- pomorskim oddziałem Związku Kompozytorów Polskich, nagrywając utwory na płytę „Musica Nova”. Pracowała z takimi muzykami jak: Zsolt Nagy, Łukasz Borowicz, Krzysztof Herdzin, Krzesimir Dębski.

Michał Rak – altówka, założyciel RAFFA Quartet. Absolwent Hochschule für Musik Würzburg (Niemcy) w klasie altówki u prof. Reinera Schmidta. Od 2010 r. związany z orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy. W 2009 roku był uczestnikiem wymiany Erasmus na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształcił się u prof. Lecha Bałabana.
Współpracował m.in. z Mainfranken Theater Würzburg, Neuephilharmonie Frankfurt, Mainphilharmonie Würzburg, Bayerische Kammeroper Veitshöchheim czy Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W 2010 r. otrzymała II nagrodę oraz nagrodę specjalną na konkursie muzyki kameralnej „Wolfgang Fischer Und Maria Fischer-Flach-Stiftung” w Würzburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u profesorów takich jak: Rainer Moog, Grigori Zhislin, Friedemann Eichhorn, Lech Bałaban oraz kursach muzyki kameralnej z Voces-Quartett oraz Juilliard-String – Quartett. Pracował z takimi muzykami jak m.in.: Herwig Zack, Max Speermann, Orfeo Mandozzi oraz dyrygentami: Mariss Janson, Jin Wang, Yuuko Amanuma, Roland Boer.

Cecylia Stanecka – wiolonczela, kształciła się pod kierunkiem wybitnych profesorów wiolonczeli m.in. Juliusa Bergera, Arto Norasa, Ivana Monighettiego, Louise Hopkins, Tomasza Strahla oraz Andrzeja Bauera. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Leopold Mozart Zentrum przy Universität Augsburg oraz Hochschule der Künste Bern. Wystąpiła z licznymi koncertami w Polsce i za granicą. Spośród nich należy wymienić koncerty kameralne i solowe w Genewie, Metz Tuluzie, Paryżu, Zurichu i Bernie. Współpracuje z Orkiestrą Sinfonia
Varsovia, Pan European Philharmony, Open Mind Orchestra, Jungen Münchner Philharmonie oraz Filharmonią Zielonogórską. W 2014 rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy jako muzyk solista. Uzyskała szereg nagród i wyróżnień podczas międzynarodowych
i ogólnopolskich konkursów. Między innymi nagrodę specjalną za wykonanie utworu Marty Ptaszyńskiej „Moon flowers” na Andreas Stein Wettbewerb w Augsburgu, I nagroda z wyróżnieniem i nagrodami dodatkowymi podczas Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczelowego w Warszawie.[:]