[:pl]Koncert Noworoczny[:]
[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie na Koncert Noworoczny w niedzielę, 06 stycznia 2019 roku o godz. 17.00.
Wystąpią:
Dorota Nowak – sopran
Wojciech Dyngosz – baryton
Tomasz Gumiela – fortepian
Cezary Nelkowski – prowadzenie koncertu
W programie:
1. Giacomo Meyerber – Ombre légère… aria Dinorah z II aktu opery Dinorah
2. Ernesto de Curtis – Non ti scordar di me
3. Johann Strauss – Taki pan, jak pan… aria Adeli z II aktu operetki Zemsta nietoperza
4. Frantz Lehár – Usta milczą, dusza śpiewa… duet Hanny i Daniły z III aktu operetki Wesoła wdówka
5. Karl Zeller – Lat dwadzieścia miał mój dziad aria Adama z operetki Ptasznik z Tyrolu
6. Vincenzo Bellini – arii Elwiry „Son vergin vezzosa” z opery „Purytanie”
7. Jerry Bock – Gdybym był bogaczem… aria Tewjego z musicalu Skrzypek na dachu
8. Johann Strauss – Frühlingsstimmen
9. Emmerich Kálmán- Co się dzieje, oszaleję … duet Sylvii i Edwina z operetki Księżniczka Czardasza
10. Johann Strauss – Piórem sadła nie ukrajesz… kuplety Żupana z I aktu operetki Baron cygański
11. Gioacchino Rossini – Una voce poco fa… aria Rozyny z I aktu opery Cyrulik sewilski
12. Giuseppe Verdi – Libiamo ne’lieti calici… duet Violetty i Alfreda z I aktu opery Traviata
Dorota Nowak
Sopran. Absolwentka studiów I stopnia, obecnie studentka pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Nowak-Stańczyk. Ukończyła PSM I st. im. Majora H.H. Baranowskiego w Krakowie w klasie skrzypiec mgr Jolanty Kociuban – Trzop.
Debiutowała w 2017 roku partią I Damy w “Czarodziejskim Flecie” W.A. Mozarta na deskach Opery Nova. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki w Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych w Toruniu za rolę Liryen w dyplomowym spektaklu kompozytora Pawła Grajnerta “Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen”. W 2018 roku wykonała partie dwóch różnych Rozyn – w “Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego, wystawionego podczas 11. Operowego Forum Młodych w reżyserii Jitki Stokalskiej, oraz w “Noclegu w Apeninach” S. Moniuszki w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.
Od ponad 8 lat jako chórzystka i solistka związana jest z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej prowadzonym przez Andrzeja Korzeniowskiego. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak Sir Collin Metters, Krzysztof Penderecki, Rafał Jacek Delekta, Maciej Tworek, Maciej Figas oraz Piotr Wajrak. Koncertowała również z chórami, m. in. z Chórem Opery Krakowskiej, Chórem Polskiego Radia, Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie czy Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Wojciech Dyngosz urodzony 11.04.1971 w Kwidzynie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat w PSM w Kwidzynie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i muzycznej I-go stopnia stale pielęgnował swoje zainteresowanie muzyką. Zaowocowało to pomyślnym zdaniem egzaminów i przyjęciem na studia do Akademii Muzycznej im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na scenie operowej debiutował, bedąc na I-szym roku studiów, partią Świstosa w Krakowiakach i Góralach W.Bogusławskiego i J.Stefaniego. Za swój prawdziwy debiut uważa jednak występ w partii Pinga w operze Turandot G.Pucciniego na inauguracyjnym spektaklu III-go Bydgoskiego Festiwalu Operowego w IV 1996 roku. W tym samym roku ukończył, z wyróżnieniem, studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Macieja Witkiewicza.
Od 1997 stale współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy (do roku 2002 jako pracownik etatowy). Poza tym współpracuje m. in. z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Współpracował również z Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Dolnośląską we Wrocławiu.
Współpracował z wieloma reżyserami i choreografami min: Igorem Przygrodzkim, Laco Adamikiem, Markiem Weiss-Grzesińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Jackiem Chmielnikiem, Janiną Niesobską, Tadeuszem Konwińskim, Maciejem Prusem, Michałem Znanieckim oraz dyrygentami: Mieczysławem Nowakowskim, Szymonem Kawallą, Ewą Michnik, Andrzejem Straszyńskim, Antonim Wicherkiem, Tadeuszem Zateyem, Zygmuntem Rychertem, Tadeuszem Serafinem, Piotrem Wajrakiem, Agnieszką Kreiner, Maciejem Figasem, Tomaszem Szrederem, Andrzejem Knapem.
Uczestniczył m. in. w Festiwalu im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie , Festiwalach Młodych Organistów i Wokalistów w Bydgoszczy oraz kursach mistrzowskich Janusza Monarchy, Jadwigi Gadulanki w Zakopanem oraz Marii Fołtyn i Włodzimierza Zalewskiego w Busku Zdroju i Festiwalu Pro Baltica w Toruniu i Warszawie.
Koncertował w kraju i za granicą. Brał również udział w tournee na terenie Niemiec oraz Holandii śpiewając repertuar operowy oraz oratoryjno- kantatowy.
W 1994 r. na konkursie wokalnym w Dusznikach-Zdroju otrzymał wyróżnienie w kategorii operowej. W 1995 r. na Konkursie im. Ady Sary w Nowym Sączu otrzymał również wyróżnienie.
Od 1999 r. jest asystentem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Macieja Witkiewicza.
W roku akademickim 2004/05 współpracował również z Wydziałem Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej.
W 2014 r. uzyskał stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej wokalistyka.
Od 1999, wraz z Monika Litwin-Dyngosz, prowadzi Agencje Artystyczną OTELLO.
Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. W 2015 uzyskał tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Wokalno-Aktorskim oraz Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku.
Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Prof. Marii Murawskiej i Prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie Prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. Posiada szeroki repertuar obejmujący dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej Ma w swoim dorobku dwa albumy płytowe z pieśniami współczesnych kompozytorów polskich oraz prawykonania utworów solowych i kameralnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (w 2008 roku). Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych (w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu), brał udział w licznych festiwalach muzycznych, mistrzowskich kursach wokalnych oraz projektach multimedialnych. Od wielu lat znaczącym obszarem działalności koncertowej Tomasza Gumieli jest także duet fortepianowy Pianopticum, który współtworzy wraz z żoną – Agatą Nowakowską-Gumielą. Pianiści posiadają w swoim repertuarze oryginalne utwory na 4 ręce i dwa fortepiany, a także liczne transkrypcje i opracowania. Koncertowali w wielu miastach Polski, a także w Paryżu i Bratysławie.[:]