[:pl]Koncert Nadzwyczajny z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja[:]
[:pl]Wystąpią:
Karolina Makuła – mezzosopran
Krzysztof Zimny – tenor
Alicja Tarczykowska – fortepian
Wstęp – 15 zł
W programie:
M. Karłowicz – Pieśni:
W Wieczorną ciszę
Mów do mnie jeszcze
Zasmuconej
Śpi w blaskach nocy
Pamiętam ciche, jasne złote dnie
Najpiękniejsze piosnki
Skąd pierwsze gwiazdy
Z erotyków
Pod jaworem
N. Rutkowski Mów do mnie jeszcze
J. Gall Dziewczę z buzią jak malina
S. Moniuszko Znasz-li ten kraj
Sen
Dziad i baba
I. J. Paderewski Piosnka dudarza
Nad wodą wielka i czystą
Gdy ostatnia róża zwiędła
F. Chopin Wojak
F. Maklakiewicz Panieneczka
S. Niewiadomski Maki
KAROLINA MAKUŁA jest studentką roku dyplomowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dr hab. Hanny Michalak.
Na deskach operowych zadebiutowała kreując postać Zefira w premierowym spektaklu akademickim Apollo et Hyacinthus W.A. Mozarta, wystawionym również na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Ostrawie (Czechy). Podczas VIII Międzynarodowego Operowego Forum Młodych wcieliła się w postać Olgi w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego (Opera Nova, Bydgoszcz 2015). W kolejnej edycji Festiwalu wystąpiła w roli Cherubina w mozartowskim Weselu Figara (Opera Nova, Bydgoszcz 2016).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występowała z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej biorąc udział w koncertach karnawałowych pod batutą Jerzego Swobody i Piotra Wajraka (Bydgoszcz 2014, 2016). W tym samym roku wykonała partię altową w Magnificat D-dur J.S. Bacha w, a także wzięła udział w cyklu koncertów Wszystkie Kantaty Bacha, realizując partie altowe w Kantatach: BWV 97, 117, 100, 37, 128, 43, 11, z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Kaia Bumanna. Wraz z Zespołem Muzyki Dawnej illo tempore pod dyrekcją Damiana Borowicza wykonała arie altowe oraz partie chorałowe w Pasji wg Św. Jana J.S. Bacha w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Podczas Koncertu Via Dolorosa, Misterium Męki Pańskiej, jaki odbył się w Filharmonii Pomorskiej wykonała partię altową w Stabat Mater J. B. Pergolesiego z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Waldemara Kośmieji. Ponadto dwukrotnie wzięła udział w Międzynarodowej Gali Operowej, która miała miejsce w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy podczas IX i X MOFM (2016, 2017). W bieżącym roku wystąpiła z półrecitalem w Sali kameralnej NOSPR w Katowicach, w ramach cyklu koncertowego Środa Młodych.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych. Otrzymała m.in. I nagrodę w Konkursie na najciekawszą osobowość artystyczną IX Międzynarodowego Operowego Forum Młodych (Opera Nova, Bydgoszcz 2016) za kreację postaci Cherubina w operze Wesele Figara W.A. Mozarta, Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla mezzosopranu na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku (2016), trzy Nagrody Specjalne, w tym nagrodę dla wyróżniającego się głosu oraz nagrodę Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego im. Jana Kiepury na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury (Krynica-Zdrój 2016), III Nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków (Częstochowa, 2017), Nagrodę dla Najlepszego Duetu w Konkursie Kameralistyki Wokalnej Cztery pieśni, cztery emocje, trzy języki (Bydgoszcz, 2017).
Śpiewaczka bierze udział w koncertach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez Filharmonię Pomorską w szkołach na teranie województwa kujawsko-pomorskiego oraz w siedzibie Filharmonii. Jest też aktorką Bydgoskiego Teatru Buratino, w którym wzięła udział w blisko 20 spektaklach Alicja w Krainie Czarów (reż. Czesław Sieńko), kreując postać tytułowej bohaterki.
Ostatnim sukcesem śpiewaczki była brawurowo zagrana rola Cherubina w premierowym spektaklu Wesele Figara W.A. Mozarta, który odbył się w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Bydgoszczy .
KRZYSZTOF ZIMNY – tenor, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu dra Adama Zdunikowskiego.
Zadebiutował na scenie występując w roli Oebala, w studenckim spektaklu Apollo i Hiacynt, Wolfganga Amadeusza Mozarta, wystawionym m. in. na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Ostrawie, w Czechach. Rok później wcielił się w postać Franka w operze Flis Stanisława Moniuszki. W roku 2017 wystąpił po raz pierwszy na deskach Opery Nova kreując postać Tamina z opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta pod muzycznym kierownictwem dyrektora Macieja Figasa. Ma na swoim koncie wiele koncertów, m.in.:
Msza G-dur D. 167 F. Schuberta przy współpracy z Filharmonią Warmińsko – Mazurską, Koncert Jubileuszowy Z Okazji 30-lecia Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w którym wykonał partię tenorową w Magnificat D-dur BWV 243 Jana Sebastiana Bacha w Filharmonii Pomorskiej (2016), Koncert z cyklu Wszystkie Kantaty Bacha pod kierownictwem muzycznym K. Bumanna w Filharmonii Pomorskiej (2016), Magnificat D-dur BWV 243 Jana Sebastiana Bacha przy współpracy z Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku (2016), Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w ramach Festiwalu Konstelacje (Toruń, Brodnica 2016) oraz Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta podczas koncertu pt.: „Pamiętajmy…” w Filharmonia Pomorskiej (2016), Te deum A. Brucknera z okazji Jubileuszu 80-lecia urodzin prof. dr. hab. Zbigniewa Bargielskiego oraz 70-lecia urodzin prof. dr. Wojciecha Michniewskiego (2017), Msza Koronacyjna C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta przy współpracy z Filharmonią Pomorską (2017).
ALICJA TARCZYKOWSKA – absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej (2006). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń na Podyplomowym Studium w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2008). Jako stypendystka programu Socrates Erasmus kształciła się również w Istituto Musicale Achille Peri w Reggio Emilia we Włoszech (2005). Ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie (2012).
Za osiągnięcia artystyczne otrzymała dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.
Od czerwca 2015 roku uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa, realizowanym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Do tej pory w ramach tego projektu wystąpiła podczas wielu koncertów, a także brała udział w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów, jak: Eytan Pessen, Helmut Deutsch, Paul Plummer, Matthias Rexroth, Izabela Kłosińska, Ewa Podleś, Jerzy Marchwiński, Neil Shicoff, Hedwig Fassbender, Peter McClintock, Anna Marchwińska i Brenda Hurley.
Od roku 2006 pracuje jako pianista i korepetytor na Wydziale Wokalno – Aktorskim oraz Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od roku 2011 jest również wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako kameralistka. Towarzyszy śpiewakom podczas licznych koncertów, konkursów, festiwali i kursów mistrzowskich. Posiada bogaty repertuar, zawierający utwory literatury wokalnej i skrzypcowej, a także altówkowej, wiolonczelowej i inne.
Otrzymała indywidualną nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2014), zespołową nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu (2014) oraz odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).
W roku 2016 towarzyszyła śpiewakom podczas IX Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie w roli oficjalnego pianisty Konkursu.