23.04.2023
img
1

Koncert Nadzwyczajny z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 03 maja 2023, godz. 17.00

Dyrektor Pałacu Lubostroń Aleksandra Nowakowska zaprasza serdecznie w środę, 03 maja 2023 roku o godz. 17.00 na Koncert Nadzwyczajny z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja .
Wstęp – 20 zł
Wystąpią:
Anita Urban – mezzosopran
Studentki klasy śpiewu dr Anity Urban
Marianna Sybiriakova-Khikhlovska – fortepian
Alicja Tarczykowska – fortepian
W programie koncertu:
M. Karłowicz, F. Maklakiewicz, S. Moniuszko, I.J. Paderewski
Anita Urban-Wieczorek
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w roku 2005 w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Krzyńskiej. W uznaniu sukcesów w nauce i działalności artystycznej otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. W repertuarze operowym zadebiutowała partią Cześnikowej w operze ,,Straszny dwór,, St. Moniuszki w ramach studenckich warsztatów operowych na deskach Opery Nova w Bydgoszczy. Rok później, w tym samym teatrze operowym, zaśpiewała z wielkim powodzeniem przedstawienie dyplomowe, kreując postać Hanny Glavary w operetce „Wesoła Wdówka” F. Lehara. Artystka poszczycić się może koncertami z wieloma orkiestrami i współpracą ze znanymi dyrygentami: Zygmuntem Rychertem, Piotrem Wajrakiem, Henrykiem Wierzchoniem, Christopherem Muellerem. W trakcie i po ukończeniu studiów doskonaliła swój warsztat wokalny biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez cenionych artystów i pedagogów: Helenę Łazarską, Ryszarda Karczykowskiego, Sarah Meredith. Jest laureatka ,,Złoty Slowik,, IV Festiwalu Wokalnego BELCANTO 2006 w Nałęczowie.
Wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2006/2007 usłyszeć i zobaczyć artystkę będzie można w wielu pozycjach repertuaru Teatru Muzycznego w Poznaniu, którego została solistką.
Od roku 2008 jest asystentką na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Alicja Tarczykowska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej (2006). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń na Podyplomowym Studium w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2008). Jako stypendystka programu Socrates Erasmus kształciła się również w Istituto Musicale Achille Peri w Reggio Emilia we Włoszech (2005). Ukończyła Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie (2012).
Za osiągnięcia artystyczne otrzymała dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.
Od czerwca 2015 roku uczestniczy w Programie Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa, realizowanym przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Do tej pory w ramach tego projektu wystąpiła podczas wielu koncertów, a także brała udział w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez takich artystów, jak: Eytan Pessen, Helmut Deutsch, Paul Plummer, Matthias Rexroth, Izabela Kłosińska, Olga Pasiecznik, Ewa Podleś, Jerzy Marchwiński, Neil Shicoff, Hedwig Fassbender, Peter McClintock, Anna Marchwińska i Brenda Hurley.
Od roku 2006 pracuje jako pianista i korepetytor na Wydziale Wokalno – Aktorskim oraz Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od roku 2011 jest również wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako kameralistka. Towarzyszy śpiewakom podczas licznych koncertów, konkursów, festiwali i kursów mistrzowskich. Posiada bogaty repertuar, zawierający utwory literatury wokalnej i skrzypcowej, a także altówkowej, wiolonczelowej i inne.
Otrzymała indywidualną nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2014), zespołową nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu (2014) oraz odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).
W roku 2016 towarzyszyła śpiewakom podczas IX Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie w roli oficjalnego pianisty Konkursu.