[:pl]Koncert Nadzwyczajny z okazji Narodowego Święta Niepodległości[:]
[:pl]W programie:
Koncert słynnych arii pochodzących z oper Moniuszki w 200 rocznicą urodzin kompozytora oraz pieśni polskich w wykonaniu solistów Akademii Muzycznej: Roksana Korban- sopran, Anna Koziara- mezzosopran, Mateusz Grochowski – baryton Sebastian Rutkowski- bas, Daniel Rudowski- fortepian.
Prowadzenie koncertu: Urszula Guźlecka
Roksana Korban – absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy w klasie B. Pazio-Grygiel. Obecnie studentka III roku na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. M. Greli. Brała udział w spektaklach tworzonych przez inicjatywę Młodzież Tworzy Musical, działającą przy Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie kreowała rolę Wróżki Rozalii w Śpiącej (2016) oraz Anny Kochanowskiej w Bramie (2017). Do jej ważniejszych osiągnięć wokalnych należy występ w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy podczas Koncertów Karnawałowych (2019), udział w finale III Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach (2019) oraz zdobycie drugiego wyróżnienia w Konkursie Interpretacji Pieśni Stanisława Moniuszki w Bydgoszczy (2019). Od sezonu artystycznego 2017/2018 współpracuje z Bydgoskim Teatrem Lalek „Buratino”.
Wcieliła się w rolę Zuzi w premierowym wykonaniu opery Stanisława Moniuszki „Verbum nobile” na XII Międzynarodowym Operowym Forum Młodych w sali kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy oraz w tejże roli wystąpiła na 53. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój w sierpniu 2019r.
Anna Koziara (mezzosopran) – urodziła się w 1993r w Tarnogrodzie, jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Ukończyła studia pierwszego stopnia w klasie prof. drab. Urszuli Kryger w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Obecnie kształci się w klasie prof. dr hab. Małgorzaty Greli w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jako solistka brała udział w wielu koncertach i projektach muzycznych między innymi w Łodzi, Zamościu, Bydgoszczy, Mostarze, Medjugorie i Londynie. Śpiewała partie solową w Mszy „Nelsońskiej” d-moll Josepha Haydna i partię solową w Mszy „Koronacyjnej” C-dur KV317 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Współpracowała z wieloma dyrygentami m.in. Michałem Kocimskim, Dawidem Berem, Zdzisławem Magoniem, Łukaszem Sidorukiem, Piotrem Wajrakiem. Występowała w musicalu operowym „Łódź Story” autorstwa Włodzimierza Korcza. Współuczestniczyła w nagraniu audio-wizualnym utworu pt. „Geto” upamiętniającego więźniów Łódzkiego Getta autorstwa Caitlin Harrison. Występowała w operze „Shudder” autorstwa Jakuba Kaczmarka i Caitlin Harrison w Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie. Kreowała postać Lizety w spektaklu „Nocleg w Apeninach” Stanisława Moniuszki.
Umiejętności wokalne doskonaliła również na Kursach Mistrzowskich z takimi osobistościami świata muzyki jak Jard van Nes oraz Raffaele Cortesi. Jest solistką chóru i orkiestry „Nicolaus”.
Sebastian Rutkowski – bas. Ukończył I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej w Białogardzie w klasie fortepianu, a II stopień w klasie wokalno-aktorskiej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Tam też współpracował z Filharmonią Koszalińską, występując jako solista podczas cyklu koncertów „Familijny Park Sztuki”. Obecnie jest studentem pierwszego roku na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu J. Greszty.
Mateusz Grochowski – absolwent klasy fortepianu i organów w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach. Obecnie student III roku wokalistyki wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. dr hab.
Wiesława Bednarka. W ubiegłym roku akademickim uczestniczył w studenckim festiwalu „Operowe Forum Młodych” występując w roli Stanisława w operze „Verbum Nobile” Stanisława Moniuszki.
Daniel Rudowski – jest absolwentem OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, w której kształcił sie pod kierunkiem mgr Mariusza Trzebniaka. Szkołę ukończył w 2013 roku z wyróżnieniem. W 2019 roku skończył studia z fortepianu pod kierunkiem prof. Ewy Pobłockiej oraz dr Michała Szymanowskiego. Obecnie studiuje drugi instrument – klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz. Od 2019 roku jest również uczestnikiem: „Programu Kształcenia Młodych Talentów w Akademii Operowej” w Warszawie.
Od roku 2017 jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jako pianista – akompaniator w klasie prof. zw. Marcina Baranowskiego. W 2018 roku zaczął również pracować na wydziale wokalnym u prof. Urszuli Jankowiak, prof. Jacka Greszty prof. Hanny Michalak oraz u prof. Małgorzaty Greli.
Jest laureatem takich nagród jak:
– I Nagroda oraz Nagroda Specjalna w Konkursie Kameralistyki Wokalnej „Cztery pieśni, cztery emocje, trzy języki”. – Bydgoszcz, 30.03.17r
– II Nagroda na Konkursie Pianistycznym w Bloomington, 27.07.18r
– Wyróżnienie na II Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach, Bydgoszcz, 15.04.15r
Koncertuje w Polsce oraz za granicą. Występował m.in. w NOSPR w ramach programu ”Środa Młodych”, w Filharmonii Pomorskiej, w Filharmonii Kaszubskiej, w sali im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii oraz w Roosvelt University w Chicago. Jest stypendystą rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy dla najlepszych studentów oraz stypendystą Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Swoje umiejętności doskonali na kursach pianistycznych. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. Mikhaila Voskresensky’ego, Bronisławę Kawallę, Kevina Kennera, Wojciecha Świtałę, Dinę Yoffe oraz Katarzynę Popową-Zydroń.
Wstęp wolny!
Wydarzenie organizowane w ramach XXXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.[:]