[:pl]Koncert Nadzwyczajny w 80. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ[:]
[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie do Sali Rotundowej w niedzielę, 01 września 2019 roku na Koncert Nadzwyczajny w 80. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ.
KONCERT MUZYKI POLSKIEJ
Katarzyna Bąkowska- skrzypce
Katarzyna Nowaczewska – Manthey – fortepian
Wstęp – 10 zł
W programie:
Roman Statkowski
-Mazurek g-moll op. 8 nr 1,
– Mazurek F-dur op. 8 nr 2,
– Mazurek a-moll op. 8 nr 3
– Romans op. 17 nr 1
Zygmunt Noskowski
-Caprice a la Bourree op. 24 nr 3
-Melodia op. 21 nr 1
Leopold Godowski
– Walc D-dur z cyklu 12 Impresji na skrzypce i fortepian
Artur Malawski
– Burleska
– Mazurek
Michał Spisak
– Improvisazione
Duet Katarzyna Bąkowska – Katarzyna Nowaczewska-Manthey powstał w 2012 roku z potrzeby propagowania muzyki polskiej, a w szczególności literatury zapomnianej. Zainteresowanie zespołu poszerzaniem repertuaru o rzadko grywane sonaty i miniatury polskich kompozytorów stale inspiruje artystki do działań na rzecz przywrócenia tym utworom należnej im pamięci. Dzieła znakomitych twórców przedwojnia, a także czasów powojennych wpisały się na stałe do programów koncertowych Duetu. Kameralistki koncertowały wspólnie m.in. w bydgoskiej Akademii Muzycznej, PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, Warszawskim Towarzystwie Muzycznym – Pałac Szustra, Pałacu w Radziejowicach, Pałacu w Lubostroniu, PSM im. K. Kurpińskiego w Warszawie. W 2013 roku otrzymały Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie dla Pedagogów w Warszawie w kategorii „Kameralistyka” z rekomendacją do nagrania płyty CD. Równolegle zostały laureatkami I nagrody w kategorii „solowej” W tej dyscyplinie przyznano im również Nagrody Specjalne za najciekawsze wykonanie utworu muzyki polskiej (m.in. “Duetto Lirico” Andrzeja Kurylewicza, Sonata Henryka Pachulskiego). Na stałe związane są pracą pedagogiczną z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, a także ZPSM im. F. Chopina w Warszawie oraz ZPSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. W maju 2019 roku w wyniku eliminacji, duet zakwalifikował się do udziału w I Międzynarodowym Konkursie im Stanisława Moniuszki w Rzeszowie i otrzymał stypendium dla wyróżniających się polskich uczestników.
Katarzyna Bąkowska ukończyła studia z wyróżnieniem w klasie prof. Henryka Keszkowskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od tego czasu kontynuuje kierunek dydaktyki swojego profesora w macierzystej Uczelni. Doskonaliła swoje umiejętności w Bloomington School of Music (USA) w klasie prof. Henryka Kowalskiego oraz prof. Franco Gulli. Ukończyła staż artystyczny w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej w UMFC. Była stypendystką Ministerstwa Kultury, Fundacji Kościuszkowskiej, Rządu Francuskiego, Dorothy Richard Starling Foundation, Fundacji Konserwatorium w Nicei i Lozannie. Finalistka Konkursu Na Skrzypce Solo im. Prof. Tadeusza Wrońskiego. W 2000 roku dokonała nagrania Sonaty a-moll op. 13 I. J. Paderewskiego (wyd. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy). W latach 2013 – 2017 związana była z Piwnicą Artystyczną Kurylewiczów w Warszawie.
Katarzyna Nowaczewska-Manthey ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego. Szczególne miejsce w jej działalności koncertowej zajmuje kameralistyka. Swoje umiejętności solistyczne i kameralne rozwijała pod kierunkiem Tatiany Szebanowej, Katarzyny Jankowskiej, Celiny Hellerowej, Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Bauera, Jadwigi Kaliszewskiej, Jerzego Marchwińskiego i Waldemara Malickiego. Koncertowała m.in. z Bartłomiejem Niziołem, Wojciechem Mrozkiem, Vadimem Brodskim i Mariuszem Patyrą. Często towarzyszy uczniom i studentom na konkursach zdobywając liczne nagrody za wyróżniający akompaniament. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej i nauczycielem fortepianu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. W roku 2004 otrzymała Dyplom Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia pedagogiczne.
[:]