08.03.2017
img
1

[:pl]Koncert na Powitanie Wiosny[:]

2017-03-19 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa
10 zł

[:pl]Koncert na Powitanie Wiosny
CCXIX Koncert Pałacowy

Niedziela, 19 marca 2017 roku, godz. 17.00


W programie:
1. Koncert w wykonaniu Hanny Michalak (sopran) i Marii Murawskiej (fortepian).
2. Otwarcie wystawy rysunku i malarstwa Beaty Piotrowskiej
z Łabiszyna

„Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie wiosna – wszystko wkrótce zakwitnie”

Wstęp: 10 zł

W programie koncertu:

Robert Schumann (1810-1856)

– Fantazja C-dur op. 17
Durchaus phantastisch und leidenschaftlich vorzutragen – Im Legendenton – Erstes Tempo – Adagio – Im Tempo
Mässig. Durchaus energisch. – Etwas bewegter. – Viel bewegter
Langsam getragen. Durchweg leise zu halten. – Etwas bewegter. – Nach und nach bewegter und schneller. – Adagio

Maria Murawska – fortepian

– Frauenliebe und-Leben (Życie i miłość kobiety) op. 42
Seit ich ihn gesehen
Er, der herrlichste von allen
Ich kann’s nicht fassen, nicht glauben
Du Ring an meinem Finger
Helft mir, ihr Schwestern
Süsser Freund, du blickest
An meinem Hercen, an meiner Brust
Nun hast Du mir den ersten Schmerz getan

Hanna Michalak – sopran
Maria Murawska – fortepian

Hanna Michalak jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Alicji Marczak-Faberowej. Działalność artystyczną rozpoczęła jeszcze w czasie studiów współpracując z Krajowym Biurem Koncertowym i Zespołem Madrygalistów Capelli Bydgostiensis. Stałym członkiem tego Zespołu była w latach 1988-1991. Występowała również z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Olsztyńskiej i Lubelskiej, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą im. Johanna Straussa, współpracując między innymi z takimi dyrygentami, jak B. Olędzki, J. Salwarowski, R. Satanowski, P. Stanisławski, I. Stupel, W. Szymański, G. Torellas. W swoim repertuarze ma wiele partii solowych w dziełach oratoryjno-kantatowych m.in. J.S. Bacha, D. Buxtehudego, A. Caldary, M.A. Charpentiera, J. Haydna, W.A. Mozarta, G.B. Pergolesiego, H. Purcella, A. Vivaldiego. Występowała na estradach krajowych i zagranicznych (Austria, Chiny, Francja Hiszpania).
Od roku 1992 przez blisko 20 lat związana była z Zespołem Muzyki Dawnej Collegium Vocale, specjalizującym się w wykonawstwie renesansowej muzyki wokalnej a cappella. Występowała na niemal wszystkich ważnych festiwalach muzyki dawnej w Polsce, a także za granicą m.in. w Danii, Niemczech, Szwecji, na Białorusi. Z zespołem tym nagrała materiał na trzy płyty CD, z których jedna – z muzyką Marcina Leopolity i Wacława z Szamotuł została uhonorowana nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2001 w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna, druga zaś – z polskimi pieśniami pasyjnymi była nominowana do nagrody Fryderyk 2004 w kategorii Muzyka Wokalna. W swym dorobku ma też wiele nagrań dla Polskiego Radia i TV.
Od 1984 roku zajmuje się działalnością pedagogiczną. Związana jest z bydgoską Akademią Muzyczną, w której przeszła wszystkie szczeble awansu naukowo-artystycznego, otrzymując w roku 2013 tytuł profesora sztuk muzycznych. W gronie jej absolwentek jest wiele laureatów polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. Jej wychowankowie są solistami krajowych i zagranicznych teatrów operowych, nauczycielami w szkolnictwie muzycznym oraz pracownikami instytucji artystycznych.
Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, prowadzi też kursy wokalne dla uczniów szkół muzycznych.
W latach 2005-2012 była Prodziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego w macierzystej uczelni. Od roku 2012 pełni funkcję Prorektora ds. artystycznych.
W latach 1995-2013 była członkiem Zarządu bydgoskiego Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego. W tym czasie pełniła funkcję dyrektora pięciu edycji Konkursu Wokalnego im. I.J. Paderewskiego.
Za swą działalność artystyczną i dydaktyczną wielokrotnie otrzymywała Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2012 otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2014 Złoty Medal za Długoletnią Służbę.

Maria Murawska studiowała początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Olgi Ilwickiej-Dąbrowskiej, a następnie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Godziszewskiego. Umiejętności pianistyczne doskonaliła poza granicami kraju w Weimarze pod kierunkiem prof. Ludwiga Hoffmana oraz na stażu w Rosyjskiej Akademii Muzyki pod kierunkiem prof. Wiery Nosiny. Zadebiutowała z orkiestrą w wieku 15 lat. Wykonała wówczas II Koncert B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Pomorskiej w toruńskim Dworze Artusa.
Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Rosja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Dania, Finlandia, Serbia, Ukraina, Francja, Austria, Chiny). Brała udział m.in. w Festiwalach Muzyki Polskiej w Bydgoszczy, w II Konfrontacjach Chopinowskich w Antoninie, w cyklach koncertów poświęconych twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, w festiwalu Usedomer Musikfestival, w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Szczególną pozycję w jej repertuarze stanowią utwory kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego. Posiada w repertuarze dzieła współczesnych polskich kompozytorów, wśród nich kompozycje Zbigniewa Bargielskiego, w tym prawykonania jego utworów. Dokonała nagrań utworów Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego dla archiwum Polskiego Radia. W roku 2004, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcją Zygmunta Rycherta, wykonała Dwa Polonezy Tadeusza Kościuszki.
Maria Murawska od wielu lat koncertuje również w duecie z prof. zw. dr hab. Wiesławą Ronowską. Artystki mają w swoim repertuarze utwory kompozytorów różnych epok, które wykonywały z wielkim powodzeniem na estradach w całej Polsce.
Od chwili ukończenia studiów związana jest z bydgoską Akademią Muzyczną. W 2003 roku odebrała z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 2008 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora zwyczajnego. Od 1990 była prodziekanem Wydziału Instrumentalnego bydgoskiej Akademii Muzycznej, a w latach 1996-1999 była dziekanem tego Wydziału. W latach 1999-2005 pełniła funkcję prorektora do spraw dydaktycznych, w tym studenckich. W latach 2005-2012 była rektorem Uczelni. Od roku 2012 sprawuje funkcję prorektora ds. organizacji, nauki i współpracy z zagranicą.
Prowadzi również klasę fortepianu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Zasiada jako juror w konkursach krajowych i międzynarodowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą (Włochy, Chiny, Hiszpania).
Od 1996 roku jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W latach 2001-2013 roku pełniła funkcję wiceprezesa Towarzystwa.
Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Medalem Starosty Bydgoskiego, Medalem Prezydenta Bydgoszczy, Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla miasta Bydgoszczy. W roku 2012 otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Beata Piotrowska – uczennica czwartej klasy Państwowego Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Uczestniczyła trzykrotnie w warsztatach rysunku
i malarstwa w Skokach, w plenerze malarskim w Górznie, w plenerze malarskim oraz graficznym w Łebie i Władysławowie, a także w Ogólnopolskim Plenerze Rzeźbiarskim w Łabiszynie w latach 2015-2016.
Pierwszy wernisaż wystawy rysunku, malarstwa i grafiki Beaty Piotrowskiej odbył się w marcu 2014 roku przy Łabiszyńskim Domu Kultury. Kolejne wystawy miały charakter plenerowy i pojawiały się przy okazji takich wydarzeniach jak: Street Art na Łabiszyńskiej Wyspie.
Jednym z ważniejszych osiągnięć dla artystki było wykonanie, wraz z koleżanką z pracowni rzeźby, postaci Willema Horzycy do Teatru w Toruniu.
Jej prace zdobią również wnętrza Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy.
Poza plastyką artystka osiągała sukcesy w sporcie oraz muzyce. Wielokrotnie reprezentowała klub Gakko Karate w Łabiszynie – do którego należy od 2005 roku – na arenie krajowej i międzynarodowej. Zdobywała medale na galach sportów walki, mistrzostwach Polski oraz mistrzostwach Europy.
Obecnie Beata Piotrowska kończy edukację w liceum plastycznym i planuje w dalszym ciągu zgłębiać wiedzę w zakresie historii sztuki, a także doskonalić umiejętności zarówno malarskie jak i rysunkowe na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Zapraszamy!

palakat - dzien wiosny[:]