24.08.2022
img
1

[:pl]Koncert Krzysztofa Dobosiewicza z zespołem Pohjantie Junior Big Band (PJBB) (Finlandia) [:]

[:pl]

Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie do Oranżerii Pałacowej j na koncert z cyklu „Pałac Dzieciom” , w niedzielę, 28 sierpnia 2022 roku o godz. 11.00.
Wystąpią:
Zespół Pohjantie Junior Big Band (PJBB) (Finlandia)
Krzysztof Dobosiewicz (dyrygent)
W Pohjantie Junior Big Band (PJBB) z miasta Kuopio gra około dwudziestu młodych muzyków w wieku około 13-19 lat. Większość członków zespołu ma obecnie 15-18 lat. Orkiestra rozpoczęła regularne próby na drodze Big Band’owej wytyczonej przez Krzysztofa jesienią 2016 roku, kiedy to orkiestry Szkoły Pohjantie (Kalevala) na wiosnę skończyły 40 lat. Orkiestrę prowadzi Krzysztof Dobosiewicz.
Pohjantie Junior Big Band działa pod patronatem Młodzieżowego Stowarzyszenia Muzycznego: „Nuorisomusiikki ry” w Kuopio. Celem działalności stowarzyszenia jest promocja muzycznej działalności młodych ludzi oraz wsparcie finansowe ich działalności. Stowarzyszenie jest tłem dla działalności chóru, orkiestry i zespołu klas muzycznych szkoły Kalevala.
Krzysztof Dobosiewicz wychował się w warszawskiej rodzinie muzycznej.
Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Zenona Bąkowskiego i prof. Henryka Palulisa, kompozycję u Bogusława Schaeffera oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej Mozarteum w Salzburgu w klasie Waltera Hagengrolla.
Od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Finlandii, gdzie aktywnie popularyzuje muzykę polską, przy okazji różnorodnych
projektów artystycznych. Jako muzyk orkiestrowy pracował pod batutą wielkich dyrygentow oraz solistów m.in. Yehudi
Menuhin, Jorma Panula, Hannu Lintu, Dima Slobodeniouk ( pod batutą którego odbyła się premiera koncertu klarnetowego Dobosiewicza). Występował jako skrzypek solista na estradach fińskich oraz szwedzkich (m.in. Östgöta Blåsarsymfoniker,
Linköping). Jest również aktywnym kompozytorem, orkiestratorem i aranżerem. Równie swobodnie czuje się w muzyce klasycznej, filmowej, elektronicznej, eksperymentalnej improwizacji, jak i jazzie.
Dyrygował wieloma orkiestrami w Finlandii oraz w Polsce m.in. Jyväskylä Chamber Orchestra, Jyväskylä Big Band, Jyväskylä Sinfonia, Joensuu City Orchestra, Kymi Sinfonie]a, Pori Sinfonie]a, Vaasa City Orchestra, St. Michel Strings oraz Polską Orkiestrą Radiową , Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Gorzowskiej , Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Szczecińskiej , Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną w Toruniu, Filharmonii Lubeskiej, Capella Bydgosbenbs w Bydgoszczy oraz z Filharmonia Śląską w Katowicach.
Jako dyrygent koncertował m.in. z Anną Marią Staśkiewicz, Agatą Zubel, Krzysztofem Bąkowskim, Nikitą Boriso-Glebskim, Eriką Dobosiewicz, Sami Junnonen, Päivi Severeide oraz Marianem Petrescu oraz innymi artystami światowej sławy.
W swojej pracy twórczej swobodnie porusza się w repertuarze klasycznym, jaki i na granicy muzyki i performance’u. Jego ambicją jest zaangażowanie odbiorcy na każdej płaszczyźnie odbioru. Sięga w tym celu do elementów teatru i widowiska, odważnie łącząc różne gatunki i nurty. W wielu krajach cieszy się zasłużoną sławą wizjonera i innowatora.
W swoim dorobku artystycznym może poszczycić się kilkoma autorskimi projektami, m.in.:
• „Klasyka Horrorów” – to arcydzieła muzyki filmowej przedstawione w nowej, atrakcyjnej formie.
• „VIDEO GAMES – SUPERHEROES” – z muzyką z największych hitów filmowych dla młodzieży.
• LUNAPARK – (Widowisko muzyczne dla dzieci) Interaktywny projekt składający się kilkunastu tematycznych części (m.in.
Karuzela, Diabelski Młyn, Sala Luster, Mini Samochody, Dom Strachów, Strzelnica) z pogranicza muzyki i performance’u –
każdy z wykonywanych podczas koncertu utworów opatrzony jest dodatkową sferą, w której biorą udział słuchacze.
htp://www.dobomusic.com/
PAŁAC DZIECIOM stanowi cykl koncertów przygotowany specjalnie dla najmłodszych słuchaczy, podczas którego dzieci mogą brać czynny udział w wydarzeniu.
Koncert organizowany wspólnie przez instytucję kultury Pałac Lubostroń w Lubostroniu i Filharmonię Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.
Bilety w cenie 5 zł (dzieci) i 10 zł (dorośli) do nabycia przed koncertem.

[:]