22.08.2023
img
1

KONCERT i WYSTAWA NA ZAKOŃCZENIE WAKACJI – 27.08.2023r., godz. 17.00

Dyrektor Pałacu Lubostroń Aleksandra Nowakowska zaprasza serdecznie w niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku o godz. 17.00 na 296. Koncert Pałacowy – Koncert i wystawa na zakończenie wakacji.
W programie wydarzenia:
– Koncert w wykonaniu: Agnieszki Bartoszewicz – flet, Michała Litwy – wiolonczela oraz Rafała Tworek – fortepian,
– Otwarcie wystawy prac Agnieszki Rydlewskiej z Barcina pt. „Nieodkryta jeszcze droga”.
Wstęp – 20 zł
W programie koncertu:
Gabriel Fauré – Pavane op. 50 (arr. H. Büsser)
Astor Piazzolla – Ave Maria, Escualo
Claude Debussy – Clair de lune
Antônio Carlos Jobim – Desafinado / Girl from Ipanema
Chick Corea – Spain
James Horner – The Ludlows z filmu Legends of the Fall
Peter Allen / Adrienne Anderson / Guy Berryman / Jonny Buckland / Will Champion / Chris Martin / – Every Teardrop Is a Waterfall
Agnieszka Rydlewska o sobie:
Moje prace są zróżnicowane, próbuję różnych technik, bardzo przeżywam swoją twórczość!!!
Uważam, że moje tworzenie jest jeszcze nie odkryte, szukam, drążę, podczas działania chcę czuć wolność, chcę się realizować, nie stać w miejscu.
Poprzez twórczość chcę pobudzić wyobraźnię odbiorcy; prace zazwyczaj powstają podczas nastrajania się muzyką, która towarzyszy mi każdego dnia.
W przypadku malarstwa uruchamia się nasza wyobraźnia, jak i rozum, który pracuje na wysokich obrotach po to, aby zobaczyć co malarka chciała przekazać. Dostarczając wielu bodźców poprzez sztukę nie tylko czytając i oglądając filmy lub podróżując, i wiele innych, stajemy się bogatsi- tego nie zabierze nam nikt❤️
Agnieszka Bartoszewicz – flecistka, solistka Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy, doktorantka i pedagog Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Philippe Bernolda czy Meinharta Niedermayra.
Laureatka licznych konkursów instrumentalnych, m.in. zdobywczyni Nagrody na VII Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Warszawie.
Koncertuje jako solistka i kameralistka na ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 2018 reprezentowała Akademię Muzyczną w Bydgoszczy oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie jako solistka na koncercie w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego pod batutą Maestro Mitsuyoshi Oikawa w Tokyo Metropolitan Theatre. Koncertowała jako solistka z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga, Lutosławski Youth Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Występowała na koncertach kameralnych organizowanych m.in. przez Związek Kompozytorów Polskich, czy Stowarzyszenie Autorów ZAiKS (wykonawstwo polskiej muzyki współczesnej), Filharmonię Narodową, Mazowiecki Instytut Kultury, czy Filharmonię Pomorską im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.
W latach 2008-2010 była pierwszą flecistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (obecnie: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa). W 2009 została członkinią Gustav Mahler Jugendorchester, z którą koncertowała w ramach europejskiego tournée pod dyr. Jonathana Nott’a m.in. w Royal Albert Hall w Londynie (BBC Proms), Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie czy na Lucerne Festival.
Współpracowała z wieloma polskimi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową (obecnie: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), Orkiestrą Sinfonia Viva, a od 2013 z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy. Od 2014 jest muzykiem – solistą Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy.
Michał Litwa – urodzony w 1979 w Oświęcimiu. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego (2002). Obecnie pracuje na stanowisku muzyka solisty w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz koncertuje w czterech zawodowych zespołach kameralnych: Multicamerata – kwintet smyczkowy, Barock Quartet – kwartet smyczkowy, Illo tempore – zespół muzyki dawnej oraz Prestige Quartet – kwartet smyczkowy. Równocześnie współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Inowrocławską Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Od 2002 prowadzi klasę wiolonczeli oraz zespołów kameralnych w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2006), Nagrody Indywidualnej II Stopnia Dyrektora CEA „za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce” (2010), Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy „jako wyraz uznania dla wspaniałej pracy na rzecz rozwoju i promowania kultury muzycznej Bydgoszczy (2015), jak również wielu nagród indywidualnych na konkursach muzycznych za wyróżniające przygotowanie uczniów do konkursów oraz opracowania i aranżacje utworów muzycznych (kilkadziesiąt nagród indywidualnych uczniów zdobywanych na estradach międzynarodowych i krajowych).
Rafał Tworek – pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się w 1979 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z Solca Kujawskiego, gdzie w wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Rafał Tworek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ireny Skabar Galon. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego, które ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u takich profesorów jak Lee Kum Sing, Ewa Pobłocka, Jerzy Sulikowski, Desire N’Kaoua i Andrzej Jasiński. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
W 2011 roku brał udział w nagraniu Płyty MUSICA NOVA POMORZA I KUJAW, wykonując utwór Sławomira Opalińskiego na fortepian i elektronikę, zatytułowany Inside. Na gruncie muzyki klasycznej i filmowej występował z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W zakresie muzyki współczesnej i elektroakustycznej współpracował z Markiem Chołoniewskim, natomiast na gruncie muzyki filmowej z kompozytorami takimi jak Jan A.P. Kaczmarek i Henryk Kuźniak. Na polu muzyki jazzowej występował z Ewą Bem, Ewą Urygą, Karen Edwars, Januszem Szromem, Anną Serafińską, Olgą Bończyk, Kubą Badachem, Stevem Sandlerem, Maciejem Sikałą, Marcinem Gawdzisem i ElJazz BigBandem.
Rafał Tworek jest współtwórcą zespołu Tango Cancion wykonującego muzykę argentyńską, który zrealizował swój projekt w Filharmonii Pomorskiej z Capellą Bydgostiensis.
Swoje zainteresowania muzyczne skierował w ostatnim czasie w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Autorskie kompozycje wykorzystujące tak zmodyfikowane brzmienie instrumentu znajdą się na płycie nagrywanej w Trio Jazzowym, która ściśle wiąże się z pisaną w obecnym czasie pracą doktorską.
W kontekście muzyki religijnej jest twórcą projektu Rafał Tworek Quintet, który ujmuje motywy muzyki sakralnej w świecie improwizacji jazzowej. Pierwsza płyta tego zespołu nagrywana była w 2018 roku i znalazły się na niej pieśni ewangelickie i rzymsko-katolickie w autorskich aranżacjach.
Zadebiutował również jako kompozytor na Festiwalu Nowa Muzyka Bydgoszcz 2016. Odbyło się wtedy prawykonanie autorskiej kompozycji zatytułowanej Grań na fortepian preparowany i amplifikowany z elektroniką.
W maju 2018 roku uczestniczył w światowym prawykonaniu utworu Sławomira Opalińskiego zatytułowanego Lead, na syntezator, saksofon i elektronikę.
Ostatnie lata twórczości i wykonawstwa skierowane były również w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Ściśle związane z tą działalnością były badania oraz pisanie pracy doktorskiej na temat Fortepian preparowany i amplifikowany we współczesnej muzyce jazzowej na przykładzie twórczości i wykonawstwa Esbjorna Svenssona, Leszka Możdżera i autora pracy.
Po publicznej obronie 19 grudnia 2018 roku, Rafał Tworek uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!!!