20.10.2008
img
1

Koncert i spektakl teatralny

W niedzielę, 26 października 2008 roku, o godz. 17.00 zapraszamy Państwa do Sali Rotundowej na XCV Koncert Pałacowy w wykonaniu Benedeka Csaloga (flet traverso)
i Doroty Zimnej (klawesyn).

W programie:
Jean-Henri d\’Anglebert (1629-1691) – Prélude g-moll z Deuxième Suite pour clavecin
Dorota Zimna, klawesyn

Jacques-Martin Hotteterre (1674-1763) – Troisiéme Suitte z Premier Livre de pieces pour la flûte traversière
Allemande. La Cascade de St. Cloud
Sarabande. La Guimon
Courante. L’indiferente
Double
Rondeau. Le plaintif
Menuet. Le mignon
Gigue. L’Italienne
Benedek Csalog, flet traverso
Dorota Zimna, klawesyn

Antoine Forqueray (ok. 1671–1745) – Ve Suite
La Rameau
La Boisson
La Sylva
La Montigni
Dorota Zimna, klawesyn

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Partita G-dur na flet solo (transkrypcja VI Suity francuskiej na klawesyn solo)
Allemande
Courante
Sarabande
Bourrée
Gigue
Dorota Zimna, klawesyn

Jean-Marie Leclair (1697-1764) – Sonata VI z Premier Livre de Sonates
Adagio
Vivace
Aria
Allegro
Benedek Csalog, flet traverso
Dorota Zimna, klawesyn

Dorota Zimna ukończyła z wyróżnieniem bydgoską Akademię Muzyczną w klasie klawesynu prof. Urszuli Bartkiewicz. Jest również absolwentką Podyplomowego Studium Instrumentalistyki tejże Uczelni. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich pracując m.in. z M. Krollem, N. Parlem, J.A. Bötticherem, L. Stawarz. Brała również udział w kursach dla zespołów muzyki dawnej prowadzonych m.in. przez M. Coudla, P. Pandolfo, W. Cartera i J. Gower. Jest współzałożycielką zespołu muzyki dawnej Passione Secondo Musica. Ma na swoim koncie występy w ramach takich festiwali i cykli muzycznych jak III Jasnogórskie Wieczory Organowe, Muzyka u Dominikanów w Warszawie, III Seminarium Muzyki Dawnej w Bydgoszczy, VII Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy, Mistrz i Uczeń w pałacu w Lubostroniu, Koncerty Specjalne i Wielkie Cykle w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kierownikiem organizacyjnym i wykładowcą Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej.

Benedek Csalog studiował grę na flecie współczesnym w Konserwatorium im. F. Liszta u Tihamer Elek, a następnie flet traverso w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie Bartholda Kuijkena. Występuje w Europie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Japonii oraz Bliskim Wschodzie. Jest laureatem pierwszych nagród Baroque Flute Artist Competition w Orlando w 1995 roku oraz Musica Antiqua w Brugii w 1996. W roku 1999 otrzymał drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) na konkursie im. J.H. Schmezera w Austrii. Nagrał wiele płyt CD jako solista dla wytwórni Hungaroton oraz kilku wytwórni niemieckich. Wykłada flet traverso w Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn-Bartholdy w Lipsku oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Regularnie prowadzi kursy mi¬strzowskie w Europie i Japonii.

Wstęp – 5 zł
Impreza organizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Po koncercie, ok. 18.30 zapraszamy na spektakl teatralny \”WPADKA\” z cyklu: \”Pamiętajcie
o ogrodach\” – Lubostrońskie spotkania ze sztuką \”W żar epoki nie użyczy wam chłodu\” .

Występują:
Małgorzata Witkowska i Marian Jaskulski,
scenariusz: Mirosława Wielowiejska,
reżyseria zbiorowa, scenografia: M., Witkowska,
oprac. muzyczne: Andrzej Lewiński.

Spektakl w przystępnej, zabawnej formie, operujący dynamicznym dialogiem, fragmentami pamiętników 16-letniej dziewczyny pokazuje, jak łatwo mogą się rozluźnić więzi między rodzicami i dziećmi, jak szybko można dostać się na tę drugą stronę życia, gdzie królują narkotyki, przemoc i alkohol. Realizm, plastyka postaci i sytuacji przesądzają o powodzeniu tego spektaklu i jego bardzo dobrym odbiorze. Zarówno dorośli jak i młodzież znajdują tutaj pytania, które warto sobie zadać. W tym, czasem smutnym, a czasem śmiesznym dialogu małżonków, niektórzy widzowie odnajdują swoich znajomych, może bliskich, a może samych siebie?

Wstęp wolny!

Impreza organizowana przy wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.