01.10.2019
img
1

[:pl]Koncert Brodski & Brodski[:]

2019-10-04 o godzinie 18:00
Sala Rotundowa
20 zł
Urszula Gużlecka

[:pl]Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w piątek, 04 października 2019 roku o godz. 18.00 na CCLI Koncert Pałacowy pt. „RODZINA, ACH RODZINA!”.

Wystąpią:
Julian Brodski – saksofon
Arkadiusz Szopa – fortepian
Gość specjalny: Vadim Brodski – skrzypce

Prowadzenie koncertu: Urszula Guźlecka

W programie:
1) Glazunov – Koncert na saksofon
2) Bach – Sonata G – moll na skrzypce solo
3) Desenclos – Prelude, Cadence et Finale na saksofon i fortepian
*************************************************************
1) Muczynski – Sonata na saksofon i fortepian
2) Ysaye – Sonata „Obsession” na skrzypce solo, pierwsza cześć
3) Ibert – Sonata na saksofon i fortepian
4) Ernst – Kaprys „Ostatnia Roza Lata” na skrzypce solo
5) Monti – Czardasz

VADIM BRODSKI – jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesù, należącym do Niccolò Paganiniego. Na tym właśnie instrumencie grał podczas tournée po Włoszech z orkiestrą Simfonica di Savona w 1998 roku.
Urodził się w Kijowie. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora.
Uczeń Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawskiego (Polska 1977), Paganiniego (Włochy 1984), Tibora Vargi (Szwajcaria 1984), Sukces na Konkursie Wieniawskiego przyniósł artyście wiele koncertów w najlepszych salach całej Europy. Niestety, ówczesne władze radzieckie zabroniły wyjazdów zagranicznych młodemu skrzypkowi, dlatego Vadim Brodski był „nie wyjezdnoj” przez prawie pięć lat. W 1981 roku przeprowadził się do Polski.
Nowojorski debiut w 1982 roku w Y-Hall zaowocował podpisaniem kontraktu z Musical Heritage Society, dla którego nagrał między innymi koncerty skrzypcowe Brahmsa, Bartoka, Paganiniego, Czajkowskiego, Wieniawskiego, Saint-Saënsa i Sibeliusa oraz 6 Sonat na skrzypce solo Eugène Ysaÿe`a.
W latach następnych Brodski kontynuował działalność koncertową, występując z tak znakomitymi orkiestrami jak: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande w Genewie. Zagrał też z orkiestrą symfoniczną w Sewilli z okazji otwarcia nowego Teatro de la Maestranza, Jako dyrygent pojął współpracę z Orkiestrą Radiową z Lugano (Szwajcaria). Współpracuje regularnie z włoską TV, dla której – z orkiestrą RAI – nagrał koncerty skrzypcowe Brucha, Beethovena, Czajkowskiego, Paganiniego, Bartóka i Vivaldiego. W 2004 r. DUX wydal nagrany przez Brodskiego 3-płytowy album Arcydzieła na skrzypce i orkiestrę.
Artysta często występuje w polskiej TV. Chętnie gra repertuar lżejszy. Nagrał między innymi płyty The BeatIes, Bolling – Vilensky – Brodski Jazz Quartet, Scott Joplin Ragtimes. Wystąpił również jako aktor w komedii filmowej To ja złodziej i serialu U Pana Boga w ogródku reżyserowanych przez Jacka Bromskiego.
Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku.

Julian Brodski – syn Vadima Brodskiego. Pod okiem taty zdobywa sceniczne doświadczenia; po nim też odziedziczył pasję i zamiłowanie do muzyki. Jest jednym z najciekawszych saksofonistów młodego pokolenia na świecie.
Urodził się w 1998 roku w Rzymie.
Zaczął grać na saksofonie pod przewodnictwem M. Roberta Todiniego i M. Paolo Rigliari.
Był członkiem „Umbri Jazz Band”, z którym zagrał w wielu ważnych wydarzeniach, takich jak: „Festival dei 2 Mondi, Spoleto”, „Federico Cesi Festival”, „Gubbio Summer Festival”, „Bydgoszcz – Rzeka Muzyki” i „25 lat Centrum Paderewskiego ”.
Został również zaproszony jako solista do kilku orkiestr, takich jak: „Orkiestra Konserwatorium w Benevento”, „Orkiestra Symfoniczna San Remo”, „Cappella Gedanensis”, „Orkiestra Symfoniczna Rzeszów” i „Orkiestra Symfoniczna Karola Namysłowskiego”.
Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Roberto Todiniego, Naomi Sullivan, Jacopo Taddei, Nikita Zimin i Federico Mondelci.
Obecnie uczęszcza do konserwatorium w Pesaro (Włochy), studiując u M.Federico Mondelci.

Wstęp – 20 zł[:]