16.12.2022
img
1

Koncert Bożonarodzeniowy – 18.12.2022, godz. 17.00

Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę, 18 grudnia 2022 roku o godz. 17.00 na Koncert Bożonarodzeniowy.
W programie:
– Jasełka pt. „Krótka opowieść wigilijna” w wykonaniu dzieci z Teatru Muzycznego działającego przy Zespole Szkół w Lubostroniu, opiekunki: Monika Nowak i Jolanta Radecka,
– Koncert podczas którego wystąpią:
Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian
Tomasz Gumiela – fortepian
Mingheng Du – sopran
Klaudia Kalinecka – sopran
Dominika Marcinkowska – sopran
Prowadzenie wydarzenia: Urszula Guźleck
W programie koncertu:
C. Debussy – Petite Suite na fortepian na 4 ręce
P. Czajkowski – Suita z baletu Dziadek do orzechów na fortepian na 4 ręce
kolędy i pastorałki w różnorodnych aranżacjach
____________________________________________
Bilety w cenie 25 zł można nabywać
w Pałacu w Lubostroniu pół godziny przed koncertem.
Agata Nowakowska-Gumiela – ceniona pianistka i kameralistka, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Współpracuje również jako pedagog z Art Center for Scholars w Pekinie. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej – Zydroń (2001), a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Prof. Noela Floresa (2004). Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Liszta we Wrocławiu (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian w Hiszpanii (II nagroda), była kilkukrotną stypendystką TiFC w Warszawie, Herbert von Karajan Centrum w Wiedniu oraz Fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now. Pianistka koncertowała jako solistka w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Rosji i Chile. W swojej dyskografii posiada płytę z muzyką kameralną na fortepian i wiolonczelę oraz nagrania solowo i kameralne z dziełami R. Schumanna oraz J. Brahmsa.
Od kilku lat główny obszar działalności koncertowej Agaty Nowakowskiej-Gumieli stanowi duet fortepianowy Pianopticum Duo, który pianistka współtworzy wraz z mężem Tomaszem. Muzycy wystąpili na wielu polskich estradach biorąc udział w prestiżowych festiwalach i koncertach, m. in. Rzece muzyki w Bydgoszczy, Festiwalu Wielkanocnym w Toruniu, Festiwalu Nowa Muzyka w Bydgoszczy, Festiwalu Muzyka w Willi Blumwego w Radiu PIK w Bydgoszczy, Festiwalu InoClassic w Inowrocławiu, cyklu kameralnym w Filharmonii Lubelskiej, a także w Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz Instytucie Polskim w Bratysławie.
Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Prof. Marii Murawskiej i Prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie Prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki i pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracuje z wieloma muzykami młodego pokolenia, w szczególności specjalizując się w kameralistyce wokalnej. Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych i kameralnych (w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Nowym Sączu, Włoszakowicach). Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (za nagranie dla firmy fonograficznej DUX w 2008 roku).
Ważnym obszarem działalności koncertowej Tomasza Gumieli jest duet fortepianowy Pianopticum Duo, który pianista współtworzy z żoną, Agatą Nowakowską-Gumielą. Duet ma na swym koncie koncerty na wielu polskich estradach, (m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Toruniu, Stalowej Woli), a także w Bibliotece Polskiej w Paryżu i w Instytucie Polskim w Bratysławie. W ramach duetu Tomasz Gumiela brał udział w różnorodnych projektach i festiwalach, m.in. prestiżowym festiwalu plenerowym Rzeka muzyki w Bydgoszczy, Festiwalu Wielkanocnym w Toruniu, Festiwalach Nowa Muzyka i Muzyka w Willi Blumwego w Bydgoszczy, Festiwalu InoClassic w Inowrocławiu, cyklach kameralnych organizowanych przez Filharmonię Lubelską.
Pianista ma w swoim dorobku kilka płyt kameralnych – z pieśniami polskich kompozytorów XX wieku oraz muzyką kameralną na fortepian na 4 ręce. Brał udział w licznych projektach multimedialnych, m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu Piotruś i wilk. Współpracował także z twórcami filmowymi – jako kompozytor muzyki do filmu krótkometrażowego J. Wierzejskiego Obiekty znalezione oraz wykonawca ścieżki dźwiękowej w filmie F. Bajona Kamerdyner.