10.09.2015

CXCI Koncert Pałacowy

2015-09-13 o godzinie 17:00
Zespół pałacowo - parkowy w Lubostroniu

W programie:
Koncert w wykonaniu Marii Lewandowskiej (harfa) i Jadwigi Stanek (altówka) w Sali Rotundowej.
Otwarcie wystawy malarstwa i fotografii Iwony Bis, Marzeny Cecylii Karcz, Rozalii Nowak, Mirosława Rzeszowskiego i Marii Silskiej pt. „Pięć Sił” w Oranżerii Pałacowej.

W programie koncertu:
Jan Sebastian Bach – III Suita C- dur BWV 1009 na altówkę solo
Prelude
Allemande
Courante
Sarabande
Bourrée I
Bourrée II
Gigue

Carlo Sampietro – Duetto na altówkę i harfę [1827]
Allegro moderato
Andante
Allegretto alla campestre

Manuel de Falla – Canciones populares Españolas
[transkrypcja na altówkę – E. Mateu]
[opracowanie partii harfy – Maria Lewandowska]
El Paño Moruno
Asturiana
Canción
Nana
Jota

Maurice Ravel – Wokaliza w formie Habanery na altówkę i harfę
[opracowanie partii harfy – Maria Lewandowska]

Jadwiga Stanek altówka
Maria Lewandowska harfa

Jadwiga Stanek jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Jana Paruzela. Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą Uczelnią, gdzie w maju 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Trzykrotnie brała udział w Europejskim Programie LIFE LONG LEARNING – Erasmus i prowadziła Kursy Interpretacji Muzycznej w Conservatorio Superior de Música de Alicante „Oscar Espla” – (Hiszpania; 2010, 2013) oraz w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja, 2012). Doskonaliła swoje umiejętności na wielu Mistrzowskich Kursach Interpretacji Muzycznej w kraju i za granicą współpracując z takimi artystami jak: Bruno Giuranna, Victor A. Pikayzen, Kurt Lewin, Jan Paruzel. W repertuarze posiada znaczące pozycje solowej i kameralnej literatury altówkowej, w tym utwory od baroku po współczesność. Działalność koncertowa obejmuje recitale solowe i kameralne w kraju oraz poza jego granicami, m.in.: we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji. Jadwiga Stanek gra na instrumencie Wojciecha Topy z 2004 roku. Od roku 2012 jest Prezesem Zarządu Fundacji Konsonans oraz pracownikiem Filharmonii Pomorskiej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Jest także wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Radziejowie oraz Jurorem Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. W roku 2013 w duecie z Bolesławem Siarkiewiczem zdobyła II nagrodę na 23. Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków w Barletta (Włochy).

Maria Lewandowska urodziła się i mieszka w Bydgoszczy. W 2005 ukończyła Państwowy Zespół Szkól Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie harfy. Studia licencjackie i magisterskie ukończyła z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie harfy Katarzyny Staniewicz-Wasiólki. W 2008 brała udział w stypendium Socrates-Erasmus w Weronie pod kierunkiem prof. Nazareny Recchii. Obecnie kończy studia podyplomowe na wydziale kameralistyki w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesor Helgi Storck. Swoje umiejętności wykonawcze kształciła na kursach mistrzowskich u tak wybitnych harfistów jak: prof. Helga Storck, prof. Susann McDonald, Letizia Belmondo, Elżbieta Szmyt, Park Stickney, prof. Germaine Lorenzini, prof. Isabelle Moretti, prof. Imogen Barford.
Brała udział w konkurach narodowych i międzynarodowych. W 2009 została laureatką III miejsca III konkursu duetów z harfą w Cieszynie (duet z Michałem Zatorem). Podczas tego samego konkursu zdobyła także nagrodę za prawykonanie dedykowanego jej utworu Spells and Hexes skomponowanego przez wrocławskiego kompozytora Sebastiana Ładyżyńskiego.
Pracę zawodową zaczęła w 2007 od stałej współpracy z Filharmonią Kaliską. Od tamtej pory współpracowała m.in. z takimi orkiestrami jak: Amadeus, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Poznańska, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Zielonogórska, Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu. Obecnie na stałe współpracuje z trzema orkiestrami: Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Operą Nova w Bydgoszczy i poznańską orkiestrą l’Atunno, z którą często wykonuje repertuar rozrywkowy towarzysząc największym gwiazdom rocka.
Od 2008 Maria Lewandowska jest również nauczycielem harfy w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, a od 2012 pracuje na stanowisku asystentki w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.
Jako solistka, kameralistka i członek orkiestry brała udział w licznych koncertach w kraju i za granicą.

Otwarcie wystawy malarstwa i fotografii „Pięć sił”

Iwona Bis – poznanianka, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, Politechniki Poznańskiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego Dziś spełnia się jako artystka. Uczyła się malarstwa pod okiem Edmunda Łubowskiego, rysunku
w pracowni Józefa Drążkiewicza na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz pod okiem Agnieszki Balewskiej. Jej prace zostały przyjęte i nagrodzone w wielu konkursach. W 2003 i 2004 – nagroda publiczności na Ogólnopolskim Salonie Wielkopolskim. W 2014 i 2015 – nagroda na Poznańskim Salonie „Robinsonada”. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. Jej prace spotkać można w instytucjach oraz zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą (Australia, USA, Niemcy, Litwa, Szwajcaria).

Marzena Cecylia Karcz – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) w Poznaniu. Wydział Malarstwa,Grafiki i Rzeźby 1983-1986 w PWSSP w Poznaniu. Dyplom w 1986r. w Pracowni Gobelinu prof. Magdaleny Abakanowicz. Grafika warsztatowa w Royal Academy of Fine Arts w Kopenhadze – 1986 r. Zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem, performance, formami parateatralnymi oraz scenografią i aranżacją wnętrz. Zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki 1991r. Złota Odznaka ZPAP – 1999 r.

Rozalia Nowak – artystka związana z Poznaniem, członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików z siedzibą w Warszawie. Najważniejszy w jej malarstwie jest człowiek w szeroko pojętym rozumieniu. Zachwyca ją przyroda, stąd w wielu jej pracach są kwiaty i pejzaże. Tworzy codziennie, często pracuje nad obrazem rok i więcej, aż osiągnie zamierzony efekt twórczy. W dziedzinie sztuki jest perfekcjonistką. Rozalia Nowak ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Artystka wzięła udział
w wystawie zbiorowej w sejmie RP.

Maria Silska – artystka obchodziła w 2014 roku 35-cio lecie pracy twórczej. Uprawia malarstwo sztalugowe – pejzaże, portrety, martwe natury, najczęściej w technice olejnej, akrylu, pasteli suchej. Artystka 1990 r. była jedną z założycielek Związku Artystów Plastyków. Jest laureatką wielu nagród w tym Krzyża Zasługi od Prezydenta RP. Ma w dorobku wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju, jak i poza granicami.

Mirosław Rzeszowski – fotoamator, członek Związku Artystów Plastyków Oddział Krajeński. Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie. Autor dwóch tomików wierszy oraz zbioru bajek terapeutycznych. Nauczyciel medytacji w stylu Zen. Założyciel i pierwszy prezes Klubu Miłośników Fotografii Flesz działającego w szubińskiej bibliotece. Autor brał udział w licznych wystawach zbiorowych i dwunastu wystawach indywidualnych.

Wstęp – 10 zł