09.08.2015

CXC Koncert Pałacowy – Koncert pt. „WIZJE, PTAKI I FANTAZJE”

2015-08-09 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

W programie:

Georg Philipp Telemann (1681-1767) – Fantazja e-moll TWV 40:9

François Couperin (1668-1733) – Le Rossignol en amour na flet i fortepian

Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – Suite exotique, cz. III Colibri

Olivier Messiaen (1908-1992) – Le Merle Noir

Sergiusz Prokofiew (1891-1953) – Visions Fugitives, opr. Howard Harrison

Tiêt Ton-That (ur. 1933) – Vision II na flet i fortepian
Lento tranquillo
Allegro
Moderato
Lento tranquillo

Gabriel Fauré (1845-1924) – Fantasie op. 79

Andrzej Łęgowski – flet
Joanna Balewska – fortepian

Andrzej Łęgowski jest wychowankiem Uczelni Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Henryka Bartnikowskiego. Z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy związany od początku jej istnienia. Współpracuje również z poznańską Akademią Muzyczną.
W dorobku artystycznym posiada szereg koncertów solowych i recitali. Bogaty repertuar tych koncertów obejmuje muzykę od baroku po współczesność.

Joanna Balewska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie ukończyła studia pianistyczne w klasie prof. zw. Andrzeja Tatarskiego oraz klawesynowe w klasie ad. dr hab. Marii Banaszkiewicz-Bryły (dyplom z wyróżnieniem). W 2011 roku na macierzystej Uczelni uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej na podstawie pracy pt. Fenomen dźwiękowy w twórczości klawesynowej F. Couperina le Grand i „Le Tombeau de Couperin” M. Ravela, która wraz z płytą Francuska muzyka klawiszowa XVIII i XX wieku została opublikowana w 2014 roku. Jej repertuar obejmuje muzykę kameralną począwszy od okresu baroku, aż po dzieła najnowsze. Obecnie wiele czasu poświęca wykonawstwu oraz badaniu muzyki współczesnej, zarówno europejskiej, amerykańskiej, jak i krajów Dalekiego Wschodu, przeznaczonej na instrumenty dęte z udziałem fortepianu lub klawesynu. W 2013 roku wraz z oboistą Mateuszem Kubańskim wydała płytę z XX-wieczną muzyką bałkańską. Na swoim koncie ma kilka prawykonań najnowszej muzyki polskiej. Chętnie wykonuje również mniej znane utwory kompozytorów związanych z Poznaniem: Tadeusza Zygfryda Kasserna, Bohdana Riemera, Floriana Dąbrowskiego czy Barbary Strzeleckiej. Bierze udział w licznych koncertach, festiwalach i kursach mistrzowskich. Do tej pory współpracowała z wieloma wybitnymi instrumentalistami i pedagogami, wśród których znaleźli się m. in. Maurice Bourgue, Christoph Hartmann, Angelo Palmeri, Baptiste Gibier, Pierre-Yves Artaud, Gro Sandvik, Ashildur Haralsdottir, Raphael Leone. Jako ceniony akompaniator towarzyszy solistom podczas konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do tej pory trzykrotnie uzyskała wyróżnienie za akompaniament na konkursach we Włoszakowicach, Ostrowie Wielkopolskim i Szczecinku. W 2013 roku za swoją działalność artystyczną otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla kultury polskiej. Obecnie pracuje jako pianista-akompaniator (na stanowisku adiunkta) w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie współpracuje z Katedrą Instrumentów Dętych i Akordeonu. Prowadzi również klasę fortepianu w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza.

Wstęp – 10 zł