19.04.2015

ClXXXVI Koncert Pałacowy

2015-04-19 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

W programie:

Recital fortepianowy w wykonaniu Wiesławy Ronowskiej i jej studentów: Michała Gozdek, Xueer Sun (Chiny) i Zhen Qin (Chiny).

Otwarcie wystawy prac Marii Szymańskiej.

W programie koncertu:
F. Chopin – 3 Mazurki op. 56: nr 1 H-dur, nr 2 C-dur, nr 3 c-moll
F. Chopin – Ballada f-moll op. 52
F. Chopin – 2 Walce: cis-moll op. 64 nr 2, F-dur op. 34 nr 3
A. Skriabin – 3 Preludia op. 11: nr 4 e-moll, nr 5 D-dur, nr 10 cis-moll
X. Montsalvatge – Sonatine pour Ivette
F. Chopin – Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”
F. Chopin – Walc Des-dur op. 64 nr 1
S. Prokofiew – II Sonata d-moll op. 14
C. Debussy – Obrazy, zeszyt I, część III Movement
F. Chopin – Etiuda a-moll op. 25 nr 11

Wiesława Ronowska naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Mając pięć lat po raz pierwszy wystąpiła przed publicznością. Z wyróżnieniem ukończyła poznańskie Liceum Muzyczne im. M. Karłowicza (w klasie fortepianu prof. Barbary Miodyńskiej) i jako wybitna kandydatka została przyjęta do Akademii Muzycznej w Warszawie bez egzaminów wstępnych. Po wygraniu Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne podjęła studia w słynnym Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Dyplom tej Uczelni, w trzech specjalnościach: solisty, kameralisty i pedagoga, uzyskała w klasie fortepianu jednej z największych pianistek XX wieku – Tatiany Nikołajewej. Kształciła się również u Olega Ivanova – ucznia Emila Gilelsa. Była także stypendystką Czeskiego Ministerstwa Kultury i pracowała pod kierunkiem wybitnego czeskiego pianisty – I. Moravca w Akademii Muzycznej w Pradze.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Paryżu i XIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Na Konkursie Miłosza Magina otrzymała prestiżową, wielką nagrodę Konkursu – za najlepsze wykonanie utworów tego kompozytora. Koncertowała w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej. Dokonała archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, Radia Francuskiego, Radia Chilijskiego, Polskich Nagrań, Firmy POLmusik, Telewizji Polskiej i Telewizji Rosyjskiej. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Stefan Marczyk, Paweł Przytocki, Szymon Kawalla, a także amerykańskimi, jak Simca Heled, Irvin Hoffman, Albert Merenzon.
W obszernym repertuarze Wiesławy Ronowskiej obejmującym muzykę od baroku po współczesność znajdują się m.in. tak ciekawe pozycje, jak: Introduction und Allegro Appasionato G-dur i Konzert-Allegro mit Introduction d-moll R. Schumanna, które artystka wykonywała z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją J. Maksymiuka, rzadko grany przez pianistki II Koncert fortepianowy B-dur J. Brahmsa, nagrany dla Chilijskiego Radia, Koncert Fortepianowy a-moll I.J. Paderewskiego, 24 Preludia i Fugi D. Szostakowicza, Koncert Fortepianowy Des-dur A. Chaczaturiana nagrany dla Polskiego Radia z Orkiestrą PRiTV pod dyr. J. Maksymiuka.
Artystka związana jest z bydgoską Akademią Muzyczną, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Uzyskiwała kolejno wszystkie stopnie naukowe i od 1998 roku posiada tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Prowadziła kursy i warsztaty dla studentów i pedagogów w Polsce, Czechach i na Uniwersytecie La Serena w Chile. Była jurorem wielu konkursów pianistycznych, wychowała wielu laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, koncertujących pianistów oraz pedagogów wyższych uczelni artystycznych. Otrzymała wiele nagród państwowych, m.in. jest laureatką Indywidualnej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, laureatką najwyższego Odznaczenia Ministra Edukacji Narodowej, Honorowego Medalu Uniwersytetu Antofagasta w Chile i in. W październiku 2014 uhonorowana Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Maria Szymańska o sobie:
„Jestem emerytowaną nauczycielką plastyki. Historią sztuki/malarstwem zaraził mnie nauczyciel plastyki LO w Trzemesznie Pan Olszewski. Malarstwo stało się moją pasją od 10 lat. Stosuję różne techniki. Szczególnie lubię pastel i farby olejne.Często maluję szpachlą. Moimi ulubionymi tematami jest portret i kwiaty.
Mam za sobą kilka wystaw indywidualnych (Mogilno 2x , Strzelno, Siemionki ) i udział w wystawach zbiorowych w czasie Mogileńskich Spotkań Plastycznych.Brałam udział w plenerze malarskim „Barwy Wschowy”.”

Wstęp – 10 zł