15.02.2015

Koncert Walentynkowy

2015-02-15 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu:

Wiesław Bednarek – baryton
Jarosław Domagała – fortepian

W programie:
„Miłość, to wspaniała rzecz”
1. W pewien piękny wieczór
2. La Paloma
3. Miłość to wspaniała rzecz
4. Inst. – Oleksandr Yanchevych
5. Tolko raz
6. Trojka
7. Gari, gari
8. nst. – Oleksandr Yanchevych
9. Chitarra Romana
10. I have but one heart
11. Chianti Lied
12. O sole mio
13. Inst. – Oleksandr Yanchevych
14. Historia de un amor
15. Valencia
16. To świt, to zmrok
17. Gdybym był bogaczem

Oleksandr Yankevych urodził się w 1991 roku w Zastavnie (Ukraina). W wieku 11 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Lwowskiej Muzycznej Szkole Talentów im. S. Kruszelnickiej w klasie Ludmiły Zakopets. Od października 2009 jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie kształci się w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich takich pedagogów, jak m.in.: Igor Tchetuev, Vladimir Krainiev, Mikhail Voskresensky, Peter Fulgoni, Andrzej Tatarski, Viera Nosina, Alberto Nosè, Irina Rumiancewa, Tatiana Shebanova.
Jest laureatem festiwali i konkursów o zasięgu ogólnoukraińskim oraz międzynarodowym, m.in. II Międzynarodowego Konkursu dla pedagogów (Grand Prix), Konkursu Pianistycznego w Moskwie (1 nagroda; 2013), Turnieju Pianistycznego w Antoninie (Grand Prix; 2012), Konkursu Kameralnego w Turynie (3 nagroda; 2012), Forum pianistycznego w Sanoku (Złoty Parnas; 2008), Konkursu Międzynarodowego im. F. Chopina w Dniepropietrowsku (1 nagroda; 2010), Konkursu Młodych Pianistów im. S. Richtera (3 nagroda; 2005), Konkursu duetów fortepianowych w Feodosii (1 nagroda; 2006, 2007) Konkursu pianistycznego w Czechach, Usti nad Labem (2 nagroda; 2006).
Prowadzi aktywną działalność artystyczną. Wielokrotnie występował na festiwalach (m.in. Wawer Music Festiwal, East Warsaw Festiwal), wykonując recitale solowe i utwory z orkiestrą. Grał również w Fiharmonii Lubelskiej, Lwowskiej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i in.
Jego wielką pasją jest kameralistyka wokalna. W roku 2013 uczestniczył w Studium Pieśni w Warszawie, gdzie szkolił się pod okiem wybitnych polskich oraz zagranicznych profesorów. Współpracuje z takimi pedagogami jak: Katarzyna Rymarczyk, Agnieszka Piass, Bożena Porzyńska, Marek Moździerz. Koncertował ze znanymi polskimi wokalistami, m.in. z Eugenią Rezler, Małgorzatą Walewską, Jadwigą Rappé, Agnieszką Piass, Jolantą Wagner, Anetą Kaplą, Joanną Freszel, Bartłomiejem Misiuda, Piotrem Halickim, Damianem Wilma.

dr hab. Wiesław Bednarek, prof. ndzw.
Z pochodzenia zduńskowolanin, przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979-1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w około tysiącu przedstawień na deskach macierzystego teatru, śpiewając największe role barytonowe światowego repertuaru operowego, jak chociażby tytułowe role w operach Verdiego: Nabucco, Makbet, Rigoletto, wielokrotnie uczestnicząc w premierowych spektaklach.
Jest pierwszym odtwórcą roli Nabucco w Polsce (Opera Śląska, 1983). Podczas licznych wojaży zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach tak znakomitych teatrów jak Teatr Bolszoj w Moskwie, Staatsoper w Wiedniu, Komische i Staatsoper w Berlinie, Palais des Congres i Champs Elysees w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, National Opera i Amfiteatr pod Akropolem w Atenach oraz w wielu innych miejscach jak: Jerozolima, Londyn, Bruksela, Helsinki, Haga, Amsterdam, Wilno, itd.(w sumie około 700 występów zagranicznych).
Brał udział w słynnych światowych realizacjach Halki S. Moniuszki w reż. Marii Fołtyn w Brazylii i Japonii, a także otwarciu drugiego (po Seulu) teatru operowego w Korei – w spektaklu Traviaty G. Verdiego – u boku Izabelli Kłosińskiej (1992).
Uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla polskiej kultury (1990)
Po spektaklu Nabucco w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1996 roku,w którym wystąpił u bogu światowej sławy śpiewaczki Gheny Dymitrowej, dyrygujący tym przedstawieniem Anton Guadagno, który przez kilka dziesięcioleci prowadził operowe przedstawienia z takim artystami jak: Maria Callas, Renata Tebaldi, Franco Corelli, Mario del Monaco, czy inni najwybitniejsi śpiewacy II połowy XX wieku – nazwał publicznie Wiesława Bednarka „sensacyjnym barytonem”. Następstwem tych słów było pisemne zaproszenie przez najpotężniejszego włoskiego impresaria, na światowe sceny operowe. Artysta docenił ten zaszczyt, jednak zdecydował się pozostać na rodzimej scenie muzycznej
Wiesław Bednarek, oprócz studiów muzycznych, ukończył magisterskie studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowo – biznes i zarządzanie w Międzynarodowej Szkole Menedżerów w Warszawie. Posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego, a obszerne fragmenty jego pracy doktorskiej, określonej przez recenzującego ją, wybitnego polskiego śpiewaka i pedagoga prof. Piotra Kusiewicza, jako najlepsze ze znanych mu opracowanie na temat pieśni Stanisława Moniuszki, zostały opublikowane w książce: Stanisław Moniuszko i jego podlaski rodowód – we współautorstwie z historykiem – prof. Józefem Maroszkiem.

Wstęp 10 zł

Zapraszamy serdecznie!