CLXXXI Koncert Pałacowy
Koncert w wykonaniu:
Jadwiga Stanek: altówka
Joanna Krempeć – Kaczor: kontrabas
Otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Włodzimierza Bykowskiego pt. „Podziały”
W programie koncertu:
Jan Sebastian Bach – II Suita d-moll BWV 1008 na altówkę solo
I. Prelude
II. Allemande
III. Courante
IV. Sarabande
V. Menuet
VI. Menuet
VII. Gigue
Johann Matthias Sperger – Sonata na altówkę i kontrabas
Allegro moderato
Romanze poco Adagio
Finale – Allegro – Rondo
p r z e r w a
Reinhold Gliére – Suita na altówkę i kontrabas (1909) [Ed. Frank Proto]
Prelude
Gavotte
Cradle Song
Intermezzo
Scherzo
Joanna Krempeć-Kaczor jest laureatką kilku nagród krajowych konkursów muzycznych (Gdańsk, Elbląg) oraz finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasistów im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu (1992). Zdobyła również I nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym im. F. Gregory w Kromĕriž (Czechy). W czasie studiów trzykrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Występowała m.in. na festiwalu Tydzień Talentów w Tarnowie, Galowym Koncercie Roku w Warszawie dedykowanym W. Lutosławskiemu oraz V Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, zdobywając wyróżnienie w kategorii duetów. Podczas I Bydgoskiego Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych dokonała bydgoskiej premiery wykonania Koncertu na kontrabas op. 26 Stefana Bolesława Poradowskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Współpracowała również z Kwartetem Wilanów. W roku 1996 otrzymała stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Wielokrotnie występowała w różnych miastach Polski oraz poza jej granicami, prezentując koncerty solowe i utwory z zakresu muzyki kameralnej. W latach 2006 – 2008 prowadziła klasę kontrabasu w ramach Letnich Kursów Muzycznych w Mławie.
Joanna Krempeć-Kaczor ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i obecnie pracuje w rodzimej uczelni. Jest również muzykiem-solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W roku 2013 uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzyczne.
Jadwiga Stanek jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie altówki prof. Jana Paruzela (dyplom z wyróżnieniem w roku 2006). Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą Uczelnią, gdzie w maju 2012 uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Jest laureatką II nagrody w kategorii duetów smyczkowych XXIII Concorso Inernazionale per Giovani Musicisti w Barletta (Włochy, 2013). Trzykrotnie brała udział w Europejskim Programie LIFE LONG LEARNING – Erasmus i prowadziła Kursy Interpretacji Muzycznej w Conservatorio Superior de Música de Alicante Oscar Espla – Hiszpania (2010, 2013) oraz w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy – Słowacja (2012). Jest także wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Radziejowie (2013). Doskonaliła swoje umiejętności interpretacyjne współpracując z takimi artystami jak: Bruno Giuranna, Victor A. Pikayzen, Kurt Lewin, Jan Paruzel, Błażej Sroczyński, Zygmunt Jochemczyk. W repertuarze posiada znaczące pozycje solowej i kameralnej literatury altówkowej, w tym utwory.: J.S. Bacha, W.A. Mozarta, J. Brahmsa, M. Brucha, R. Clarke, C. Debussy’ego, A. Baxa, P. Hindemitha, C. Francka, D. Szostakowicza, G. Bacewicz, A. Schnittke, W. Lutosławskiego. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju oraz poza jego granicami, m.in.: we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji. Jest pracownikiem Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a od 2012 także prezesem Fundacji Konsonans.
Włodzimierz Józef Bykowski, ur. w 1967 r. w Bydgoszczy, grafik, designer, malarz, fotograf, regionalista, autor przewodników i książek. Na przełomie lat 80. i 90. rysownik komiksów, od 1991 r. zajmował się reklamą i wystrojami wnętrz, a od 1995 r. tworzeniem plakatów, książek, wydawnictw reklamowych, opakowań. Zaprojektował kilkadziesiąt znanych na świecie znaków towarowych oraz innych logotypów. Autor lub współautor ponad 20 przewodników z zakresu turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej w rejonie Borów Tucholskich i województwa kujawsko-pomorskiego – wszystkie ilustruje własnymi zdjęciami. Pisał artykuły prasowe propagujące aktywną turystykę. W 2013 r. debiutował opowiadaniem fantastycznym „Różowe robaki”. Redaktor graficzny polskiego wydania międzynarodowego magazynu parolotniowego „Cross Country Polska”. ukazującego się w latach 2002-2005. Projektuje design graficzny paralotni dla Dudek Paragliders. Miłośnik muzyki dawnej i opery barokowej. Od 2006 roku tworzy cykle malarskie na wybrany temat, miał kilkanaście indywidualnych wystaw.
Wstęp – 10 zł