Koncert KOLORY Steve Kindler i Ritual Duo w składzie: Waldemar Knade i Bogusław Raatz
Muzyka zaprezentowana podczas tego wydarzenia to szeroko pojęta world music z elementami elektroniki oraz nawiązań do brzmień klasycznych. Zespół RITUAL DUO stosuje bardzo różnorodne instrumentarium w tym instrumenty etniczne. Steven Kindler gra na wyjątkowym instrumencie smyczkowym, dziewięciostrunowych skrzypcach elektrycznych wykonanych przez słynnego amerykańskiego lutnika Johna Jordana. Koncert będzie też okazją do zaprezentowania pierwszego egzemplarza skrzypiec EVIOLA, instrumentu zaprojektowanego specjalnie dla Stevena Kindlera.
Zaproszenia na koncert są bezpłatne, jednak Ilość zaproszeń jest ograniczona. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w koncercie pod adres: qm@qm.strefa.pl lub do biura Pałacu Lubostroń (52 3844623, 695 929 786).
Zgłoszenia będą potwierdzane przez organizatorów, a zaproszenia do odebrania przed koncertem.
Bogusław Raatz – polski gitarzysta, aranżer i kompozytor grający muzykę jazz-rock i rock.
Rozpoczął działalność w 1978 roku, w Bydgoszczy. Współtworzył zespół Question Mark. W roku 1982 zawiesił swoją publiczną aktywność muzyczną by ponownie ją wznowić w roku 2002.
W okresie od 2002 roku współpracował i koncertował między innymi z Andrzejem Przybielskim (SBB, NIEMEN, Kurylewicz), Robertem Bielakiem, Michaelem Ogorodovem (Gong), Józefem Skrzekiem (SBB), Sławomirem Ciesielskim (Republika),Władysławem Komendarkiem, Timem Sanfordemoraz Stevenem Kindlerem (Mahavishnu Orchestra, Kitaro). Na stałe współpracuje z Polskim Radiem PiK w Bydgoszczy. Od 2011 roku współtworzy wraz z Jarosławem Pijarowskimduet Pro-Vox oraz QM Pro-Vox Band oraz bierze udział w przedsięwzięciach artystycznych Teatru Tworzenia. Rok 2011 jest również początkiem współpracy z artystą plastykiem Łukaszem Wodyńskim, oraz hiszpańskim artystą i performerem Xavierem Bayle. Stworzył muzykę do spektaklu Teatru Rysowania akt III, którego premiera odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W lutym 2013 skomponował muzykę do wystawy portretów olejnych Łukasza Wodyńskiego pt. Exzystencje. Jest również autorem muzyki do live actu Łukasza Wodyńskiego pt. I’m. Od grudnia 2012 współpracuje z niemiecką wytwórnią Legacy-Rocords and Distribution. W sierpniu 2013 roku wraz z altowiolistą Waldemarem Knade założył zespół Ritual Duo.
Waldemar Knade – polski altowiolista, aranżer i kompozytor grający muzykę poważną, jazz-rock i rock.
Rozpoczął działalność w 1979 roku, w Bydgoszczy. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 9 lat w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Koszalinie w klasie skrzypiec prof. Brygidy Pander oraz Mieczysława Bilickiego. Dalszą naukę kontynuował w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy w klasie altówki prof. Jana Paruzela oraz prof. Józefa Rezlera a następnie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym w klasie altówki prof. Jana Paruzela.
W latach 1980–1996 pracował w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy jako muzyk orkiestrowy w sekcji altówek. Następnie jako solista–kameralista został członkiem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis. Był współzałożycielem kwartetu smyczkowego pod nazwą Kwartet Pomorski oraz członkiem studenckiej, jazz–rockowej grupy Tygiel. W 1981 roku jako altowiolista został zaproszony do Berlina na XI sesję The Jeunesses Musicales World Orchestra pod patronatem Dyrektora Generalnego UNESCO w Berlinie. Orkiestrą dyrygowali Cristobal Halffter oraz Walter Weller, jako soliści wystąpili: Yehudi Menuhin i Felix Schmidt. Uczestniczył w festiwalach, konkursach muzycznych oraz trasach koncertowych (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Hiszpania, Węgry, Dania, Szwecja, Rosja). W latach 1999–2012 pracował w Miejskim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy jako specjalista od spraw muzycznych oraz organizator imprez artystycznych na terenie miasta. Współpracował z: Capellą Bydgostiensis, Kwartetem Pomorskim, Filharmonią Pomorską, zespołami Tygiel, E-150, Kazan, Doktor Blues, Free-Dom, East Earth Band oraz gościnnie z Krzysztofem Ścierańskim, Laboratorium, Sławomirem Ciesielskim (Republika),Władysławem Komendarkiem. Obecnie jest członkiem zespołu Question Mark oraz wspłzałożycilem (wraz z Bogusławem Raatzem) zespołu Ritual Duo.
Steve Kindler – amerykański skrzypek, keyboardzista i gitarzysta, międzynarodowej sławy wirtuoz skrzypiec. Jest pierwszym muzykiem grającym na dziewięciostrunowych skrzypcach elektrycznych, wykonanych specjalnie dla niego przez Johna Jordana (słynnego lutnika). Skrzypce Kindlera mają zakres wszystkich instrumentów smyczkowych.
Pochodzi z muzycznej rodziny, Już od najmłodszych lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach pod okiem wielkiego mistrza Raphaela Spiro. W wieku 10 lat grał w Młodzieżowej Orkiestrze Filharmonii w Portland, z którą podróżował do wielu krajów świata.
W wieku 18 lat został zaproszony do słynnej grupy jazzowo-rockowej Johna McLaughlina Mahavishnu Orchestra, grając m. in. z Jean-Lucem Pontym i Naradą Michaelem. Był także członkiem formacji Jeff Beck/Jan Hammer, do której zaprosił go pianista Jana Hammera. W latach 1974-1979 Steve Kindler podczas pobytu w Nowym Jorku grał z takimi osobistościami, jak: Cat Stevens, Perry Robinson, Brubeck Brothers, Oregon Collin Walcot (Glen Moor and Paul McCandless) czy Kenny Werner (pianista jazzowy).
W 1975 r otrzymał od firmy Barcus-Berry pierwsze wielostrunowe skrzypce elektryczne. W okresie tym grał z zespołem Spring Flowers, z mistrzem sarodu Vasanti Rai.
Po przeprowadzce na Hawaje wszedł w skład orkiestry symfonicznej w Honolulu, gdzie grał pierwsze skrzypce. W tym okresie ma sposobność grania z takimi muzycznymi znakomitościami, jak: Robert La Marchina, Leonard Paneiro, Maksym Szostakowicz, Dimitri Szostakowicz, YoYoMa, Shlomo Mintz i wieloma innymi.
W latach 80. wieku Steve Kindler stał się wiodącym reprezentantem muzyki ambientowej. Pochodzące z tego okresu nagranie Kindlera „Dolphin Smiles” z Tejem Bellą przez 7 tygodni było w „10” notowań Billboardu. Wysoko cenione były także nagrania z harfistką Georgią Kelly. Znalazł się także na okładce magazynu Billboard. Wyprodukował wiele albumów muzycznych różnych artystów z wytwórni CBS-Sony.
W latach 80. wraz bębniarzem Berkeley Clayem Henrym założył grającą muzykę etniczną formację Barfoot.
W 1983 roku pracował z mistrzem lutnikiem – Stevem Kleinem nad zaprojektowaniem i wyprodukowaniem swoich pierwszych sześciostrunowych skrzypiec elektrycznych.
Pod koniec lat 80. Steve Kindler, jako skrzypek został zaproszony na pierwsze zachodnie tournee przez Masanori Takahashi, znanego jako Kitaro – japońskiego muzyka, kompozytora, multiinstrumentalistę, twórcę muzyki filmowej i new age. Skrzypce słychać w albumie Kitaro Kojiki (1990).
Steve Kindler wprowadził nowe możliwości w świat zachodnich instrumentów smyczkowych a jego „nadzwyczajne” skrzypce łączą brzmienia instrumentów smyczkowych, jak: kontrabas, wiolonczela, altówka, skrzypce a także skrzypce piccolo.
Steve Kindler to także ekspert w zakresie gry na wielostrunowych skrzypcach elektrycznych i na instrumentach smyczkowych. Prowadzi w tym zakresie warsztaty, szkolenia, seminaria dla muzyków. Za cel sobie postawił by wzbogacać ich muzyczny warsztat o nowe i ciekawe techniki gry, przedstawianie możliwości instrumentu smyczkowego, jako narzędzia do terapii muzyką w strukturach zachodniej skali chromatycznej.