21.09.2014

Europejskie Dni Dziedzictwa

2014-09-21 o godzinie 17:00
Polska

Prelekcja Dyrektora Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy Tomasza Izajasza
na temat Kanału Bydgoskiego i wkładu hrabiostwa Skórzewskich, właścicieli Pałacu
w Lubostroniu, w budowę kanału.

Koncert w wykonaniu Bolesława Siarkiewicza (skrzypce), Joanny Otmianowskiej – Siarkiewicz (wiolonczela) oraz Marcina Sikorskiego (fortepian).

W programie koncertu:
L. van Beethoven – Duet F-dur na klarnet i fagot (opr. na skrzypce i wiolonczelę)
Allegro affettuoso
Larghetto
Allegro sostenuto

F. Schubert – Sonata na fortepian i skrzypce a-moll D 385
Allegro moderato
Andante
Menuetto. Allegro
Allegro

F. Chopin:
– Polonez A-dur op. 40 nr 1
– Mazurek h-moll op. 33 nr 4
– Mazurek cis-moll op. 63 nr 3
– Nokturn cis-moll (Lento con gran espressione) op. posth.

J. Haydn – Trio fortepianowe E-dur H. XV: 28
Allegro moderato
Allegretto
Finale. Alegro

Bolesław Siarkiewicz skrzypce
Joanna Otmianowska-Siarkiewicz wiolonczela
Marcin Sikorski fortepian

Joanna Otmianowska-Siarkiewicz – urodzona w Warszawie wiolonczelistka i pedagog wiolonczeli. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Romana Sucheckiego oraz dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. Studiowała również kameralistykę w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej. W czasie studiów była członkiem Orkiestry Kameralnej Accademia dell’Arco i koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u takich profesorów jak Tomasz Strahl, Andrzej Zieliński, Jadwiga Kaliszewska. W latach 1999-2014 współpracowała z orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy grając pod batutą m.in. Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Andrzeja Straszyńskiego, Piotra Wajraka. Wraz z zespołem Opery Nova odbyła liczne tourneé po Niemczech, Belgii i Holandii. Jako kameralistka współpracowała z Bolesławem Siarkiewiczem, Marcinem Sikorskim, Lechem Bałabanem, Joanną Czapińską, Katarzyną Mościcką i Magdaleną Sitarek.
Od roku 1999 z powodzeniem prowadzi klasę wiolonczeli w PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Jej uczniowie rokrocznie zdobywają laury w ogólnopolskich konkursach wiolonczelowych. Są również doceniani przez tej klasy artystów co Maestro Krzysztof Penderecki

Bolesław Siarkiewicz ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem profesorów Jadwigi Kaliszewskiej, Romana Lasockiego, Antoniego Cofalika oraz Charlesa Tregera. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał także wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za znaczący wkład w rozwój utalentowanej muzycznie młodzieży. W 2006 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował w Polsce, Niemczech, Francji, Rosji, Holandii, Belgii, na Słowacji, we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Zygmunt Rychert, Tomasz Bugaj, Jacek Rogala, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Swoboda oraz ze znakomitymi muzykami, jak: Jadwiga Kaliszewska, Iwona Hossa, Renata Marzec, Radosław Marzec, Rafał Kwiatkowski, Marcin Sikorski, Lech Bałaban, Piotr Reichert. Jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XXI wieku. Współpraca z czołowymi kompozytorami młodego pokolenia zaowocowała prawykonaniami ich dzieł. W swoim dorobku Bolesław Siarkiewicz posiada nagrania płyt dla wytwórni Dux, dla Związku Kompozytorów Polskich oraz dla wydawnictwa Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Nagrywał także dla TVP Bydgoszcz. W 2009 roku płyta Young Composers in Tribute to Fryderyk Chopin z nagraniem Tria florenckiego Michała Dobrzyńskiego otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka współczesna.
Bolesław Siarkiewicz jest adiunktem na wydziale instrumentalnym macierzystej Uczelni. Jego szeroka działalność pedagogiczna obejmuje również wykłady podczas letnich i zimowych kursów skrzypcowych (Mława, Radziejów, Łeba, Szczecinek), funkcję krajowego konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej, a także pracę w jury konkursów skrzypcowych.

Marcin Sikorski – „Muzyk grający na fortepianie” – uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów. Jego pasją jest interpretowanie arcydzieł kameralistyki. Od 2012 roku współpracuje ze skrzypaczką Soyoung Yoon – bezapelacyjną zwyciężczynią XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego. Ich występy spotkają się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i pochwalnymi głosami krytyki. „W duecie (bo tak to trzeba określić) z pianistą Marcinem Sikorskim stworzyli wszechświat, który bez reszty pochłonął publiczność” pisano po jednym z ich występów. Kilka innych opinii o grze Marcina Sikorskiego: „fenomenalny muzyk”, „pianista precyzyjny i dynamiczny”, „pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni”, „wytrawny kameralista”.
Marcin Sikorski był uczniem Bogumiły Ścigały w PSM w Bytomiu oraz studentem Marii Szwajger-Kułakowskiej w katowickiej Akademii Muzycznej. Kształcił się pod okiem Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri. Koncertuje w Polsce, USA, Chinach, Rosji, Niemczech, Austrii, Belgii, Gruzji, Holandii i na Ukrainie. W 2001 debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku wykonaniem Tria fortepianowego L. van Beethovena. Jest laureatem nagrody Fryderyk 2006. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych, takich jak: Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festival Pontino (Włochy), New Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Festiwal
Pianistyki Polskiej, Gdańska Wiosna, Tarnowski Tydzień Talentów. Marcin Sikorski wygrał konkursy muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest laureatem konkursów w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie otrzymywał nagrody dla najlepszego pianisty podczas konkursów skrzypcowych, ostatnio na XIV Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. A. Chaczaturiana w Erywaniu w Armenii.
Pracował jako oficjalny pianista międzynarodowych konkursów skrzypcowych im. J. Joachima w Hanowerze, im. B. Brittena w Londynie oraz wielokrotnie Konkursu im. H. Wieniawskiego. W grudniu 2012 zasiadał w jury konkursu muzyki kameralnej w Pekinie. Prowadził tam również regularnie kursy mistrzowskie.
Marcin Sikorski występował z wieloma wybitnymi muzykami: Bartłomiej Nizioł, Erin Keefe, Reiko Otani, Haik Kazazyan, Li Teng, Fan Lei, Mei Diyang, Soo-Been Lee, Agata Szymczewska, Rafał Kwiatkowski, Bartosz Bryła, to tylko niektórzy z nich. Owocem muzycznych spotkań z różnymi artystami są również płyty CD. Z Anną Marią Staśkiewicz zarejestrował utwory Lutosławskiego, Schnittke i Prokofiewa. Z kwartetem AKADEMOS nagrał kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker – transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. Najnowsza płyta zawiera sonaty R. Straussa i D. Szostakowicza nagrane ze skrzypkiem Jakubem Haufą.
Obecnie jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie wiele lat współpracował z nieodżałowaną profesor Jadwigą Kaliszewską. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci – Sabiną, Stasiem i Leosiem.

Wstęp wolny!