CLXXV Koncert Pałacowy
Koncert w wykonaniu Wiesławy Ronowskiej (fortepian), Agaty Sribniak (fortepian), Michała Gozdka (fortepian), Qin Zhen (fortepian) oraz Radosława Góra (baryton).
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie w niedzielę,
13 kwietnia 2014 roku o godz. 17.00 na CLXXV Koncert Pałacowy – koncert w wykonaniu Wiesławy Ronowskiej (fortepian), Agaty Sribniak (fortepian), Michała Gozdka (fortepian), Qin Zhen (fortepian) oraz Radosława Góra (baryton).
W programie:
J.S. Bach-Myra Hess – Chorał Jesus bleibet meine Freude BWV 147
J.S. Bach- F. Busoni – Preludium chorałowe Nun freut euch, lieben Christen BWV 734
D. Szostakowicz – Preludium i Fuga fis-moll op. 87
D. Szostakowicz – Preludium i Fuga Des-dur op. 87
C. Franck – Preludium, Chorał i Fuga
Wiesława Ronowska – fortepian
S. Prokofiew – II Sonata fortepianowa d-moll op. 14
cz. I Allegro ma non troppo
cz. II Scherzo
Qin Zhen – fortepian
S. Rachmaninow – Preludium c-moll
Agata Sribniak – fortepian
W.A. Mozart – Madamina, il catalogo è questo … aria Leporella z I aktu opery Don Giovanni
M. Karłowicz – Mów do mnie jeszcze
– Z nową wiosną
Radosław Góra – baryton
Agata Sribniak – fortepian
G. Gershwin – 2 Preludia
Michał Gozdek – fortepian
Wiesława Ronowska naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Mając pięć lat po raz pierwszy wystąpiła przed publicznością. Z Medalem oraz wyróżnieniem ukończyła poznańskie Liceum Muzyczne im. M. Karłowicza (w klasie fortepianu prof. Barbary Miodyńskiej) i jako wybitna kandydatka została przyjęta do Akademii Muzycznej w Warszawie bez egzaminów wstępnych. Wygrany Ogólnopolski Konkurs na Stypendia Artystyczne pozwolił podjąć jej studia w słynnym Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Dyplom tej Uczelni, w trzech specjalnościach: solisty, kameralisty i pedagoga uzyskała w klasie fortepianu jednej z największych pianistek XX wieku – Tatiany Nikołajewej. Kształciła się również u Olega Ivanova – ucznia Emila Gilelsa. Była także stypendystką Czeskiego Ministerstwa Kultury i pracowała pod kierunkiem wybitnego czeskiego pianisty – Ivana Moravca w Akademii Muzycznej w Pradze.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Paryżu i XIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Na Konkursie Miłosza Magina otrzymała prestiżową, wielką nagrodę Konkursu – za najlepsze wykonanie utworów tego kompozytora.
Koncertowała w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej. Dokonała archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, Radia Francuskiego, Radia Chilijskiego, Polskich Nagrań, Firmy POLMUSIC, Telewizji Polskiej i Telewizji Rosyjskiej. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, jak m.in.: Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Stefan Marczyk, Paweł Przytocki, Szymon Kawalla, Zygmunt Rychert, a także amerykańskimi, jak Simca Heled, Irvin Hoffmann, Albert Merenzon.
W repertuarze Wiesławy Ronowskiej, obejmującym muzykę od baroku po współczesność, znajdują się m.in. tak ciekawe pozycje, jak: Introduction und Allegro Appassionato G-dur i Konzert-Allegro mit Introduction d-moll R. Schumanna, które artystka wykonywała z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją J. Maksymiuka, rzadko grany przez pianistki II Koncert fortepianowy B-dur J. Brahmsa, nagrany dla Chilijskiego Radia, 24 Preludia i Fugi D. Szostakowicza, Koncert fortepianowy Des-dur A. Chaczaturiana nagrany dla Polskiego Radia z Orkiestrą PRiTV pod dyr. J. Maksymiuka.
Artystka związana jest z bydgoską Akademią Muzyczną, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Uzyskiwała kolejno wszystkie stopnie naukowe, a w 1998 roku z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymała tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Od 2005 roku pracuje na najwyższym stanowisku profesora zwyczajnego.
Prowadziła kursy i warsztaty dla studentów i pedagogów w Polsce, Czechach i na Uniwersytecie La Serena w Chile. Była jurorem wielu konkursów pianistycznych, wychowała wielu laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, koncertujących pianistów oraz pedagogów wyższych uczelni artystycznych. Była powołanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki ekspertem szkolnictwa artystycznego.
Otrzymała wiele nagród państwowych, m.in. jest laureatką Indywidualnej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, laureatką najwyższego Odznaczenia Ministra Edukacji Narodowej, Honorowego Medalu Uniwersytetu Antofagasta w Chile, Srebrnego Krzyża Zasługi, Nagrody Marszałka Województwa, Medalu Prezydenta Bydgoszczy, Nagrody Prezydenta Miasta Torunia.
Agata Sribniak jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I I II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie fortepianu Małgorzaty Krzemińskiej-Sribniak. Od roku 2010 jest studentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej i as. Pawła Wakarecego. Laureatka konkursów ogólnopolskich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu, Uczelnianego Pianistycznego Konkursu im. C. Debussy’ego. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Wojciecha Świtałę, Alberto Nosé, Mikhaila Voskresensky’ego. Od roku 2012 studiuje także dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie ad. dr. Wojciecha Michniewskiego.
Michał Gozdek urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem PZSM im. A. Rubinsteina w klasie klarnetu mgr Jarosława Libronta. Studiował na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, który ukończył w 2011 z wyróżnieniem na dwóch specjalnościach: Dyrygentura chóralna oraz Prowadzenie zespołów jazzowych, ze szczególnym ukierunkowaniem na pianistykę jazzową. W latach 2007/2008 studiował na wydziale jazzu Universite Le Mirail w Tuluzie we Francji jako stypendysta Międzynarodowego Programu Wymiany Studentów Erasmus. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Szwajcarii, Belgii i Niemczech. Obecnie jest ponownie studentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Wojciecha Michniewskiego oraz klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej.
Qin Zhen urodził się w Chinach. Od roku 2010 jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej. Laureat wielu konkursów w Chinach, m.in. w Szanghaju i Pekinie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. M. Voskresensky’ego.
Radosław Góra jest absolwentem Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach. Od roku 2011 studiuje na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dyrygentury chóralnej ad. dr Grażyny Wolter-Kaźmierczak. Śpiewu uczy się pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szydzisza. Laureat II miejsca
(I nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. G. Perottiego w Ueckermunde (Niemcy). Jest członkiem Chóru Kameralnego AM w Bydgoszczy, z którym wykonywał utwory na głos solowy z towarzyszeniem chóru w Chicago (USA), Missouli (USA)
i w Bydgoszczy. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Adama Klocka, prof. Olgę Burovą (Rosja) i prof. Gila Estradę (Ekwador).
Wstęp – 10 zł