23.02.2014

CLXXII Koncert Pałacowy

2014-02-23 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Justyny Jażdżyk (fortepian), Michała Szałacha (skrzypce) i Jacka Szczepańskiego (fortepian).

Wstęp – 10 zł

W programie:

Jacek Szczepański – fortepian
• Maurice Ravel – Sonatina:
Modéré
Mouvement de Menuet
Animé
• Claude Debussy – Images II:
Dzwony brzmią poprzez liście
I księżyc świeci nad pradawną pustynią
Złote rybki
• Karol Szymanowski
4 Mazurki Op.50

Justyna Jażdżyk – fortepian
Michał Szałach – skrzypce

Ottorino Respighi – Sonata na skrzypce i fortepian h-moll

Justyna Jażdżyk – fortepian
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 1986 roku w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy pod kierunkiem mgr Ireny Skabar-Galon. W latach 1998 – 2003 studiowała na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku instrumentalnym, w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej na tej samej uczelni u prof. Reginy Strokosz-Michalak.
Szlifowała umiejętności pianistyczne na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych takich jak: Międzynarodowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny pod patronatem Towarzystwa im. F. Liszta we Wrocławiu.
Od 2003 roku pracuje jako nauczyciel fortepianu w Instytucie Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych
w Bydgoszczy.
Brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in.: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (1993r.), Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej dla Pianistów w Łodzi (1997r.), Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein
in memoriam” (1993r. i 1996r.), Konkursie na Stypendia Artystyczne TiFC w Warszawie (2000r.).
Aktualnie koncertuje jako pianistka i kameralistka na terenie miast województwa kujawsko-pomorskiego.

Michał Szałach – skrzypce
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Pawła Radzińskiego (dyplom z wyróżnieniem ), oraz Stażu Artystycznego w zakresie kameralistyki fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, w klasie profesorów Mai Nosowskiej i Jana Staniendy (2012). Od 2011 roku jest ponadto doktorantem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jest laureatem V nagrody na VII Konkursie Skrzypcowym im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie w 2008r., a także zdobywcą I nagrody St Martin’s International Chamber Music Competition w Londynie pod artystycznym patronatem słynnego Sir Nevilla Marrinera oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Salonikach w Grecji w roku 2010. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Wielkiej Brytanii i Finlandii u takich profesorów jak Konstanty Andrzej Kulka, Jadwiga Kaliszewska, Marcin Baranowski, Victor A. Pikayzen, Sergiej Kravchenko, Vadim Brodski.
Od 2008 roku związany z BMF Piano Trio, w którym wstępuje wraz z pianistą Bartłomiejem Weznerem oraz wiolonczelistą Filipem Syską. Jako członek BMF Piano Trio z powodzeniem brał udział w najbardziej prestiżowych konkursach muzyki kameralnej takich jak 62 Międzynarodowy Konkurs ARD w Monachium w 2013 roku, 8 Międzynarodowy Konkurs Franz Schubert und die Music der Moderne w Grazu w 2012 roku. W roku 2011 wraz z BMF Piano Trio otrzymał stypendium Dartington International Summer School, dzięki któremu miał możliwość uczestniczyć w mistrzowskim kursie Maestro Stephena Kovacevicha. .
W roku 2013 przy współpracy z Program II Polskiego Radia ukazała się płyta BMF Piano Trio, wydana przez CD Accord. Krążek zawiera wybitne dzieła muzyki polskiej XX wieku napisane na trio fortepianowe.
Michał Szałach koncertował jako solista i kameralista w Polsce oraz wielu krajach Europy m.in. we Włoszech, Niemczech, Czechach, Holandii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Grecji oraz Finlandii. Jako solista występował z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Inowrocławską Orkiestrą Pro Arte, Orkiestrą Accademia Dell’ Arco. Jako solista i kameralista występował na estradach Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Wrocławskiej, w Dworze Artusa
w Toruniu, a także w Polskim Radio w Warszawie. Jako kameralista występował w ramach znaczących festiwali takich jak Musica Polonica Nova, Eastern Waves, Muzyka u Źródeł. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.
Od roku 2007 jest związany z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie obecnie pracuje w Katedrze Kameralistyki.
W roku 2012 został laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
Michał Szałach w latach 2004 – 2009 był pracownikiem Filharmonii Pomorskiej
im. I.J.Paderweskiego w Bydgoszczy, od 2008 roku pełniąc funkcję lidera II skrzypiec.
Od 2009 roku jest muzykiem Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Kwintetu smyczkowego składającego się z muzyków Filharmonii Narodowej – Transemble, wraz z którym koncertuje prawykonując i prezentując dzieła wybitnych kompozytorów Polskiej sceny muzycznej ( H. Kulenty, P. Mykietyn, A. Kwieciński, J. Duszyński ),
a także nagrywając muzykę do spektakli wystawianych w najważniejszych teatrach w Warszawie ( Teatr Narodowy, Teatr Współczesny, Teatr Powszechny ).

Jacek Szczepański – fortepian
Urodził się we Włocławku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat
w Zespole Szkół Muzycznych we Włocławku. W roku 2008 ukończył
z wyróżnieniem Wydział Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Rok później uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu dr Mariusza Klimsiaka. Obecnie pracuje jako nauczyciel i akompaniator w Zespole Szkół Muzycznych we Włocławku.
Od 2012 roku zajmuje stanowisko asystenta w Instytucie Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.