CLXVI Koncert Pałacowy
Koncert w wykonaniu Dominiki Przech (skrzypce) i Radosława Kurka (fortepian).
Otwarcie wystawy prac Moniki Rak pt. „Obiety rysunkowe” oraz plakatów Nikodema Pręgowskiego. (Piwnice Pałacowe).
W programie koncertu:
Fryderyk Chopin (1810-1849) – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Johannes Brahms (1833-1897) – Sonata d-moll op. 108 nr 3
Johannes Brahms – Scherzo c-moll
Henryk Wieniawski (1835-1880) – Legenda op. 17
Henryk Wieniawski – Scherzo-Tarantelle op. 16
Dominika Przech ukończyła „Poznańską Szkołę Talentów” w klasie skrzypiec
mgr Kariny Gidaszewskiej oraz Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów
w Łodzi pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka, otrzymując dyplom
z wyróżnieniem. Obecnie studiuje w Hochschule für Musik w Würzburgu (Niemcy) w klasie mistrzowskiej prof. Grigorija Zhislina. Jest laureatką kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.:
– VII Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 2009 r.
– II nagroda oraz dwie nagrody specjalne
– XVI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi
w 2007 r. – I nagroda oraz nagroda specjalna
– International Music Competition Jeunesses Musicales w Bukareszcie w 2003 r. – III nagroda
Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Wandy Wiłkomirskiej, Grigorija Zhislina, Bartłomieja Nizioła, Jadwigi Kaliszewskiej, Igora Frołowa, uczestnicząc w kursach mistrzowskich m. in. w „Silenzio Musica Summer Academy” w Montefiore Conca we Włoszech, „Musicalta” w Rouffach we Francji, „X Kursie Interperetacji Muzyki Solowej i Kameralnej” w Jadwisinie, „Spotkaniach Mistrza XX wieku z Młodymi Artystami XXI wieku” w Nałęczowie – na zaproszenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i innych krajach europejskich, współpracując z wybitnymi dyrygentami, m. in. z Markiem Pijarowskim i Wojciechem Michniewskim.
Nagrywała dla radia i telewizji.
Za osiągnięcia artystyczne czterokrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska” oraz stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy, a także stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.
W 2013 r. została laureatką drugiej edycji programu fundacji „Maestro” w Warszawie.
Pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Radosław Kurek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, której był asystentem w latach 2008-2009. Obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Jest laureatem pianistycznych i kameralnych konkursów, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie (III nagroda, Estonia 2001), Międzynarodowego Konkursu im. Pancho Vladigerova w Shumen (IV nagroda, Bułgaria 2007), XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych (I nagroda, Wrocław 2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Kameralnego
im. K. Bacewicza (IV nagroda, Łódź 2004). Z kwartetem fortepianowym ,,Dali” został finalistą Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych ,,Vittorio Gui’’ we Florencji (2008), a z ukraińskim wiolonczelistą Georgyi’m Lomakovem w 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). W roku 2012 został laureatem The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W.A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie.
Koncertuje zarówno jako solista jak i kameralista w Austrii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Hiszpanii oraz wielu miastach Polski. Jako solista występował między innymi
z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii
w Shumen (Bułgaria) oraz z Sinfonietta Cracovia. Koncertował z J. Kaspszykiem, M. Nesterowiczem, K.A. Kulką, R. Jabłońskim, J. Kotnowską, H. Wojtkowiakiem; współpracował również z R. Kabarą, W. Kwaśnym i A. Zubel. Występował
w takich salach jak Filharmonia Krakowska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Łódzka, Auditorium Augustianum (Rzym) oraz Wielka Sala Ratusza Miejskiego w Wiedniu (Festsaal).
Swoje umiejętności doskonalił na pianistycznych i kameralnych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem m. in. K. Popowej-Zydroń, E. Pobłockiej,
M. Nosowskiej, W. Kwaśnego, Sz. Esztenyi’ego, P. Vernikova, N. Schmidta,
S. Hamanna, V. Nossiny oraz J. O’Conora.
Radosław Kurek nagrywał dla wytwórni płytowej DUX, Soliton, BeArTon, niemieckiej GENUIN i Bayerischer Rundfunk w Monachium, a także Radia Gdańsk i TVP Bydgoszcz.
Wstęp – 10 zł