20.10.2013

Koncert z cyklu „Scena Młodych”

2013-10-20 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Recital fortepianowy Nikodema Wojciechowskiego.

W programie:
S.Rachmaninow – II Sonata b-moll op.36
F.Chopin – Preludium h-moll op.28 nr 6
F.Chopin – Sonata h-moll op.58

Nikodem Wojciechowski – urodził się 5 września 1991 r. w Poznaniu. Student III roku Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. K. Popowej-Zydroń.

Jest laureatem:

Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopina w Warszawie (2010 r.) – II Nagroda
VIII Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2009 r.) – II Nagroda, Nagroda Artura Rubinsteina – Rubinowa Szpila, Nagroda Specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein ufundowana przez Ewę Rubinstein.
Estrady Młodych 42.Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2008 r.)
Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F.Chopnia w Warszawie (2007 r.)– VI Nagroda
W latach 2002-2006 zdobywca pierwszych nagród i Grand Prix na konkursach pianistycznych krajowych i zagranicznych dla dzieci i młodzieży: w Krakowie, w Kartuzach, w Piotrkowie Trybunalskim, dwukrotnie w Płocku, w Racconigi we Włoszech.

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych:

XXI Ogólnopolskim Festiwalu „Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej
III i VII Festiwalu „Chopiniana” – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie
VI Rosyjsko-Polskim Festiwalu Muzyki Klasycznej „Dziecięca Akademia Muzyki” w Moskwie
LXIII i LXV Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju
XXVIII Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie
Koncertował w ważniejszych centrach muzycznych Polski, w Luksemburgu, w USA, w Wielkiej Brytanii, w Rosji.

W latach 2010-2011 odbył kilkakrotnie tournee koncertowe po Chinach. Występował na najbardziej renomowanych scenach teatralnych w Pekinie, Szanghaju, Kantonie, Haicou. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Luksemburgu (D. Blumenthal), w USA (J. Perry, T. Hecht), w Zakopanem (A.Jasiński, W. Wojtal, J. Stompel), w Dusznikach Zdroju (J. Soriano, T. Ungar, Choong-Mo Kang), w Weimarze (J. Rose).

Występował z Orkiestrą Symfoniczną ”Sinfonia Iuventus”, z Moskiewską Orkiestrą Kameralną i Symfoniczną Centrum P.Słobodkina, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, z Orkiestrą Filharmonii i Opery Podlaskiej z Białegostoku, z Kwartetem Pomorskim. Za swoje osiągnięcia artystyczne został uhonorowany wieloma nagrodami. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J.Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Rady Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Poznania, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministerstwa Kultury w Luksemburgu, Towarzystwa im.H.Cegielskiego. Jest również laureatem VIII edycji Programu „Młoda Polska”.

Wstęp – 10 zł!