11.08.2013

CLXV Koncert Pałacowy

2013-08-11 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Bolesława Siarkiewicza – skrzypce, Jadwigi Stanek – altówka oraz Radosława Kurka – fortepian.

W programie:

Georges Enesco – I Sonata D- dur op. 2 na skrzypce i fortepian
Allegro vivo
Quasi Adagio
Allegro

William Alwyn – Ballada na altówkę i fortepian

Max Bruch – Kol Nidrei op. 47 na altówkę i fortepian

Johannes Brahms – Trio Es-dur op. 40 na fortepian, skrzypce i altówkę
Andante
Scherzo – Allegro
Adagio mesto
Finale – Allegro con brio

Jadwiga Stanek – altówka.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie altówki prof. Jana Paruzela (2006). Pracę zawodową związała przede wszystkim z macierzystą Uczelnią, gdzie w maju 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.
Jest laureatką II nagrody w kategorii duetów smyczkowych XXIII Edycji Concorso Inernazionale per Giovani Musicisti we włoskim mieście Barletta (2013). Trzykrotnie brała udział w Europejskim Programie LIFE LONG LEARNING – Erasmus i prowadziła Kursy Interpretacji Muzycznej w Conservatorio Superior de Música de Alicante „Oscar Espla” – Hiszpania (2010, 2013) oraz w Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy – Słowacja (2012). Jest także wykładowcą Letnich Kursów Muzycznych w Radziejowie (2013).
Doskonaliła swoje umiejętności interpretacyjne współpracując z takimi artystami jak: Bruno Giuranna, Victor A. Pikayzen, Kurt Lewin, Jan Paruzel, Błażej Sroczyński, Zygmunt Jochemczyk. W repertuarze posiada znaczące pozycje solowej i kameralnej literatury altówkowej w tym utwory.: J.S. Bacha, W.A. Mozarta, J. Brahmsa, M. Brucha, R. Clarke, C. Debussy, R. Clarke, A. Baxa, P. Hindemitha, C. Francka, D. Szostakowicza, G. Bacewicz, A. Schnittke, W. Lutosławskiego. Działalność koncertowa obejmuje recitale solowe i kameralne w kraju oraz poza jego granicami m.in.: we Włoszech, Hiszpanii i na Słowacji.
Jadwiga Stanek jest pracownikiem Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego
w Bydgoszczy, a od października 2012 roku także prezesem Fundacji Konsonans.

Bolesław Siarkiewicz ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej pod kierunkiem Jadwigi Kaliszewskiej, Romana Lasockiego i Charlesa Tregera. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał także wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową występując jako solista i kameralista. Współpracował z takimi dyrygentami jak Zygmunt Rychert, Tomasz Bugaj, Jacek Rogala, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel oraz ze znakomitymi muzykami jak Jadwiga Kaliszewska, Iwona Hossa, Joanna Czapińska-Wróblewska, Rafał Kwiatkowski, Marcin Sikorski, Piotr Kępiński, Lech Bałaban. W roku 2006 jako prymariusz kwartetu Akademos odbył tournée po USA, występując w kilku prestiżowych salach koncertowych. Jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XXI wieku.
Obecnie Bolesław Siarkiewicz jest adiunktem na wydziale instrumentalnym w macierzystej Uczelni. Z powodzeniem prowadzi także klasę skrzypiec w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Jego szeroka działalność pedagogiczna obejmuje również wykłady na Letnich Warsztatach Muzycznych w Mławie, konsultacje w wielu szkołach muzycznych, a także pracę w jury konkursów skrzypcowych.

Radosław Kurek – fortepian.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, której był asystentem w latach 2008-2009. Obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Jest laureatem pianistycznych i kameralnych konkursów, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie (III nagroda, Estonia 2001), Międzynarodowego Konkursu im. Pancho Vladigerova w Shumen (IV nagroda, Bułgaria 2007), XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych (I nagroda, Wrocław 2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Kameralnego
im. K. Bacewicza (IV nagroda, Łódź 2004). Z kwartetem fortepianowym ,,Dali” został finalistą Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych ,,Vittorio Gui’’ we Florencji (2008), a z ukraińskim wiolonczelistą Georgyi’m Lomakovem w 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). W roku 2012 został laureatem The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W.A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie.
Koncertuje zarówno jako solista jak i kameralista w Austrii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Hiszpanii oraz wielu miastach Polski. Jako solista występował między innymi z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii w Shumen (Bułgaria) oraz z Sinfonietta Cracovia. Koncertował z J. Kaspszykiem, M. Nesterowiczem, K.A. Kulką, R. Jabłońskim, J. Kotnowską, H. Wojtkowiakiem; współpracował również z R. Kabarą, W. Kwaśnym i A. Zubel. Występował w takich salach jak Filharmonia Krakowska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Łódzka, Auditorium Augustianum (Rzym) oraz Wielka Sala Ratusza Miejskiego w Wiedniu (Festsaal).
Swoje umiejętności doskonalił na pianistycznych i kameralnych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem m. in. K. Popowej-Zydroń, E. Pobłockiej, M. Nosowskiej, W. Kwaśnego, Sz. Esztenyi’ego, P. Vernikova, N. Schmidta, S. Hamanna, V. Nossiny oraz J. O’Conora.
Radosław Kurek nagrywał dla wytwórni płytowej DUX, Soliton, BeArTon, niemieckiej GENUIN i Bayerischer Rundfunk w Monachium, a także Radia Gdańsk i TVP Bydgoszcz.

Wstęp – 10 zł

Zapraszamy serdecznie!!!!