13.01.2013

CLVII Koncert Pałacowy

2013-01-13 o godzinie 17:00
Salony Pałacowe

Jublileusz 10-lecia zespołu wokalnego „BRZOZOWIACY”
W programie:
– kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu „BRZOZOWIACY” i chóru „LIRENKA”,
– wystawa fotografii artystycznej – Uroki przyrody w obiektywie fotografa – Bogusława Dudziaka,
– mini recital Aleksandry Meler – solistki z Brzozy.

Zespół „Brzozowiacy” został powołany 15 stycznia 2002 roku przez Irenę Owczarzak.
Chciałam, aby w Brzozie powstał zespół folklorystyczny, ale panie, które zgłosiły się do zespołu , wolały śpiewać piosenki biesiadne i patriotyczne- mówi kierownik i założycielka zespołu.
Znalazłam pianistkę – Danutę Derda, która mieszkała od kilku lat w Brzozie,
a wcześniej – pół swojego życia akompaniowała zespołom w Pałacu Młodzieży
w Bydgoszczy. Na emeryturze myślała o zespole, a pomysł Ireny Owczarzak bardzo Jej się spodobał. Zaczęliśmy spotykać się na próbach w przedszkolu
w Brzozie, za zgodą dyrektorki pani Grażyny Weselskiej.
Od początku śpiewała z nami pani Zuzanna Ślesińska – szefowa kuchni przedszkolnej. Beata Mordawska – kosmetyczka , Janina Olszewska, Jadwiga Długosz i sołtys Waldemar Owczarzak .
Pani Danuta Fons – Derda prowadziła zespół jako wolontariusz, a my podpowiadałyśmy, jakie piosenki chcemy śpiewać.-to trwało do 2005 roku. Pani prof. Kryńska pomogła mi poszukać młodego dyrygenta – studenta V roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który najpierw pracował z nami jako wolontariusz, a od marca 2006 Urząd Gminy podpisał z Rafałem Samborem umowę o dzieło. Zaczęliśmy skromnie i jednogłosowo kolędy, piosenki znane – „Bella donna” , „W Krakowie na Wawelu” , „Cyganeria” , „Capri”. „Są takie dni
w tygodniu” – to pierwsza piosenka dwugłosowa.
Śpiewaliśmy najpierw w Bydgoszczy, a dopiero potem nieśmiało wśród swoich w Brzozie.
Teraz już śpiewamy, i u siebie w Brzozie, i na ARS -ach seniora w Bydgoszczy, Świeciu , Solcu Kujawskim. W roku 2012 zakwalifikowaliśmy się do ogólnopolskiego Artystycznego Przeglądu Piosenek Seniora i otrzymaliśmy wyróżnienie. Pan Rafał nas zostawiał z żalem, bo przeniósł się po obronie dyplomu do Gdańska, a nas pod opiekę wziął pan Kamil Turalski, który pracował
z nami roki i odszedł jako organista do kościoła NMP NP w Bydgoszczy, a zespół w Brzozie przejęła pani Agnieszka Sidor i pracowała z nami dwa lata. Próby z przedszkola przeniosłyśmy do świetlicy, bo wójt zakupił nam pianino elektryczne.
W tym czasie zaczęliśmy śpiewać w dwugłosie: Syja hambę, Freedom i inne pieśni. Skład zespołu zmienił się w 2011 roku doszły do nas 3 osoby z Prądocina, jedna z Kobylarni i dwie z Brzozy.
Po pani Agnieszce nową dyrygentka została pani Katarzyna Smiszkiewicz, która napracowała się z nami mocno, bo aż 4 lata i w tym czasie poszerzył się skład zespołu i zmieniła się akompaniatorka, bo zachorowała pani Danuta Fons Derda. Obecnie mamy 14 osobowy zespół i nową dyrygentkę panią Monikę Gumielę od grudnia i akompaniatorkę Lidię Cierzniakowską. ponieważ Pani Kasia wyprowadziła się w swoje rodzinne strony – do Snoka.

Wstęp – 10 zł