21.10.2012

CLV Koncert Pałacowy

2012-10-21 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Andrzeja Łęgowskiego (flet), Marka Swatowskiego (obój), Magdaleny Swatowskiej (fortepian) (Sala Rotundowa)

W programie:

Joseph Bodin de Boismortier (1689-1755) – Suita h-moll op. 35 nr 5 na flet solo

Prélude. Lentement

Bourre en Rondeau

Rondeau. Gracieusement

Fantaise. Vivement

Gigue

François Couperin (1668-1733) – Apoteoza Corellego na flet, obój i fortepian

I Corelli au pied du Parnasse prie les Muses de le recevoir parmi elles

III Corelli buvant à la source d’Hypocrene, sa troupe continue

VII Remerciment de Corelli

Francis Poulenc (1899-1963) – Sonata na flet i fortepian

Allegro malinconico

Cantilena

Presto giocoso

Pierre Sancan (1916-2008) – Sonatina na flet i fortepian

Moderato – Andante espressivo – Tempo anime

Francis Poulenc (1899-1963) – Sonata na obój i fortepian

Elegia

Scherzo

Deploration

Andrzej Łęgowski jest wychowankiem Uczelni Muzycznej w Łodzi w klasie
prof. Henryka Bartnikowskiego. Z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy związany od początku jej istnienia. Współpracuje również z poznańską Akademią Muzyczną.
W dorobku artystycznym posiada szereg koncertów solowych i recitali. Bogaty repertuar tych koncertów obejmuje muzykę od baroku po współczesność.

Magdalena Swatowska jest absolwentką Akademii Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej. Dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, gdzie pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej rozwijała swoje zainteresowania kameralistyką.
Z pasją uprawia właśnie ten rodzaj muzyki koncertując w kraju i poza jego granicami (Niemcy, Włochy). W swoim repertuarze posiada wiele znaczących dzieł muzyki kameralnej, od baroku po współczesność. Jako pianista-akompaniator była wielokrotnie wyróżniana na ogólnopolskich konkursach instrumentalnych (Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach 2003
i 2012; Konkurs dla Instrumentów Dętych Miniatura 2003).W roku 2012 z fagocistą Grzegorzem Dąbrowskim nagrała płytę z sonatami C. Saint-Saënsa, Ch. Koechlina i P. Hindemitha. W bydgoskiej Akademii Muzycznej pracuje od roku 1989, obecnie na stanowisku adiunkta. Prowadzi z pianistami zajęcia z zakresu nauki akompaniamentu oraz zespoły kameralne. W roku 2005 uzyskała doktorat sztuk muzycznych. Za swoją działalność artystyczno–dydaktyczną otrzymała dwukrotnie Indywidualną Nagrodę Rektora II st. (2003, 2006). Od września 2012 objęła funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Magdalena Swatowska prowadzi także klasę fortepianu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Zasiada jako juror w konkursach pianistycznych
i kameralnych dla uczniów szkół muzycznych I i II st.

Marek Swatowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie oboju prof. Krzysztofa Wroniszewskiego. Pierwszy oboista Filharmonii Pomorskiej. Z bydgoskimi filharmonikami koncertował na tourneés w wielu krajach Europy: we Francji, Hiszpanii, Niemczech, na Cyprze,
w Szkocji, Danii i na Węgrzech. Brał udział we wszystkich ważniejszych wydarzeniach artystycznych, w których uczestniczyła OSFP, w tym w wielu festiwalach (Saint-Cere Music Festiwal, Frankfurter Festagge der Musik, Vratislavia Cantans, Polish Spring-Scottish Times, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Amber Baltic, Festiwal Polskich Filharmonii). W 2005 wystąpił z bydgoskimi filharmonikami i zespołem New York City Balet w sali Tivoli w Kopenhadze, zaś w 2007 – wraz z chórem Berliner Capella – w słynnej Sali Filharmonii Berlińskiej.
Z orkiestrą FP dokonał wielu nagrań płytowych, m.in. z dziełami Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, z udziałem Anny M. Staśkiewicz (skrzypce), Bożeny Harasimowicz (sopran) i chóru Opery Nova. Współpracował także z innymi zespołami symfonicznymi i kameralnymi w kraju, m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, zespołem Concerto Avenna, Filharmonią Lubelską, Orkiestrą Symfoniczną w Płocku, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis, zespołem Sinfonietta Bydgoska.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował jako solista z zespołami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Lubelskiej, Toruńskiej Orkiestry Kameralnej oraz Capelli Bydgostiensis, współpracując z wieloma wybitnymi dyrygentami, m.in.: Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Janem Krenzem, Markiem Pijarowskim, Pawłem Przytockim, Jerzym Salwarowskim, Tadeuszem Wojciechowskim i Rudolphem Tierschem. Miał przyjemność kilkakrotnie wykonać Koncert d-moll J.S. Bacha, m.in. w duecie ze znakomitymi skrzypkami: Krzysztofem Jakowiczem i Wiesławem Kwaśnym.
Z pasją uprawia także kameralistykę. Ma w swoim repertuarze szeroki zakres utworów tego gatunku (sonaty, tria, kwintety, sekstety, itp.). Z muzykami – wykładowcami Katedry Dętej AM w Bydgoszczy – Andrzejem Łęgowskim, Grzegorzem Dąbrowskim, Wojciechem Brylińskim i Zenonem Kitowskim współtworzy kwintet aktywnie działający w regionie.
Do szczególnych swoich osiągnięć artystycznych zalicza nagranie SeptetuB. Martinů, jakiego w roku 2002 dokonał wraz z francuskimi muzykami: Thomasem Blochem, grającym na unikalnym instrumencie – falach Martenota i pianistą Bernardem Wissonem oraz Kwartetem Pomorskim dla wytwórni fonograficznej Naxos.
Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany, m.in. dwukrotnie przez Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego (1999 i 2008). W roku 1996 otrzymał Wyróżnienie Eurydyki, przyznawane przez bydgoskich dziennikarzy najlepszym muzykom orkiestry.
Zajmuje się także dydaktyką – od października 2010 prowadzi klasę oboju w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wystawa fotografii Mirosława Rzeszowskiego pt. „DRZWI” (Oranżeria Pałacowa)
Mirosław Rzeszowski współzałożyciel i pierwszy prezes Klubu Miłośników Fotografii FLESZ działającego od 10 lat w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Założycie i prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie, socjoterapeuta. Autor tomiku poezji oraz zbioru bajek terapeutycznych dla dzieci. Nauczyciel medytacji w stylu ZEN. Rzeszowski fotografuje amatorsko od 12 lat. Bliska jest mu fotografia przyrodnicza. Od kilku lat dokumentuje za pomocą aparatu stare drzwi. Jego kolekcja liczy ponad 700 plików i stale się powiększa. ”

Pokaz mody – „Panny z Borów” (Oranżeria Pałacowa)
Koordynator projektu: Renta Borowiecka – Gutsze (projektantka)
„Panny z Borów” to kolekcja 12 sukien slubnych z naturalnego jedwabiu
ozdobionych zlotym haftem borowiackim. Haft ten jest waznym elementem
dziedzictwa kultury regionalnej Borów Tucholskich. Kolekcja jest efektem
projektu „Bory Tucholskie – na szlaku mody”, majacym na celu ozywienie
zanikajacych tradycji w ciekawy takze dla mlodziezy sposób.
Szesc modeli jest dzielem szesciu mlodych dziewczat z Borów Tucholskiech
uczacych sie projektowania pod okiem projektantki mody Renaty
Borowieckiej-Gutsze. Pozostalych szesc zaprojektowala ona sama, by zapewnic
spójnosc wizualna. Kolekcje prezentuje 12 „panien z Borów”, dla których
choreografie przygotowala Aneta Jankowska -choreograf Teatru Polskiego
w Bydgoszczy.
„Panny z Borów” prezentowane byly na „Zlotej Nitce” w Lodzi –
najwazniejszej poskiej imprezie modowej. W czasie Europejskich Spotkan
Strzelców Historycznych Tuchola 2012 mode rodem z Borów Tucholskich
podziwialo kilka tysiecy widzów z calej Europy. W Bydgoszczy mozna byloja
zobaczyc podczas wojewódzkiej inauguracji sezonu turystycznego.
Prezentacja w Lubostroniu jest ostatnia oficjalna prezentacja kolekcji
w ramach projektu koordynowanego przez Renate Borowiecka-Gutsze.

Wstęp – 5 zł