23.09.2012

CLIV Koncert Pałacowy

2012-09-23 o godzinie 17:00
Zespół pałacowo - parkowy w Lubostroniu

Koncert w wykonaniu Renaty Marzec (wiolonczela) oraz Magdaleny Swatowskiej (fortepian).

W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium z II Suity d-moll na wiolonczelę solo

Johann Sebastian Bach – Preludium z IV Suity Es-dur na wiolonczelę solo
Renata Marzec, wiolonczela

Claude Debussy (1862-1918) – Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian (1915)
I. Prologue
II. Serenade et Final

Manuel de Falla (1876-1946) – Suite populaire espagnole
I El Pano Moruno (Allegretto vivace)
II Nana (Calmo e sostenuto)
III Canción (Allegretto)
IV Polo (Vivo)
V Asturiana (Andante tranquillo)
VI Jota (Allegro vivo)

Renata Marzec, wiolonczela
Magdalena Swatowska, fortepian

Renata Marzec jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy. Studia ukończyła w 1990 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie oraz w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Pracę zawodową związała przede wszystkim ze swoją macierzystą uczelnią, w której jako profesor prowadzi klasę wiolonczeli oraz akademickie zespoły kameralne, głównie tria, kwartety i kwintety fortepianowe. Swoje zainteresowania kameralistyką rozwijała koncertując w trio fortepianowym z Katarzyną Cąbrowską (skrzypce) i Magdaleną Swatowską (fortepian) oraz w trio barokowym z Urszulą Bartkiewicz (klawesyn) i Andrzejem Łęgowskim (flet traverso), grając na wiolonczeli barokowej. Działalność koncertowa obejmuje ponadto kilkuletnią współpracę z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis (lata 1993-96) oraz regularne recitale solowe w kraju i za granicą.
W swoim repertuarze posiada utwory D. Szostakowicza, L. van Beethovena,
C. Debussy`ego, C. Francka. Podczas koncertów wykonuje również mniej znane dzieła XX wieku napisane na wiolonczelę solo. Od 1994 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Inowrocławiu. Rezultatem tej pracy są nagrody i wyróżnienia uczniów na regionalnych i ogólnopolskich przesłuchaniach wiolonczelowych.
W latach 1999-2002 była prodziekanem, w latach 2002-2008 dziekanem,
a w latach 2008-2012 ponownie prodziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od roku 2012 pełni funkcję dziekana tegoż Wydziału.

Magdalena Swatowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia pianistyczne ukończyła w 1989 roku w klasie prof. Wiesławy Ronowskiej. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, gdzie swoje zainteresowania kameralistyką rozwijała pod kierunkiem prof. Marii Szwajgier-Kułakowskiej. W roku 1990 brała udział w V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (duet z Pawłem Radzińskim). W roku 2003 na dwóch ogólnopolskich konkursach została uhonorowana wyróżnieniami dla najlepszego akompaniatora (Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach, Konkurs Miniatura 2003 w Bydgoszczy). W latach 2002-2006 współtworzyła trio fortepianowe z Katarzyną Cąbrowską (skrzypce) i Renatą Ratajczak (wiolonczela).
Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadząc klasę nauki akompaniamentu przy Katedrze Kameralistyki. Koncertuje jako kameralistka. W swoim repertuarze posiada wiele znaczących dzieł literatury kameralnej (m.in. sonaty W.A. Mozarta, L. van Beethovena, J. Brahmsa, C. Francka, D. Szostakowicza, S. Prokofiewa, C. Debussy’ego).
Od roku 2012 pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Wstęp – 5 zł