05.08.2012

CLII Koncert Pałacowy

2012-08-05 o godzinie 17:00
Kaplica Pałacowa, Piwnice w Fosie

Koncert Zespołu WIENIAWSKI KWARTET w składzie: Jarosław Żołnierczyk (I skrzypce), Mirosław Bocek (II skrzypce), Lech Bałaban (altówka), Maciej Mazurek (wiolonczela).

W programie:

Aleksander Borodin – II Kwartet smyczkowy
Allegro moderato
Scherzo. Allegro
Notturno. Andante
Finale. Andante. Vivace

Claude Debussy – Kwartet smyczkowy
Anime et tres decide
Assez vif et bien rythme
Andantino, doucement expressif
Tres modere. Tres anime

Wieniawski Kwartet
Prowadzi działalność artystyczną od 1998 r. Tworzą go soliści i kameraliści na codzień związani z OrkiestrąKameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
Zespól brał udział w liczących się festiwalach muzycznych, z których wymienić należy MiędzynarodowyFestiwal Muzyczny w Soroe (Dania), Dni Muzyki i Teatru w Poznaniu, „Jesienna Kamerata” w Kaliszu, Śląski Festiwal im. L.van Beethovena, Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Lipsku, Festiwal Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” w Grudziądzu.
Zespół nagrał trzy płyty kompaktowe . Na pierwszej znajduja się kwartety G.Bacewicz i K.Szymanowskiego , druga płyta wydana przez firmę „DUX” zawiera kwintety fortepianowy i klarnetowy Krzysztofa Meyera, natomiast trzecia, wydana przez firmę SONOFON, to 11 i 12 kwartet Krzysztofa Meyera .
W swoim repertuarze posiada kilkadziesiąt utworów od klasycyzmu po muzykę współczesną, zarównoz literatury polskiej jak i światowej.

Jarosław Żołnierczyk – I skrzypce
Zdobył I wyróżnienie oraz Nagrodę Dziennikarzy na X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991). Jest także laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów skrzypcowych m.in.
w Odense (Dania) i Kolonii (Niemcy). Koncertował jako solista w Polsce i za granicą. Posiada w swoim dorobku szereg nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych, m.in. „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego. Od 1987 pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry Kameralnej PR Amadeus. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Mirosław Bocek – II skrzypce
Był członkiem polskiej ekipy na IX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy
im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1986). Jest laureatem konkursów zespołów kameralnych w Łodzi i Wrocławiu. Koncertował z wieloma orkiestrami w Polsce oraz nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji. Obecnie pełni funkcję koncertmistrza II skrzypiec Orkiestry Kameralnej „Amadeus” P.R. Prowadzi działalność pedagogiczną.

Lech Bałaban – altówka
Jest laureatem I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Altowiolistów
im. J. Rakowskiego w Poznaniu (1993) oraz wyróżnień na konkursach skrzypcowych w Lublinie i Poznaniu. Jako solista koncertował w Polsce
i za granicą oraz dokonał licznych nagrań z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus. Prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Maciej Mazurek – wiolonczela
Zdobył III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym
im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1988). Jest laureatem konkursów zespołów kameralnych w Lodzi. Prowadzi działalność pedagogiczną jako adiunkt
w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wstęp – 5 zł