15.04.2012

CXLVIII Koncert Pałacowy

2012-04-15 o godzinie 17:00
Zespół pałacowo - parkowy w Lubostroniu

Koncert w wykonaniu Szymona Łukowskiego (saksofony) i Michała Gozdka (fortepian).
Po koncercie zapraszamy do Oranżerii Pałacowej na otwarcie poplenerowej wystawy fotografii pt. „Kujawy i Pałuki” przygotowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu.

Projekt muzyczny Szymon Łukowski / Michał Gozdek został powołany w w celu wykonywania autorskiej muzyki z pogranicza jazzu i swobodnej improwizacji. Na repertuar duetu składają się autorskie kompozycje i aranżacje standardów jazzowych w nieczęsto spotykanej obsadzie instrumentalnej – saksofony i fortepian. Minimalistyczna formuła grupy w połączeniu z precyzyjnie zakomponowanymi utworami umożliwia osiągnięcie niespotykanej w innych zespołach przestrzeni brzmieniowej, nawiązującej do stylistyki wytwórni ECM.

Zespół tworzą:

Michał Gozdek – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Student fortepianu jazzowego początkowo w klasie B. Hołowni, następnie w klasie A. Żółkosia.
W roku akademickim 2006/2007 był stypendystą Europejskiego Programu Wymiany Studentów ERASMUS na uniwersytecie La Miraille w Tuluzie, gdzie miał okazję czynnie uczestniczyć w warsztatach jazzowych prowadzonych przez wybitnego amerykańskiego saksofonistę W. Witta. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Szwajcarii, Belgii i Niemczech. Na stałe współpracuje z saksofonistą Sz. Łukowskim oraz grupą Around Jazz Quintet.

Szymon Łukowski – saksofonista tenorowy i sopranowy, klarnecista, kompozytor, aranżer, bandleader. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego '2011. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu A. Dudzińskiego i saksofonu w klasie M. Sikały.
Współpracował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy jako solista, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Teatru Muzycznego im.Danuty Baduszkowej w Gdyni, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Eljazz Big Bandem oraz z Capellą Bydgostiensis i Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Współtwórca zespołów Conjunction Trio, Around Jazz Quintet, oraz wielu innych formacji.

Na wystawie Kujawy i Pałuki są prezentowane zdjęcia uczestników dwóch Plenerów Fotograficznych: Kujawy, który odbywał się w lipcu oraz Pałuki, który odbywał się w sierpniu tego roku. W Plenerach, które zorganizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, uczestniczyło czternaścioro utalentowanych, zaawansowanych w tworzeniu fotografii artystycznej fotografów amatorów z różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego: Dobrego, Grudziądza, Gruty, Kowalewa Pomorskiego, Lubicza, Lutowa, Osieka nad Wisłą, Torunia i Żnina. Są wśród nich uczniowie, studenci, a także osoby na co dzień uprawiające różne zawody. Ich przewodnikiem po krajobrazach i kulturowej przestrzeni Kujaw i Pałuk oraz artystycznym opiekunem był Stanisław Jasiński – fotografik, publicysta i poeta, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, instruktor fotografii w WOAK-u.
Spośród kilku tysięcy zdjęć, które wykonali uczestnicy Warsztatów, zostały wybrane osiemdziesiąt trzy fotografie eksponowane na poplenerowej wystawie oraz ponad sto składających się na prezentację multimedialną. Wybrane zostały najciekawsze ujęcia, najznakomitsze obrazy. Są to plany ogólne, zbliżenia, detale. Fotografie te łączą walory artystyczne, poznawcze i dokumentacyjne.
Zdjęcia pokazują niezwykłą urodę kujawskich i pałuckich krajobrazów, ciekawe zakątki i obiekty – ujmowane w perspektywie kulturowej. Poprzez współczesną przestrzeń jest pokazywana przeszłość obu regionów, a także ich nowoczesność. Pokazywane są procesy zmian, jakie zachodzą w krajobrazie. Oczywiście, pośród eksponowanych fotografii daremnie by szukać ujęć typowych dla widokówek czy folderów krajoznawczych. Są zdjęcia charakterystycznych pejzaży – równin, jezior, lasów, wsi, miast, zabytków. Są zdjęcia mieszkańców regionów podczas codziennych zajęć, wypoczynku.
Każde eksponowane zdjęcie może być początkiem ciekawej opowieści, zarazem jako spójna całość układają się w opowieść o Kujawach i Pałukach, o naszej małej ojczyźnie. Oczywiście, jest to opowieść fragmentaryczna, zaledwie zaznaczająca bogactwo widoków i zdarzeń, które zawierają w sobie krajobrazy.
Zdjęcia zaciekawiają nie tylko tematyką. Są one zajmujące również jako uprzedmiotowienie spostrzegawczości, wrażliwości i osobowości ich autorów. Podczas warsztatowych wyjazdów łączyli oni pasję artystyczną i poznawczą. Uobecnili się w swoich fotografiach jako artyści, jako twórcy obrazów. Zdjęcia urzekają uwidocznioną radością fotografowania i radością przebywania w miejscach przyciągających urodą i nastrojem.
Jak mówi Stanisław Jasiński, plenerowe wyprawy pozwalały odkryć niepowtarzalną urodę obu regionów; okazywało się, że zawsze za horyzontem jest coś i ciekawego, i pięknego. Dlatego też o plenerowych doświadczeniach oraz zdjęciach eksponowanych na wystawie można powiedzieć, że przystają do powiedzenia: cudze chwalicie, swego nie znacie. Eksponowane fotografie odkrywają wspaniałość naszego otoczenia – jego atrakcyjność.
Autorami zdjęć są: Martyna Chmielewska, Justyna Drążek, Marta Grabowska, Anna Hołub, Ewa Łysiak, Joanna Nacfalska, Marzena Samborska, Jacek Hołub, Stanisław Jasiński, Jacek Melerski, Krzysztof Krzemień, Piotr Kriesel, Dariusz Łenski, Maciej Pasieka i Zbigniew Zasada.

Wstęp – 5 zł