CXLIX Koncert Pałacowy
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie:
– 22 kwietnia 2012 roku, godz. 15.00 Msza Św. w Kaplicy Pałacowej, którą odprawi Ks. Henryk Berka, Prałat hon. Ojca Św., długoletni proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla w Bydgoszczy.
Po Mszy Św. będzie miało miejsce uroczyste przekazanie przez Ks. Berkę na rzecz instytucji kultury Pałac Lubostroń księgi „Żywoty Świętych Pańskich podług najlepszych źródeł, wyjętych z dzieł Ojców i Doktorów Kościoła Św., opracowane podług ks. Ojca O. Bitschnau’a profesora kapitularnego Klasztoru św. Benedykta w Einsiedeln. Księga posiada własnoręczny podpis hrabiny Marii z Radziwiłłów Skórzewskiej z datą 24 grudnia 1892 roku.
O godz. 17.00 w Piwnicach w Fosie w ramach CXLIX Koncertu Pałacowego uroczyście zaprezentowana zostanie wystawa ikon Andrzeja Binkowskiego
z Piły pt. „IKONA POLSKA W LUBOSTRONIU”.
Prezentacji wystawy towarzyszyć będą prelekcje:
1. Andrzeja Binkowskiego:
– Skrócona historia ikony
– Jak zostałem ikonopisem, czyli sztuka z powołania.
2. Ks. Henryka Sawińskiego:
– „Madonna w Ogrodzie Mistycznym” czyli dzieło sztuki europejskiej w wiejskim sanktuarium.
3. Andrzeja Prawdzic-Kruszyńskiego:
– Historia obrazu Matka Boża z Nawry
W spotkaniu weźmie udział Katarzyna Chrzan z Bydgoszczy – kompozytorka, która skomponowała muzykę specjanie do przedstawianych ikon.
Wstep wolny!
Wystawę można zwiedzać od 11 marca do 05 maja.
Motto autora ikon;
W mojej pracy bazą jest wiara i ogromnie obszerna historia ikon. Szeroka tematyka mocno związana z cywilizacją, tak stara, że chowa w przeszłości cząstki piękna i przesłań, w rozlicznych dziełach o których zapominamy. Moje natchnienie to właśnie odszukiwanie i przypominanie. Do tego to zadanie zlecone przez instancję najwyższą, którego podjęcie się i wykonanie jest niesamowitym zaszczytem. Kolejka tematów jest nieskończona. Ważne by być w stanie sprostać zadaniu i spełnić warunki jakie ono wymaga.
Oby Bóg dał łaskę ciągłego „natchnienia” do tej pracy.
O autorze:
Urodził się w Warszawie w 1955 roku. Od roku 1982 zamieszkuje w Pile.
Z zawodu jest poligrafem. Jednak to grafika była jego pasją od dzieciństwa.
W czasach nauki szkolnej nauczycielami grafiki i technik graficznych byli wykładowcy warszawskiej ASP. I choć jego życie zawodowe związane było do roku 2007 z poligrafią, to powołanie artystyczne dawało o sobie znać cały czas.
Przed przeprowadzką do Piły pracowal w pracowni graficznej przy wydawnictwie KAW na Wilczej w warszawie. Spora ilość projektów wydawniczych realizowanych przez KAW w latach 1979-1982 powstała przy wsparciu autora. Po przeprowadzce do Piły skupił się głównie na poligrafii. Od roku 1990 do 2000 prowadził własną firmę reklamową, gdzie wykorzystał zarówno pasję do sztuki jak i wiedzę i doświadczenie w poligrafii. Pracował również jako grafik komputerowy.
Od roku 2000 był kierownikiem, potem dyrektorem i członkiem kadry kierowniczej dużej drukarni opakowań w Pile.
Od roku 2007 jest na rencie i od tegoż roku zajmuje się pisaniem ikon, co połączone jest ze studiowaniem sztuki sakralnej, zarówno technik jak i historii.Ikony są dla niego odkryciem od pobytu na Krecie i przypadkowej wizycie w zagubionym gdzieś w górach klasztorze grekokatolickim. Od tego czasu intensywnie studiuje literaturę z tej dziedziny, zwiedza muzea i wystawy starając się poznać sekrety mistrzów ikonografii
Pisze ikony reliefowe, starając się odtwarzać techniki przygotowania podobrazia rzadko spotykane na przestrzeni wieków.
Jest prezesem Oddziału Pilskiego Plastyków Artystów RP
oraz członkiem Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej (http://www.tms-sacr.eu)
„Piszę ikony. Jestem przekonany, że to dar Boży który otrzymałem niedawno. Pisanie ikon i upowszechnianie ich przesłania wśród katolików – to misja do której się przyłączam”.
Wystawy prezentujące dorobek autora:
Ikony autorstwa Andrzeja Binkowskiego znalazły się na wystawach indywidualnych w Pile (1. Galeria PWSZ, 2. Kościół Świetej Rodziny, 3. Kościół Św. Józefa Oblubieńca),
4. w Lądzie nad Wartą (klasztor pocysterski i Salezjańskie Semianrium Duchowne),
5. Czaplinku w Kościele pw. Świętej Trójcy,
6. w Czarnkowie w Miejskim Centrum Kultury jako element otwarcia Roku Kulturalnego 2009/2010,
7. na wystawie zbiorowej brytyjskiej grupy artystycznej Eclusier w Londynie, w galerii przy Covent Garden.
2010:
8. Zespół Szkół Salezjańskich w Pile,
9. Szkoła Policji w Pile (wystawa zbiorowa),
10. kościółek w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n/Notecią,
11. Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu w Polanowie z okazji 700lecia Miasta Polanów i konsekracji, Sanktuarium na Świetej Górze Polanowskiej,
12. ponownie Skansen w Osieku.
13. Od 10.10.2010 w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej wystawa ikon w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle Nad Notecią
14. Od 28 listopada 2010 do końca roku wystawa w Kaplicy w Parafii Świętej Rodziny w Słupsku.
2011:
15. Od 17 lutego do 03 marca 2011 wystawa w Trzcianeckim Domu Kultury w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej.
16. Od 07.04.2011 do 28.04.2011 wystawa IKONA POLSKA w galerii Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej
17. Od 28.04.2011 wystawa IKONA POLSKA w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku Nad Notecią wystawa trwa do października 2011r.
18. Od 29.05.2011 do września 2011 wystawa zbiorowa Zeit / Time in Saathain w Niemczech.
19. Od 18.10.2011 wystawa w Muzeum Regionalnym w Szczecinku z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej.
2012:
20. Od 07.12.2011 roku do lutego 2012 – ikony goszczą w kaplicy dolnej kościoła p.w. Św. Maksymiliana Kolbe w Słupsku.
21. Od 11 marca do 05 maja 2012 roku wystawa IKONA POLSKA W LUBOSTRONIU – prezentacja mojego dorobku w pięknym klasycystycznym zespole parkowo-pałacowym w Lubostroniu.