18.03.2012

CXLVII Koncert Pałacowy

2012-03-18 o godzinie 17:00
Pałac Lubostroń, PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy

Koncert w wykonaniu Łukasza Michalskiego (puzon) i Marii Kukier – Turkiewicz (fortepian). (Sala Rotundowa)
Otwarcie wystawy prac Teresy Kubackiej – Wróblewskiej. (Piwnice Pałacowe)

W programie:

Axel Jørgensen – Romance op. 21
Eric Ewazen – Ballade
Eugène Bozza – Ballade op. 62

_________ przerwa _________

Carl Maria von Weber – Romanza Appassionata
Ralph Vaughan Williams – Romance
Frank Martin – Ballade op. 41

Łukasz Michalski, puzon
Maria Kukier-Turkiewicz, fortepian

Łukasz Michalski edukację muzyczną rozpoczął jako skrzypek w elbląskiej podstawowej szkole muzycznej, od 12 roku życia równolegle ucząc się gry na puzonie. Następnie ukończył Liceum Muzyczne i Wyższą Szkołę Muzyczną
w Gdańsku w klasie prof. Magdaleny Zawadzkiej. Uczestniczył w kursach muzycznych pod kierunkiem prof. Romana Siwka i Wilhelma Krzystka oraz Bruno Ferrari we Włoszech.
Jest laureatem konkursów – Festiwalu Młodych Muzyków Polski i Niemiec (1980) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Puzonistów (1983, 1986). Ma na swym koncie również występy jako kameralista – wraz z Bożeną Szull-Talar, Joanną Czapińską i Waldemarem Malickim.
W latach 1980-1985 pracował jako solista orkiestr Opery Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej. Obecnie gra jako pierwszy solista w Orkiestrze Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Jest popularyzatorem wiedzy o muzyce w radiu i podczas prelekcji na koncertach. Tłumaczy także literaturę fachową, dotyczącą gry na instrumentach dętych. W roku akademickim 2001/2002 był wykładowcą gry na puzonie w gdańskiej Akademii Muzycznej.

Maria Kukier-Turkiewicz urodziła się w Toruniu. Studiowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Wiesławy Ronowskiej, pod kierunkiem której ukończyła studia w roku 1987. Koncertowała jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz Toruńską Orkiestrą Kameralną, wykonując koncerty fortepianowe J.S. Bacha, L. van Beethovena, F. Chopina, M. Ravela. Współpracowała też z Filharmonią Bałtycką. Od roku 1984 związana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Brała udział w nagraniach płyt kompaktowych z utworami W. Lutosławskiego. Od roku 1985 pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku starszego wykładowcy.

Teresa Kubacka – Wróblewska jest mieszkanką Lubostronia od sześciu lat. zamiłowanie do malowania i robótek ręcznych miała od dziecka, ale dopiero po przejściu na emeryturę zaczęła realizować swoje marzenia.Do swoich prac wykorzystuje farby olejne, akrylowe oraz pastele. Zajmuje się też tworzeniem gobelinów.

Wstęp – 5 zł