26.02.2012

CXLVI Koncert Pałacowy

2012-02-26 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Krzystofa Pełech (gitara).

Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie, Chile, Południowej Afryce, a także
w Egipcie, Turcji, Tunezji, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Singapurze i Emiratach Arabskich.

Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych
o międzynarodowym zasięgu. Krzysztof Pełech jest zapraszany do współpracy
z wybitnymi kompozytorami i gitarzystami. Regularnie koncertuje z Jorge Morelem, który zadedykował mu jedną ze swoich kompozycji. Wspólnie z Jorge Cardoso wykonywał „Suite Indiana” na dwie gitary i orkiestrę kameralną. Występuje także z Tommym Emmanuelem i z zespołem Joscho Stephana. Krzysztof Pełech dokonał wielu rejestracji dla Radia (m.in.Polskie Radio, BBC) i Telewizji (TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura).

Dotychczas nagrał 16 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Debiutancki album Dua Guitarinet, nagrany dla firmy Dux, pozyskał znakomite recenzje w światowej prasie muzycznej oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2000.

W ankiecie „Gitarowy Top” ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny „Gitara i Bas” Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym.

Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego Gitara+ we Wrocławiu, a także inicjatorem i szefem artystycznym „Letniego Festiwalu Gitary” w Krzyżowej. Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego.

Artysta ma w swoim repertuarze 21 koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i kameralnej a repertuar solowy obejmuje kompozycje różnych epok (m.in. J.S.Bach, D.Scarlatti, M.Giuliani, F.Tarrega, F.Sor, M.M.Ponce, I.Albeniz, R.Dyens, A.Tansman) a także utwory pochodzące z Ameryki Południowej (A.Piazzolla, J.Morel, J.Cardoso, C.Guastavino, S.Assad, J.Zenamon).

Współpracował z czołowymi orkiestrami (m.in. „Amadeus”, „Leopoldinum”, „Capella Cracoviensis”, „Capella Bydgostiensis”, „Wratislavia”, WOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Istanbul Delvet Senfoni Orkestra, Orquestra Sinfonica do Parana – Curitiba, Wirtuozi Lwowa, Morawska Filharmonia) wykonując wielokrotnie m.in.: Koncerty Antonio Vivaldiego, Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo, Koncert na gitarę i orkiestrę kameralną Heitora Villi – Lobosa, Conierto Antico Richarda Harvey’a i Fantasie de la Danza – Jorge Morela. Krzysztof Pełech koncertował także dwukrotnie w Filharmonii Berlińskiej z „Berlińską Orkiestrą Festiwalową”.

Krzysztof Pełech urodził się w 1970 roku we Wrocławiu. Naukę muzyki rozpoczął w dwunastym roku życia. W 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Piotra Zaleskiego. W roku akademickim 1992/1993 studiował u profesora Gordona Crosskey’a w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem takich znakomitości światowej gitary jak: m.in. Edmund Jurkowski, Roberto Aussel, Costas Cotsiolis, Joseph Urshalmi. W latach 1995 – 2000 był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od października 2005 Krzysztof Pełech prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu. Oto niektóre z jego osiągnięć konkursowych:
1986 – I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Hiszpańskiej i Latynoamerykańskiej w Krakowie
1989 – medal w Konkursie „Marii Canals” w Barcelonie (Hiszpania)
1990 – I nagroda w Konkursie „Rene Bartoli” w Salon de Provence (Francja)
1991 – II nagroda w Panafrykańskim Konkursie „Grand Prix International” w Lomé (Togo)
1991 – I nagroda w Konkursie w Villa de Laredo (Hiszpania)
1992 – I nagroda w Konkursie im. Aleksandra Tansmana w Carpentras (Francja)
1994 – II nagroda na „Great Classical Guitar Festival and Competition” w Oberlin (USA).
——————————————————————————–
Krzysztof Pełech współtworzy zespoły:
Duo Guitarinet (Jan Jakub Bokun – klarnet & Krzysztof Pełech – gitara)
Kris & Yarema Duo (Krzysztof Pełech & Jarema Klich – duet gitar klasycznych)
Mazurtango (Piotr Rangno – akordeon & Krzysztof Pełech – gitara )
——————————————————————————–
Krzysztof Pełech gra na strunach D’Addario EXP 44 i gitarach Johna Price’a i Zbigniewa Gnatka.

Wstęp – 5 zł