CXLV Koncert Pałacowy
Recital fortepianowy Justyny Jażdżyk – Opala.
Otwarcie wystawy prac dr Marcelego Derengowskiego.
W programie koncertu:
J. S. Bach – Partita No 6 E minor BWV 830
J. Brahms – Six piano pieces op. 118
Justyna Jażdżyk-Opala naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 1986 roku
w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy pod kierunkiem
mgr Ireny Skabar-Galon. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem, otrzymując ocenę celującą z fortepianu.
W latach 1998 – 2003 studiowała na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku instrumentalnym, w klasie fortepianu profesora Józefa Stompla, a kameralistykę fortepianową u prof. Reginy Strokosz-Michalak. Oba kierunki ukończyła z wynikiem bardzo dobrym.
Od 2003 roku pracuje jako nauczyciel fortepianu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych oraz w Instytucie Edukacji Muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach, m. in.:
Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla dzieci
i młodzieży w Szafarni (1993r.), Konkursie Interpretacji Muzyki Francuskiej dla Pianistów w Łodzi (1997r.), Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (1993r. i 1996r.), Konkursie na Stypendia Artystyczne TiFC w Warszawie (2000r.).
Koncertowała w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy,
w auli im. Bolesława Szabelskiego przy Akademii Muzycznej w Katowicach, w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum w Bydgoszczy, w Towarzystwie Muzycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w Ośrodku Kultury im. Fryderyka Chopina w Szafarni,
w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek” w Bydgoszczy, w Sali Koncertowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, a także w salach koncertowych szkół muzycznych m. in. w Inowrocławiu, Chojnicach, Chełmnie, Grudziądzu i Katowicach. Szlifowała umiejętności pianistyczne na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych.
Marceli Derengowski – studia w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby wiodły przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, Studium Nauczycielskie w Katowicach – kierunek: rysunek, malarstwo oraz WSP w Gdańsku. Studia magisterskie ukończył na wydziale wychowania i nauczania plastyki. W roku 1979 na UAM w Poznaniu uzyskał stopień doktora nauk pedagogicznych.
Przez wiele lat prowadził nauczanie rysunku, estetyki i reklamy w średnich szkołach na terenie Gniezna.
Swoje malarstwo olejne, głównie pejzażowe, pokazuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych od 1950 roku w kraju i za granicą.
Szczególne umiłował pracę dydaktyczną z młodzieżą.
W roku 1980 był również twórcą pierwszego Klubu Plastyka Amatora w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, którym kierował i był jego instruktorem do roku 1993. Dzięki licznym międzynarodowym kontaktom artystycznym, od 2000 roku swoje malarstwo tworzy w tak zwanej konwencji „abstrakcji figuratywnej”.
W tym czasie, w swoim „ogrodzie sztuki”, w którym znajduje się wiele jego rzeźb, zbudował galerię zwaną ” art Marcello Galeria”, gdzie prezentuje własną twórczość. Oprócz malarstwa olejnego i akrylowego, jego zainteresowania dotyczą również grafiki i akwareli. W zakresie grafiki, Prymasowskie Wydawnictwo „Gaudentinum” wydało w roku 2005 jego album pt. „Szkice Gniezna i okolic”. Jego grafiki zdobią także wiele innych wydawnictw książkowych.
W technice akwarelowej natomiast znajduje wypoczynek,. możliwość eksperymentowania oraz odnajdowania takich cech jak subtelność, przeźroczystość, czystość i lekkość kolorów.
Wrażliwość na kolor, formę i przestrzeń to zasadnicze cechy jego twórczości.
Wstęp – 5 zł