18.09.2011

CXL Koncert Pałacowy

2011-09-18 o godzinie 16:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Bolesława Siarkiewicza (skrzypce) i Renaty Marzec (wiolonczela) (Sala Rotundowa)
Otwarcie wystawy prac Moniki Dekowskiej pt. „Metamorfozy”. (Oranżeria Pałacowa)

W programie:
G. Ph. Telemann – Fantazja nr 9 na skrzypce solo
J. S. Bach – Sonata g-moll na skrzypce solo
J. S. Bach – Sarabanda i gigue z 3 suity na wiolonczelę solo
E. Ysaye – Sonata op. 27 nr 3 Ballade
I. Albeniz – Asturias
G. F. Haendel / J. Halvorsen – Passacaglia

Renata Marzec jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy. Studia ukończyła w 1990 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie oraz w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Pracę zawodową związała przede wszystkim ze swoją macierzystą uczelnią, w której jako profesor prowadzi klasę wiolonczeli oraz akademickie zespoły kameralne, głównie tria, kwartety i kwintety fortepianowe. Swoje zainteresowania kameralistyką rozwijała koncertując w trio fortepianowym z Katarzyną Cąbrowską (skrzypce) i Magdaleną Swatowską (fortepian) oraz w trio barokowym z Urszulą Bartkiewicz (klawesyn) i Andrzejem Łęgowskim (flet traverso), grając na wiolonczeli barokowej. Działalność koncertowa obejmuje ponadto kilkuletnią współpracę z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis (lata 1993-96) oraz regularne recitale solowe w kraju i za granicą.
W swoim repertuarze posiada utwory D. Szostakowicza, L. van Beethovena,
C. Debussy`ego, C. Francka. Podczas koncertów wykonuje również mniej znane dzieła XX wieku napisane na wiolonczelę solo. Od 1994 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Inowrocławiu. Rezultatem tej pracy są nagrody i wyróżnienia uczniów na regionalnych i ogólnopolskich przesłuchaniach wiolonczelowych. W latach 1999-2002 była prodziekanem,
a w latach 2002-2008 dziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od roku 2008 pełni funkcję prodziekana tegoż Wydziału.

Bolesław Siarkiewicz ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej pod kierunkiem Jadwigi Kaliszewskiej, Romana Lasockiego i Charlesa Tregera. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał także wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową występując jako solista
i kameralista. Współpracował z takimi dyrygentami jak Zygmunt Rychert, Tomasz Bugaj, Jacek Rogala, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel oraz ze znakomitymi muzykami jak Jadwiga Kaliszewska, Iwona Hossa, Joanna Czapińska-Wróblewska, Rafał Kwiatkowski, Marcin Sikorski, Piotr Kępiński, Lech Bałaban. W roku 2006 jako prymariusz kwartetu Akademos zadebiutował w USA, gdzie podczas tournée wystąpił w kilku prestiżowych salach koncertowych. Po koncertach otrzymuje entuzjastyczne recenzje. Jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XXI wieku.
Obecnie Bolesław Siarkiewicz jest adiunktem na wydziale instrumentalnym w macierzystej Uczelni. Z powodzeniem prowadzi także klasę skrzypiec w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Jego szeroka działalność pedagogiczna obejmuje również wykłady na Letnich Warsztatach Muzycznych w Mławie, konsultacje w wielu szkołach muzycznych, a także pracę w jury konkursów skrzypcowych.

Monika Dekowska – młoda psycholog, kończy doktorat z zakresu percepcji twarzy przez ludzki mózg na UKW w Bydgoszczy. Malarstwo jest nieodłącznym atrybutem jej życia. Gwaszem maluje odkąd pamięta, olej wkroczył w jej życie 3 lata temu. „Psychologię i moją sztukę łączy wspólny mianownik: człowiek i jego wewnętrzne konflikty. To on jest moją pracą i pasją jednocześnie”. Swoje prace wystawiała w Polsce (8 indywidualnych i zbiorowych wystaw w Bydgoszczy; indywidualna wystawa w Stargardzie Szczecińskim), Niemczech (indywidualna wystawa w Dreźnie) oraz Wielkiej Brytanii (zbiorowa ekspozycja na terenie Bristolu). Swoją twórczość publikowała na łamach Multimedialnego Magazynu Poznawczego „KLIMATY” oraz bydgoskiego miesięcznika kulturalnego „Nagi Czwartek”, a po dziś dzień prace Moniki mają swoje stałe miejsce w galerii multimedialnego miesięcznika „Polskie Kulturalne Podziemie”. Z zaangażowaniem brała czynny udział w akcjach społecznych tworząc plakaty promujące zbiórkę żywności dla osób ubogich na terenie Koronowa, czy też rozpowszechniające ideę zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na terenie Woj. Kujawsko-Pomorskiego (projekt „Tacy sami”). W 2009 roku wygrała III nagrodę oraz Grand Prix Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego i od tamtej pory współpracuje plastycznie ze Stowarzyszeniem na rzecz osób niepełnosprawnych „Tęcza”. Interesuje się m.in. kulturą i muzyką Islandii, a na jednej ze stron islandzkiego zespołu Sigur Rós można zobaczyć obraz Moniki, która wraz z 10-cioma innymi pracami z całego świata tworzy multimedialną galerię wyłonioną w ramach międzynarodowego konkursu.

Wstęp – 5 zł