13.02.2011

Koncert Walentynkowy

2011-02-13 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Moniki Litwin-Dyngosz (mezzosopran), Wojciecha Dyngosza (baryton) i Wojciecha Broczkowskiego (fortepian).

Promocja tomiku poezji Jolanty Kowalskiej pt. \”Tańcz w ogniu miłości\”.
Prowadzenie Krzysztof Kamieński.

Otwarcie wystawy kolaży Hanny Freisler z Berlina.

Monika Litwin-Dyngosz urodziła się w Koszalinie, gdzie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz rozpoczęła swą edukację artystyczną. Jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1997), Wydziału Wokalno-Aktorskiego tejże uczelni (1999) w klasie prof. Alicji Marczak Faberowej oraz Podyplomowych Studiów na kierunku Menager Kultury (Poznań 2000). Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: G. Kahrego, F. Barbieri, H. Łazarską, J. Gadulankę, J. Monarchę oraz M. Fołtyn. Od 1997 stale współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy.
W 1999 założyła Agencję Artystyczną Otello, specjalizującą się w organizacji koncertów muzyki wokalnej i instrumentalnej. Czynnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach agencyjnych.

Wojciech Dyngosz w roku 1996 ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Macieja Witkiewicza. Na scenie operowej debiutował, będąc na pierwszym roku studiów, partią Świstosa w Krakowiakach i Góralach W. Bogusławskiego i J. Stefaniego. Za swój prawdziwy debiut uważa jednak występ w operze Turandot G. Pucciniego (partia Pinga) na spektaklu inaugurującym III Bydgoski Festiwal Operowy (1996).
Uczestniczył m. in. w Festiwalu im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, Festiwalach Młodych Organistów i Wokalistów w Bydgoszczy oraz kursach mistrzowskich Janusza Monarchy, Jadwigi Gadulanki w Zakopanem oraz Marii Fołtyn i Włodzimierza Zalewskiego w Busku Zdroju i Festiwalu Pro Baltica w Toruniu i Warszawie. Brał udział w konkursie wokalnym w Dusznikach-Zdroju (1994, wyróżnienie w kategorii operowej) oraz w Konkursie im. Ady Sary w Nowym Sączu (1995, wyróżnienie). Koncertował w kraju i za granicą. Brał również udział w tournee na terenie Niemiec oraz Holandii śpiewając repertuar operowy oraz oratoryjno-kantatowy.
Od 1997 stale współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy (do roku 2002 jako pracownik etatowy), poza tym z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu oraz Operą Dolnośląską we Wrocławiu.
Współpracował z wieloma reżyserami i choreografami, m.in. z: Igorem Przygrodzkim, Laco Adamikiem, Markiem Weiss-Grzesińskim, Waldemarem Zawodzińskim, Jackiem Chmielnikiem, Janiną Niesobską, Tadeuszem Konwińskim oraz dyrygentami: Mieczysławem Nowakowskim, Szymonem Kawallą, Ewą Michnik, Andrzejem Straszyńskim, Antonim Wicherkiem, Tadeuszem Zateyem, Zygmuntem Rychertem, Tadeuszem Serafinem, Piotrem Wajrakiem, Agnieszką Kreiner, Maciejem Figasem.
Obecnie jest asystentem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Macieja Witkiewicza (od 1999). Współpracował również z Wydziałem Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej.
Od 1999, wraz z Moniką Litwin-Dyngosz, prowadzi Agencję Artystyczną OTELLO.

Wojciech Broczkowski – Studia pod kierunkiem prof. Sulikowskiego ukończył w 1991 roku. W 1990 zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Göttingen i uczestniczył w Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową.

Maria Jolanta Kowalska jest z wykształcenia magistrem filologii polskiej, członkiem Związku Literatów Polskich, Literackiego Klubu Nauczycieli, Robotniczego Stowarzyszenia Tworców Kultury w Bydgoszczy i przewodniczącą Federacji Klubów Polskiej Książki. Współorganizowała pierwsze Chojnickie Noce Poetów. Debiut poetycki – wiersz \”Mój ojciec\” (1990). Związana z poetycko – wydawniczym Klubem \”Arkona\” wydała kolejno trzy tomiki poetyckie: \”Z sercem cichym jak liść\” (1993), \”Warkocze gwiazd chwytam\” (1994), \”Na głos miasta
i serca\” (1996). Następnie – \”Kaskaderka\” (1998), \”Po trzeciej stronie lustra\” (2000), \”Rozwiesiłam w obłokach marzenia\” (2005), \”Prawdy nigdy dość\” (2008). Proza to: \”Góry wspomnień\” i \”Wpisany w Szczawnicę\” oraz artykuły publicystyczne, drukowane w czasopismach literackich i regionalnych. Jest także współautorką licznych almanachów i antologii. Odznaczona \”Zlotym Krzyżem Zasługi\” i medalem \”Zasłużony dla Kultury Polskiej\”. Laureatka konkursów poetyckich w Szczecinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Kruszwicy.

Hanna Freisler urodzila się w Warszawie. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, uzyskując tytuł magistra matematyki. W czasach studenckich należała do grona młodych artystów śpiewających romanse cygańskie i rosyjskie ballady w kawiarniach stolicy. Od wczesnych lat interesowała się grafiką. Tworzenie collages w specyficznej gazetowej technice uprawia od kilku lat. Zilustrowanie książki \” W ogniu miłości \” jest jej debiutem.

Wstęp – 5 zł