CXXX Koncert Pałacowy
Wystąpią:
Renata Marzec (wiolonczela), Bolesław Siarkiewicz (skrzypce), Joanna Czapińska – Wróblewska (fortepian)
W przerwie koncertu w Piwnicach Pałacowych będzie można zwiedzić wystawę pokonkursową Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego \”Mój świat i … Jana Kasprowicza\”
W programie koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – II Partita d-moll BWV 1004
Ludwig van Beethoven (1770-1827) – Sonata a-moll op. 23
—————- przerwa —————-
Dymitr Szostakowicz (1906-1975) – Trio fortepianowe e-moll op. 67
Renata Marzec jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy. Studia ukończyła w 1990 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie
oraz w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Pracę zawodową związała przede wszystkim ze swoją macierzystą uczelnią, w której jako profesor prowadzi klasę wiolonczeli oraz akademickie zespoły kameralne, głównie tria, kwartety i kwintety fortepianowe. Swoje zainteresowania kameralistyką rozwijała koncertując w trio fortepianowym z Katarzyną Cąbrowską (skrzypce) i Magdaleną Swatowską (fortepian) oraz w trio barokowym z Urszulą Bartkiewicz (klawesyn) i Andrzejem Łęgowskim (flet traverso), grając na wiolonczeli barokowej. Działalność koncertowa obejmuje ponadto kilkuletnią współpracę z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis (lata 1993-96) oraz regularne recitale solowe w kraju i za granicą.
W swoim repertuarze posiada utwory D. Szostakowicza, L. van Beethovena,
C. Debussy`ego, C. Francka. Podczas koncertów wykonuje również mniej znane dzieła XX wieku napisane na wiolonczelę solo. Od 1994 roku prowadzi klasę wiolonczeli
w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Inowrocławiu. Rezultatem tej pracy są nagrody
i wyróżnienia uczniów na regionalnych i ogólnopolskich przesłuchaniach wiolonczelowych. W latach 1999-2002 była prodziekanem, a w latach 2002-2008 dziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od roku 2008 pełni funkcję prodziekana tegoż Wydziału.
Bolesław Siarkiewicz ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej
im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej pod kierunkiem Jadwigi Kaliszewskiej, Romana Lasockiego i Charlesa Tregera. Był stypendystą Ministra Kultury
i Sztuki. Otrzymał także wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.
Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową występując jako solista i kameralista. Współpracował z takimi dyrygentami jak Zygmunt Rychert, Tomasz Bugaj, Jacek Rogala, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel oraz ze znakomitymi muzykami jak Jadwiga Kaliszewska, Iwona Hossa, Joanna Czapińska-Wróblewska, Rafał Kwiatkowski, Marcin Sikorski, Piotr Kępiński, Lech Bałaban. W roku 2006 jako prymariusz kwartetu Akademos zadebiutował w USA, gdzie podczas tournée wystąpił w kilku prestiżowych salach koncertowych. Po koncertach otrzymuje entuzjastyczne recenzje. Jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XXI wieku.
Obecnie Bolesław Siarkiewicz jest adiunktem na wydziale instrumentalnym w macierzystej Uczelni. Z powodzeniem prowadzi także klasę skrzypiec w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Jego szeroka działalność pedagogiczna obejmuje również wykłady na Letnich Warsztatach Muzycznych w Mławie, konsultacje
w wielu szkołach muzycznych, a także pracę w jury konkursów skrzypcowych.
Joanna Czapińska-Wróblewska – pianistka-kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa fortepianu prof. W. Ronowskiej), w której jest obecnie adiunktem
i prowadzi klasę nauki akompaniamentu.
Doskonaliła swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach pracując pod kierunkiem m.in. Tatiany Szebanowej, Pawła Giliłowa, Pierre Amoyal’a, Andrzeja Tatarskiego i Marii Szwajgier-Kułakowskiej.
Od 1995 roku towarzyszy skrzypkom, wiolonczelistom i altowiolistom na międzynarodowych konkursach i warsztatach, zdobywając liczne wyróżnienia za akompaniament.
Koncertowała lub współpracowała z solistami i pedagogami tej miary co: Bartłomiej Nizioł, Ivan Monighetti, Vadim Brodski, Arto Noras, Jadwiga Kaliszewska, Jan Stanienda, Marcin Baranowski, Bartosz Bryła, Piotr Reichert.
Jest regularnie zapraszana do udziału w projektach realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyczne Krzysztofa Pendereckiego.
Występowała na licznych festiwalach i koncertach w kraju i za granicą (Szwajcaria, Włochy, Niemcy, Japonia, Austria, Czechy i Rumunia), prezentując zróżnicowany repertuar kameralny: od baroku do muzyki współczesnej.
W swoim dorobku posiada nagrania CD – w duecie z kontrabasistą Szymonem Marciniakiem (2001) oraz skrzypaczką Katarzyną Bąkowską – płyta jubileuszowa z utworami
I.J. Paderewskiego wydana z okazji Roku Paderewskiego (2001).
Od roku 1997 związana również jako pedagog z PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.
Wstęp – 5 zł
Impreza jest dofinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego.