24.10.2010

CXXVIII Koncert Pałacowy

2010-10-24 o godzinie 17:00
Zespół pałacowo - parkowy w Lubostroniu

Koncert w wykonaniu Marka Swatowskiego (obój), Grzegorza Dabrowskiego (fagot) i Magdaleny Swatowskiej (fortepian).

W programie:

Joseph Bodin de Boismortier (1689-1755)
Trio Sonata a-moll na obój, fagot i continuo
Vivace
Largo
Allegro

Francis Poulenc (1899-1963)
Trio na fortepian, obój i fagot
Presto
Andante con moto
Rondo – Trés vif

* * * * * * * * * *
Jean Françaix (1912-1997)
Trio na obój, fagot i fortepian
Adagio. Allegro
Acherzo
Andante
Finale

Marek Swatowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy. Studia ukończył w roku 1992 w klasie oboju Krzysztofa Wroniszewskiego. W tym samym roku podjął pracę w Filharmonii Pomorskiej.
Jest muzykiem-solistą filharmonicznej Orkiestry Symfonicznej, z którą występował na tournées w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Brał udział w festiwalach, m.in. Saint-Céré Music Festival.
W 1996 roku bydgoscy dziennikarze uhonorowali Marka Swatowskiego wyróżnieniem Eurydyki, przyznawanym najlepszym muzykom orkiestry.
Jako solista koncertuje z zespołami Filharmonii Pomorskiej i Filharmonii Lubelskiej. Swoje zainteresowania artystyczne rozwija zajmując się również kameralistyką. Współpracuje z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis.
W 2002 roku wraz z Kwartetem Pomorskim i Thomasem Blochem – francuskim kompozytorem i wykonawcą grającym na unikalnym instrumencie falach Martenota, dokonał nagrania septetu B. Martinů.

Grzegorz Dąbrowski urodził się w Lublinie. W roku 1981 rozpoczął naukę gry na fagocie
w PSM im. K. Lipińskiego w klasie prof. Bolesława Strawy. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w roku 1987. W tym samym roku podjął studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina
w Warszawie w klasie prof. Bogumiła Gadawskiego. Po ukończeniu studiów (1992) brał udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez G. Salvage (Aberdeen, Szkocja).
W 1995 otrzymał stypendium i rozpoczął studia w Yale University pod kierunkiem
dr F. Morellego, które ukończył w 1997 otrzymując tytuł Master of Music.
W tym czasie był pierwszym fagocistą orkiestry Philharmonia Orchestra of Yale,
a także Yale Symphony Orchestra. Współpracował również z New Haven Symphony, Norwalk Symphony oraz występował jako solista w Lyric Mountain Festival Orchestra.
Grzegorz Dąbrowski jest laureatem wielu konkursów. Zdobył m.in. I nagrodę na Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Koszalinie (1986), III nagrodę na Konkursie Mozartowskim w Warszawie (1991), I nagrodę na Konkursie im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1992).
W latach 1990–1991 pracował w Warszawskiej Operze Kameralnej. Grał jako pierwszy fagocista w orkiestrze Camerata Academia (1990-1995) oraz w Polskiej Orkiestrze Radiowej w Warszawie (1992-1995). Współpracował także z Polską Filharmonią Kameralną (1994-1995). Z wymienionymi orkiestrami brał udział w wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą m.in. w Schleswig-Holstein Musikfestival, Festival Mozartowski w Warszawie, Saint-Cere Music Festival, Salzburger Festspiele. Od roku 1997 pracuje jako pierwszy fagocista w Orkiestrze Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie i Płockiej Orkiestrze Symfonicznej. Współpracuje również z orkiestrami Filharmonii Narodowej oraz Sinfonii Varsovii.
Od 1998 roku prowadzi klasę fagotu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy.
W 1999 roku został przyjęty do Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana,
z którym odbył tournée i nagrał płytę CD.

Magdalena Swatowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy. Studia pianistyczne ukończyła w 1989 roku w klasie prof. Wiesławy Ronowskiej. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, gdzie swoje zainteresowania kameralistyką rozwijała pod kierunkiem prof. Marii Szwajgier-Kułakowskiej. W roku 1990 brała udział w V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (duet z Pawłem Radzińskim). W roku 2003 na dwóch ogólnopolskich konkursach została uhonorowana wyróżnieniami dla najlepszego akompaniatora (Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach, Konkurs Miniatura 2003
w Bydgoszczy).
W latach 2002-2006 współtworzyła trio fortepianowe z Katarzyną Cąbrowską (skrzypce) i Renatą Ratajczak (wiolonczela).
Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy, prowadząc klasę nauki akompaniamentu przy Katedrze Kameralistyki.
Koncertuje jako kameralistka. W swoim repertuarze posiada wiele znaczących dzieł literatury kameralnej (m.in. sonaty W.A. Mozarta, L. van Beethovena, J. Brahmsa,
C. Francka, D. Szostakowicza, S. Prokofiewa, C. Debussy’ego).

Po koncercie zapraszamy do Oranżerii Pałacowej na otwarcie wystawy prac Davida Deightona \”Deetz\” i Mieczysława Krzyżanowskiego \”Kryzki\” pt. \”Deetz meetz Kryzki\”.

David Deighton urodził się w 1957 roku w York (Anglia). Pseudonim Deetz powstał już we wczesnych latach szkolnych. Mając 17 lat zostaje laureatem konkursu artystycznego w York.
To wydarzenie dało mu możliwość wystawy malarskiej w \” The Theatre Royal\” w York.
Deetz studiował 4 lata na Akademii Sztuki w York specjalizacja- freski ścienne oraz design wnętrz mieszkalnych.
Deetz postanowił studiować fotografię. Po ukończeniu otrzymał pracę jako fotoreporter do tamtejszej gazecie sportowej w dziale piłka nożna (profil liga). Następnie pracował jako zawodowy fotograf. David jest członkiem
\”The Association of British Wedding Photographers\”. W połowie lat 90-tych zamieszkuje w Niemczech. Tu w Bad Honnef rozwija swe malarstwo. Rezultatem są liczne wystawy w Niemczech i dobre recenzje w tutejszej prasie.
Obrazy Deetza są w posiadaniu miłośników sztuki w Anglii, Niemczech, Holandii i Norwegii.

Mieczysław Krzyżanowski( pseudonim artystyczny \”Kryzki\”) urodził się
w roku 1959 w Szubinie. Przygodę ze sztuką zaczął we wczesnej młodości będąc od 1979 roku członkiem grupy Plamas. W latach 1979-81 brał udział
w licznych wystawach i akcjach artystycznych z grupą Plamas. Po przerwaniu studiów teologicznych w Gnieźnie ,zamieszkał z żona Ewą, w roku 1987,
w Niemczech. Tu przychodzą na świat córki Paulina i Nicole. W połowie lat
90-tych powraca do malarstwa- jego pasji i sposobu wypowiedzi .W latach 2000-2010 następują liczne indywidualne i zbiorowe wystawy , które cieszyły się dobrą prasą i frekwencją odwiedzających.
Obrazy M. Krzyżanowskiegopowędrowały do miłośników malarstwa
w Niemczech, Polsce ,Holandii, Grecji i USA. Kryzki mówi: \” Malarstwo to jeden ze sposobów na życie.\”

David Deighton \”Deetz \” i Mieczysław Krzyżanowski\” Kryzki\” poznali się przed niespełna trzema laty podczas zbiorowej wystawy w Unkel regionalnych artystów Bad Honnef-Linz ( koło Bonn). Tam powstała idea namalowania wspólnego obrazu. Miały być trzy a do dnia dzisiejszego powstało ponad 20. Nastąpiły 2 wspólne wystawy, które noszą nazwę \”Deetz meets Kryzki\”. Wystawy cieszyły się dużą popularnością i dobrą prasą regionu Bonn i Bad Honnef (gazety w nakładzie około 260 tys. egz.). Wystawa w Pałacu Lubostroń jest trzecią z tej serii.
M. Krzyżanowski bardzo pragnął \”spotkania po latach\” jako \”dziecko Plamas’u\”, jak mówi Andrzej Budziak – dyrektor instytucji kultury Pałac Lubostroń. Obrazy Deetza i Kryzkiego to symbioza dwóch bardzo różnych stylów malarskich. Kryzki mówi o tzw. \”niewidzialnym trzecim\” metafizycznym artyście istniejącym w ich obrazach. \”Takie wspólne malowanie to ciekawe, czasem mistyczne przeżycie\” mówi Deetz, to jak jam session
w jazzie. Tematy obrazów są różne; od czystej abstrakcji , przez wydarzenia
w świecie, aż po momenty biograficzne.
Na przykład jeden z obrazów powstał w kilka nocy, kiedy Mietek Krzyżanowski czekał na wieści z Haiti po trzęsieniu ziemi, gdzie przebywał jego przyjaciel misjonarz z Polski.
Panowie malarze są tymczasem zaprzyjaźnieni, co sprawia, ze krótkie sprzeczki i \”niszczenie złych obrazków\” kończą się pokojowo.
Kryzki mówi: „Polak i Anglik malują wspólne obrazy w Niemczech, komunikują się przeważnie w języku niemieckim, czy to nie dobry przykład na integrację. Ha, ha narody wszystkich krajów łączmy się przez sztukę!!!\”.

Impreza dofinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Wstęp – 5 zł

ZAPRASZAMY SERDECZNIE !!!!!