CXXV Koncert Pałacowy
Recital fortepianowy w wykonaniu Fermina Bernetxea z Hiszpanii oraz otwarcie wystawy pt. \”Wirtu@lne opowieści\” Krzysztofa Krzemienia.
Fermin Bernetxea
Urodzony w Pampelunie, uczeń Pedro Espinosa, studiował w Hiszpanii i na Uniwersytecie Hartfort (USA). Laureat nagrody na najlepszego wykonawcę muzyki współczesnej w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Xavier Montsalvatge” y wyróżniony w “The Paranov Performance Competition” (USA).
Brał udział w ważnych festiwalach muzyki współczesnej w Hiszpanii, takich jak Międzynarodowy Festiwal Muzyczny (Alicante), ENSEMS (Walencja), Dni Nowej Muzyki Baskijskiej (San Sebastián), Muzyka Naszego Wieku (Círculo de Bellas Artes w Madrycie), Koncerty w Muzeum (Centro Reina Sofía w Madrycie), Festival “Electric” (Walencja), a także w cyklu “Muzycy 27-go” (Fundacja Juan March), “The Spanish Conection” (Coneccticut, USA), “The ISB Convection 2003” (Virginia , USA), Stulecie “Fernando Remacha”, VII Wiosna Muzyczna (Medellín, Kolumbia), “Fundación Hispanoamérica” (Cali, Kolumbia), Monografia “Javier Alonso” (Fundacja Juan March), MUSIKASTE (Rentería, Guipuzcoa), Akwarium (San Sebastián), “Dni Muzyki Wspólczesnej” (UNAL, Bogota).
Recitale: w Szwajcarii (Centre le Fenix, Fryburg), Stanach Zjednoczonych (Real Arts Ways, Hartford; Modlin Center of de Arts, Richmond, Virginia) i Hiszpanii- Auditorio Nacional, Auditori “Enric Granados” (Lleida), Palau de la Música (Walencja), Liceu de Barcelona, Uniwersytet Carlos III (Madryt), Miasto Sztuki i Nauki (Walencja), Audytorium w Saragosie, Auditorio León de Greyff (Bogota, Kolumbia) oraz w innych miastach Hiszpanii.
Wystapił jako gość honorowy, wraz z Kwartetem Brodsky, kontrabasistą Robertem Black, The Hartt Contemporary Players, Joven Orquesta Pablo Sarasate, Banda Sinfónica de Aragón, pod przewodnictwem Carlosa Etxeberría, Maxi Olóriz, Douglasa Jackson, Angela Millán i Jesúsa Mª Echeverría.
W roku 2010 został zaproszony przez Centrum Fryderyka Chopina do wzięcia udziału w wydarzeniach związanych z dwusetną rocznicą narodzin Chopina jako członek jury w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym obchodzonym
w Szafarnii (Polska) jak również na cykl koncertow i kursy mistrzowskie.
Dokonał nagrań muzycznych dla najważniejszych stacji krajowych
i amerykańskich, jak również nagrań dla telewizji i wytwórni płytowych, takich jak CRI (Nowy York, USA), Antar Producciones Discográficas y Ars Incógnita (Hiszpania).
Organizował wykłady połączone z koncertami razem z Teresa Catalán, Tomasem Marco i Consuelo Díez na temat tworzenia muzyki w XX i XXI wieku, jak również kursy interpretacji muzycznej. Zasiadał w jury w konkursach krajowych, a także międzynarodowych. Obecnie dzieli swą działalność artystyczną z nauczaniem
w Konserwatorium Muzycznym im. Pablo Sarasate.
Program:
VARIACIONES SOBRE UN TEMA DE CHOPIN
F. MOMPOU(1893-1987)
Teme (Andantino)
Tranquillo e molto amabile
Gracioso
Lento
Expresivo
Tempo di mazurca
Recitativo
Allegro leggiero
Andante dolce expresivo
Valse
Evocation
Lento dolce e legato
Galope y Epílogo
QUEJAS O LA MAJA Y EL RUISEÑOR E. GRANADOS(1867-1916)
EL FANDANGO DEL CANDIL
DOS NOCTURNOS OP. 27 F. CHOPIN(1810-1849)
Larghetto
Lento sostenuto
SUITE IBERIA I. ALBENIZ(1860-1909)
Rondeña
Jerez
Evocación
Navarra
Po koncercie nastąpi otwarcie wystawy prac Krzysztofa Krzemienia ze Żnina pt. \”Wirtu@lne opowieści\”.
Krzysztof Krzemień urodził się 09 lutego 1959 roku w Grudziądzu. Od ponad 25 lat mieszka w Żninie. Fotografią zajmuje się praktycznie od dziecka. Pierwsze fotomontaże wykonywał w latach 70 – tych przy użyciu nożyczek i kleju. Swoje prace wystawia głównie na portalach internetowych, polskich i zagranicznych.
Zdobył tam wiele nagród i wyróżnień, w tym m. in.:
– wyróżnienie na największym światowym portalu internetowym Deviant Art, poświęconym wielu gatunkom twórczości, tj. DD (Dewiant Day – praca dnia), zrzeszającym ponad 13 milionów członków z całego świata,
– wiele wyróżnień przez członków i administrację portalu Fotocommunity, zrzeszającym ponad milion tszysta tysięcy członków z całego świata,
– druga nagroda i srebny puchar w konkursie organizowanym przez specjalistyczny międzynarodowy portal Freakingnews, poświęcony fotomontażom wykonywanym w programie Photoshop. Oglądalność prac w tym portalu wyniosła od 37 do 93 tys. wejść na zdjęcie.
W fotografii nie interesuje go proste powielanie rzeczywistości, ale bardziej lubi ją kreować na swój sposób. Lubi łączyć pozornie różne elementy otaczającej go rzeczywistości i nadawać jej swój własny wymiar.
W marcu 2010 roku odbyła się wystawa jego prac w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Były one również częściowo prezentowane w prasie lokalnej oraz Telewizji Bydgoskiej.
Aktualnie trwa szersza wystawa jego prac w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, gdzie był dwukrotnym laureatem konkursu organizowanego w 2009 i 2010 roku.
Wstęp – 5 zł