03.05.2010

CXXI Koncert Pałacowy – Spotkanie pt. \”Otwierając tajemnice muzyki Chopina…\”

2010-05-03 o godzinie 18:00
Zespół pałacowo - parkowy w Lubostroniu

Spotkanie pt. „Otwierając tajemnice muzyki Chopina…” – koncert i prelekcja
Ludmila Kasjanenko (fortepian)

W programie:

– Fryderyk Chopin – Ballada op. 38

– Wykład pt. „ O źródłach semantyki w utworach Chopina”

***********

– Fryderyk Chopin – Preludia op. 28

LUDMILA KASJANENKO
Profesor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P.Czajkowskiego w Kijowie, posiada tytuł profesora sztuk muzycznych i stopień doktora nauk humanistycznych.
Urodziła się w Kijowie (Ukraina). Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat a od szóstego roku życia już występowała na koncertach publicznych.
Wykształcenie muzyczne otrzymała w Szkole Talentów im. M.Łysenki a potem w Konserwatorium Moskiewskim im. P. Czajkowskiego w klasie wybitnego pianisty prof. Wiktora Mierżanowa (1980). W tej samej uczelni przeprowadziła przewody kwalifikacyjne pierwszego (1983) i drugiego (1988) stopnia w zakresie dyscyplin artystycznych.
Od 1983 roku jako solistka Ukraińskiej Organizacji Koncertowej -„Ukrkoncert”- występuję w recitalach i koncertach symfonicznych na Ukrainie i za granicą. Dokonała nagrań radiowych, telewizyjnych oraz CD na Ukrainie i w Polsce. Szeroki repertuar pianistyczny artystki zawiera wiele koncertów na fortepian z orkiestrą, sonaty, wariacje i cykle utworów Bacha, Mozarta, Beethovena, Schumanna, Brahmsa, Chopina, Skriabina, Debussyego, Ravela, Rachmaninowa, Prokofiewa i innych kompozytorów a także utwory współczesnych twórców.
Ludmiła Kasjanenko jest autorką książki „Język muzyki” oraz wielu artykułów w językach rosyjskim, ukraińskim i polskim poświęconych problemom pianistyki, edukacji estetycznej, pedagogiki, interpretacji i innym. Jej praca doktorska pod tytułem „Interpretacja faktury Preludiów F.Chopina” poświęcona jest badaniom stylistyki faktury utworów kompozytora oraz problemom interpretacji pianistycznej.
W roku 2003 ukazał się w druku podręcznik autorstwa Ludmiły Kasjanenko „Praca pianisty nad fakturą”, rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Ukrainy jako podręcznik metodyczny dla szkoły wyższej.
W latach 1992-2008 wykładała również w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, oraz na zaproszenie Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego wykładała na kursach specjalistycznych z zakresu sztuki pianistycznej (1993-1995). Prowadzi wykłady i lekcje otwarte w szkołach muzycznych na Ukrainie i w Polsce. Wielu uczniów i studentów prof. L.Kasjanenko zdobyło nagrody i wyróżnienia na konkursach i przesłuchaniach międzynarodowych, krajowych i regionalnych. Absolwenci z powodzeniem pracują w Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i innych państwach. Szczególne osiągnięcia artystyczno-dydaktyczne prof. L.Kasjanenko zostały wyróżnione dyplomami oraz nagrodami i odznaczeniami państwowymi.

Wstęp – 5 zł