24.01.2010

CXIV Koncert Pałacowy

2010-01-24 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Chóru im. Jana Pawła II z Szubina pod kierownictwem prof. dr hab. Elżbiety Szubertowskiej.

Chór im. Jana Pawła II został założony w styczniu 1979 roku przez
ks. Józefa Jędrusika przy parafii pw. św.Andrzeja Boboli w Szubinie. Od grudnia 1981r Chór prowadzi dr hab. Elżbieta Szubertowska, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w Instytucie Edukacji Muzycznej. W ciągu 31-letniego okresu działalności występował w kraju i za granicą ( w Holandii, Austrii, Włoszech). Niezwykłym wydarzeniem dla chórzystów była w 1990r prywatna audiencja w Castel Gandolfo oraz msza św celebrowana przez papieża Jana Pawła II, którą Chór uświetnił swoim śpiewem.
Chór opanował około dwustu pięknych pieśni różnego typu wykonywanych w języku ojczystym oraz łacińskim, włoskim, angielskim i holenderskim. Są wśród nich utwory religijne, w tym bogaty repertuar kolęd, a także pieśni artystyczne wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych.
Zespół może się poszczyćić wydaniem 2 płyt. Pierwsza wydana w marcu 2005r zawiera 13 polskich kolęd. Druga, wydana w październiku 2009r z okazji jubileuszu 30-lecia powstania zespołu, nosi tytuł \”Pieśni bliskie sercu\”. Zawiera ona 15 utworów różnych gatunków autorstwa polskich poetów i kompozytorów.
Od stycznia 2008r Chór im. Jana Pawła II działa przy Szubińskim Domu Kultury. Jest zespołem wielopokoleniowym i obecnie składa sie z 38 członków, najstarszy liczy 77 lat, najmłodszy 15 lat.
Od kilku lat chór jest stałym wykonawcą koncertu kolęd w palacu w Lubostroniu .
Dla zainteresowanych podaję stronę internetową z informacjami na temat chóru www.szdk.szubin.net

Wstęp – 5 zł