07.11.2009

Koncert Romantyczny – Poezja i Muzyka

2009-11-07 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Niny Kuźmy Sapiejewskiej – fortepian i Ewy Marii Wójcik – recytacje romantyczne.

W programie:

Marceline Desbordes-Valmore
Wiersz \”Le Soir\”

Fryderyk Chopin
Nokturn F-Dur op. 15 nr.1

Franz Schubert – Ferenc Liszt
\”Malgorzatka przy kolowrotku\”

Robert Schumann – Ferenc Liszt
\”Dedykacja\”

Adam Mickiewicz
Sonety Krymskie, Sonet I \”Stepy Akermanskie\”

Fryderyk Chopin
Nokturn c-moll op. 48 nr.1

Jose Asuncion Silva
Wiersz \”Infancia\”

Maria Teresa Carreno Garcia de Sena
\”Pequeno Valse\”
\”Maly Walczyk\”

Charles Baudelaire
Wiersz \”A Une Dame Creole\”

Louis Moreau Gottschalk
\”Les Yeux Creoles\” op.37
\”Oczy Kreolskie\”

\”Souvenir de la Havane\” op.39
\”Wspomnienie Hawany\”

Luis de Camoes
Soneto \”Sybil\”

Heitor Villa Lobos
\”Prole de Bebe\”
\”Rodzina Dziecka – Lalki\”
Branquinha – Lalka porcelanowa
Caboclinha – Lalka gliniana
A Pobresinha – Lalka szmaciana
O Polichinello – Lalka Poliszynel

Ruben Dario
Wiersz \”Los Tres Reyes Magos\”

Ernesto Lecuona y Cassado
\”Danzas Afro-Cubanas\”
La Comparsa – Procesja karnawalowa
Danza Negra
Y la Negra bailaba

Edgar Allan Poe
Wiersz \”Annabel Lee\”

Mary Frances Aufderheide
\”A Totally Different Rag\”

Maya Sabina Wojcik
Wiersz \”The Attic\”

Mary Frances Aufderheide
\”Dusty\” Rag-time

Edgar Allan Poe
Wiersz \”Eldorado\”

Nina Kuźma-Sapiejewska – polską pianistkę od lat mieszkającą w Nowym Jorku The Washington Star\” zaprezentował, jako \”absolutnie pierwsza klasę.\” The New York Times ocenił ja, jako \”wybitną interpretatorkę Chopina\”. Grecka gazeta Makedonia opublikowała artykuł określając ja, jako \”pianistkę na światowym poziomie, „ a Gazeta Krakowska uznała za \”wirtuoza\”. Szwajcarska gazeta Solothurner Zeitung obdarzyła ja największym komplementem pisząc: \”…Pianistka nie tylko wyróżnia sie tym, ze dźwięk jej przypomina medytacyjny ton Rubinsteina, ale również gra z ognistym temperamentem i wirtuozerią.\”
Urodzona w Warszawie ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku oraz Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Spośród dwunastu pedagogów, z jakimi studiowała najważniejszym profesorem był Lucjan Galon, znakomity pianista, uczeń Frederica Lamonda – szkockiego wirtuoza, który kształcił sie u Franciszka Liszta.
Nina Kuźma-Sapiejewska koncertowała w 19-tu krajach. Kariera artystyczna pianistki to występy ze znanymi orkiestrami, recitale I koncerty kameralne.
W słynnej Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku zaprezentowała 16 recitali chopinowskich. Brała udział w prestiżowych festiwalach, dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. W 1991 r. miała zaszczyt zagrać program chopinowski w nowojorskiej Town Hall podczas pierwszej historycznej wizyty Prezydenta Lecha Wałęsy w USA. Nagrała płytę z muzyką Chopina dla firmy Koch Classics oraz płytę z muzyką Schumanna.
W 1993 r. została uhonorowana nagroda Prezydenta Rady Miejskiej Nowego Jorku za działalność artystyczną.
W marcu 2009 The New York Times opublikował artykuł na temat życia pianistki łącznie z audio i slide show w internecie z muzyką Chopina w jej wykonaniu (www.newyorktimes.com – Nina Kuźma Sapiejewska, Habitats/Larchmont, NY).
Festiwal Chopin Project w 2010, to nowy projekt Niny Kuźmy-Sapiejewskiej.

Ewa Maria Wójcik, urodzona 23 lipca, 1985 roku w Waszyngtonie od dzieciństwa interesuje się teatrem, filmem, i poezją a także gra na skrzypcach. Będąc uczennicą VI klasy French-American School of New York, do której uczęszczała przez dziesięć lat, wygrała I Nagrodę na Konkursie Recytatorskim w Nowym Jorku za recytację bajek La Fontaine\’a.
Ewa Maria pogłębia swoje zainteresowania teatrem na kursach w Studium Aktorskim „Stella Adler\” w Nowym Jorku podczas nauk w Mamaroneck High School, gdzie uzyskuje maturę.
Dalsze studia artystyczne kontynuuje przez dwa lata w nowojorskiej szkole teatralnej The American Musical and Dramatic Academy, prezentując się w dyplomowej sztuce Happy Hour w teatrze Off Off Broadway.
Następnie studiuje przez rok w Hunter College i dalsze dwa lata w Fordham University w Lincoln Center w Nowym Jorku otrzymując tytuł„Bachelor of Arts\”
w 2009 roku.
Występuje m. in. w sztukach Street Scene Elmera Rice\’a, Baruch Samanty Schoer, The Nets Sary Harburg-Petrich, Drawbridge Lauren Opper, i w sztuce Cusi Cram The Wild Inside wystawionej przez nowojorski teatr Primary Stages.
Ewa Maria zna język angielski, polski, francuski i hiszpański.

Wstęp – 5 zł.