30.09.2009

CXI Koncert Pałacowy

2009-09-30 o godzinie 19:00
Sala Rotundowa

Koncert w wykonaniu Jadwigi Kotnowskiej (flet) i Andrzeja Jungiewicza (fortepian).

W programie:
W.A.Mozart – Sonata C-dur KV14
Allegro, Allegro, Menuetto primo, Menuetto secondo

F.Poulenc – Sonata
Allegro malinconico, Cantilena, Presto giocoso

O.Taktakishvili – Sonata
Allegro cantabile, Moderato con moto, Allegro scherzando

R.Muczynski – Sonata
Allegro deciso, Vivace, Andante, Allegro con moto

Jadwiga Kotnowska – wybitna polska flecistka. Poza studiami w Akademii Muzycznej Warszawie u prof. Dastych-Szwarc, doskonaliła swe umiejętności pod kierunkiem takich mistrzów jak Aurele Nicolet w Szwajcarii oraz Jean Pierre Rampal i Alain Marion we Francji.
Jako pierwsza polska flecistka została laureatką najwyższych nagród w siedmiu międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G.B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego
w Rzymie; zdobyła ponadto Złoty Medal i Grand Prix podczas Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.
Koncertowała jako solistka w większości krajów Europy, ponadto w Stanach Zjednoczonych i w krajach Azji. Występowała w takich salach, jak Tivoli Hall
w Kopenhadze, Grieg Hall w Bergen (podczas Bergen International Festival), Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Eisbrijker w Amsterdamie, Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium, Shauspielhaus w Berlinie, Filharmonia Berlińska oraz Lincoln Center w Nowym Jorku.
Brała też udział w wielu międzynarodowych festiwalach, ostatnio m.in. Kuhmo Chamber Music Festival (Finlandia), Bergen International Music Festival, Festival International de Musique w Cerét (Francja), a w Polsce – wielokrotnie podczas \”Warszawskiej Jesieni\”, ponadto na Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego
w Krakowie, Festiwalu Prawykonań w Katowicach, Festiwalu Mozartowskim
w Warszawie i in.
Dysponuje ogromnym i bardzo różnorodnych repertuarem, począwszy od dzieł baroku po kompozycje współczesne. Ma na swym koncie liczne prawykonania utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, jej udziałem były m.in. prawykonania Koncertów fletowych Mikołaja Góreckiego, 2005
(Sala im .G. Fitelberga w Katowicach z NOSPR), Aleksandra Szczetyńskiego, 1999 (Filharmonia Narodowa w Warszawie), wersji fletowej Podwójnego Koncertu W. Lutoslawskiego w 2004 oraz Krzesimira Dębskiego, 1998 (Zamek Królewski w Warszawie).
Ostatnio swoje koncerty dedykowali artystce tacy kompozytorzy jak: Mikołaj Górecki, Marta Ptaszyńska, Jerzy Maksymiuk, Krzesimir Dębski, Maciej Malecki, Robert Kurdybacha, Edward Sielicki oraz Dariusz Przybylski.
Również jako pierwsza polska flecistka miała okazję zagrać Koncerty fletowe Henryka Mikołaja Góreckiego (z WOSPRiTV pod dyr. Antoniego Wita) i Krzysztofa Pendereckiego (Koncert Pendereckiego wykonywała później wielokrotnie pod dyrekcją kompozytora).
Wprowadziła też na polskie estrady liczne nieznane wcześniej utwory fletowe, m.in. Concierto Pastorale Joaquina Rodrigo (tę kompozycję wykonała również na koncercie urodzinowym kompozytora, w jego obecności w Valencji), Koncert fletowy Hisatady Otaki oraz Koncert fletowy Carla Nielsena.
Artystka koncertowała z wieloma czołowymi polskimi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, WOSPR-em (obecnie NOSPR), Sinfonią Varsovią pod batutą m.in. Antoniego Wita, Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Wojciecha Michniewskiego, a także z zespołami kameralnymi – Ivana Monighettiego, Karola Teutscha, Marka Mosia, Agnieszki Duczmal, Concerto Avenna; poza granicami kraju ściśle współpracowała z Gulbenkian Orchestra w Lizbonie i z Royal Philharmonic Orchestra of Flanders w Antwerpii.
W projektach łączących jazz i klasykę współpracuje z najwybitniejszymi muzykami jak Andrzej Jagodziński, Sławek Kulpowicz, Krzysztof Herdzin i Vitold Rek.
Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, ponadto dla rozgłośni radiowych w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, Stanach Zjednoczonych; ma na swoim koncie również szereg płyt zrealizowanych dla takich wytwórni, jak Polskie Nagrania, MDG, Quantum (Paryż), Scotstown Music (Edynburg), Tonpress (płyta z Czterema porami roku Vivaldiego oraz Koncertem fletowym Mercadantego była nominowana do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk 1994).
Oprócz klasy fletu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Jadwiga Kotnowska prowadzi również kursy mistrzowskie m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Malezji, w Finlandii, we Francji oraz w Royal College of Music w Londynie.

Andrzej Jungiewicz – absolwent klasy fortepianu prof.Józefa Stompla oraz klas kameralnych prof.Marii Szwajgier-Kułakowskiej i prof.Urszuli Stańczyk
w Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiował również za granicą pod kierunkiem takich mistrzów jak Rudolf Buchbinder, Ryszard Bakst oraz Konrad Richter. Obecnie jest wykładowcą oraz akompaniatorem tejże uczelni.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w roku 1986/87.
Laureat konkursów na stypendia artystyczne Towarzystwa im.F.Chopina
w Warszawie (1985 i1986), Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz Festiwalu Augustowskie Spotkania Muzyczne.
Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia oraz dla TVP oraz dla zagranicznych stacji radiowych. Zrealizował nagrania płytowe m.in. z kontrabasistką Ireną Olkiewicz. Często jest zapraszany jako akompaniator na kursy mistrzowskie m.in.fletowe, kontrabasowe oraz saksofonowe w kraju i za granicą.
Brał udział w wielu festiwalach, takich jak m.in.Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Musica Polonica Nova we Wrocławiu.
Koncertuje w wielu filharmoniach w Polsce i za granicą, w większości krajów Europy Zachodniej oraz w USA i w Azji, m.in. w Hong-Kongu i w Malezji.

Wstęp – 5 zł

Impreza dofinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego.