XCVII Koncert Pałacowy
Recital kontrabasowy w wykonaniu Szymona Marciniaka- kontrabas i Katarzyny Nowaczewskiej – Manthey- fortepian.
W programie:
G. Foure- Elegia
Hertl- Sonata na kontrabas i fortepian
G. Bottesini- Capriccio di bravura
——————-
R. Gliere- Cztery utwory na kontrabas i fortepian:
– Preludium
– Scherzo
– Intermezzo
– Tarantella
Sarasate- Malodie cygańskie
*Szymon Marciniak (kontrabas),*
ur. 1983, wychowanek Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku, grę na kontrabasie zaczął w wieku 11 lat pod kierunkiem Dariusza Chojeckiego.
Od 1997 roku był uczniem Prof. Wenancjusza Kurzawy, najpierw w kraju, później studiował w jego klasie w Robert-Schumann-Hochschule w Düsseldorfie (Niemcy). Następnie kontynuował studia w Conservatorium Maastricht (Holandia) pod kierunkiem Carol Harte, kontrabasistki renomowanej Royal Concertgebouw Orchestra. Brał także udział w licznych kursch mistrzowskich w kraju i za granica; m.in u Piotra Kurzawy, Wenancjusza Kurzawy, Reinera Zepperitza, Martina Dobnera. Szymon jeszcze jako uczeń otrzymał wiele nagród i wyróżnień; w latach 1998-2000 przyznano mu Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. W trakcie pobytu w Niemczech Szymon Marciniak był stypendystą Funduszu „Carl-Dörken-Stiftung” w Herdecke. Był również wspierany stypendium firmy ANWIL SA przez cały swój okres studiów w Niemczech. Jest zdobywcą pierwszych nagród na konkursach w Polsce: w Bydgoszczy (IV Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów 1999), w Elblągu (Ogólnopolskie Przesłuchania Klas Kontrabasu 2000), w Poznaniu (Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im A.B.Ciechanskiego 2002) jak i za granica: Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy im Frantiska Gregory w Kromeriz (Czechy 2000) czy też Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy im Johanna Matthiasa Spergera w Ludwigslust (Niemcy 2004). W listopadzie 2003 kontrabasista zwyciężył w konkursie o stypendium Kolońskiego Towarzystwa Asekuracyjnego (Kölnische Rückversicherungsgeselschaft AG). W marcu 2006r. Szymon wygrał Konkurs Vriendenkrans, prestiżową nagrodę Królewskiego Concertgebouw w Amsterdamie.
Szymon Marciniak prowadzi intensywną dzialałność koncertową i w ostatnich latach występował zarówno w Polsce jak i w Niemczech, Czechach, Wloszech, Holandii, Belgii, Francji, Szwajcarii i Słowenii, dając recitale m.in w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Warszawie, Robert-Schumann-Saal I Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie, Haydn Auditorium w Bolzano, Philips Hall (Muziekcentrum) w Eindhoven. Jako solista koncertował również z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych m.in. Filharmonią Zielonogórską, Filharmonią Rzeszowską, Camerata Nova Szczecin, Brabants Kamerorkest, Schweriner Kammerorchester, Staatskapelle Schwerin, Anhaltische Philharmonie Dessau, Kammersymphonie Berlin, Folkwang Kammerorchester Essen. Jako kameralista wystepował z wieloma renomowanymi muzykami i zespołami m.in.
Ida Bieler, Gustav Rivinius, Philip Setzer (Emerson Quartet), Peter Buck (Melos Quartet), Dmitri Aschkenazy, Iwan Koenig, Gil Sharon, Philippe Graffin, Mirijam Contzen, Oleg Kogan, Notabu Ensemble Neue Musik, Faure Quartett czy Jade Quartett. Szymon Marciniak jest stałym gościem festiwalu muzyki kameralnej Ostfrisiesche Musiksommer (Niemcy).
Występował również na festiwalach takich jak Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Pałucka Wiosna Muzyczna, Usedomer Musikfestival, Oberstdorfer Musiksommer, Weingartener Musiktage, Fraenkische Musiktage, Grachtenfestival Amsterdam, Festiwal Kameralny w Giverny (Francja)
W listopadzie 2005 roku odbyła się w Düsseldorfie premiera opery „Der Roman mit dem Kontrabass” napisanej przez znanego niemieckiego kompozytora Jürga Baura, na podstawie noweli A. Czechowa. Obok solistów i orkiestry występuje w operze solowy kontrabas, którego wirtuozowska partie napisał Baur z myślą o Szymonie. Premiera została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność, a Szymon został okrzyknięty przez prasę niemiecką „wyjątkowym kontrabasistą”.
Szymon Marciniak ma na koncie szereg nagrań radiowych (m.in dla Westdeutcher Rundfunk, Bayerische Rundfunk, Wloskiego Radio RAI, Holenderskie Radio 4 Klassiek jak również dla Polskiego Radia). W 2001 roku ukazała się jego pierwsza płyta, prezentująca utwory na kontrabas i fortepian od baroku aż po romantyzm. W listopadzie 2003 nagrana została druga płyta „Mostly Bottesini”. Od sierpnia 2007 Szymon jest koncertmistrzem grupy kontrabasów w Residentie Orkest w Hadze (Holandia). Obecnie gra na kontrabasie wykonanym w 2008r. przez amsterdamskiego lutnika, Harry Jansena. Instrument ten jest własnością kolekcji Nationaal Muziekinstrumentenfonds w Amsterdamie.
*Katarzyna Nowaczewska- Manthey*
Bydgoska pianistka urodzona w Poznaniu, gdzie ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne. Studia muzyczne kontynuowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego.
Szczególne miejsce w jej działalności koncertowej zajmuje kameralistyka.
Swoje umiejętności (solistyczne i kameralne) rozwijała pod kierunkiem m.in.: Tatiany Szebanowej, Katarzyny Jankowskiej, Celiny Hellerowej, Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Bauera, Jadwigi Kaliszewskiej, Jerzego Marchwińskiego i Waldemara Malickiego. Uczniom
i studentom często towarzyszy na konkursach zdobywając liczne nagrody za wyrózniajacy akompaniament. Współpracowała z profesorami Viktorem Pikajzenem, Konstantym Andrzejem Kulką, Wojtkiem Mrozkiem, Patrycją Piekutowską i Józefem Fraksteinem na Kursach Mistrzowskich jako akompaniator w ich klasach. Koncertowała m.in. ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, klarnecistą Wojtkiem Mrozkiem, kontrabasistą Szymonem Marciniakiem i hiszpańską sopranistką Eugenią Pont- Burgoyne. Występowała w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Austria), dokonała nagrań dla TVP .
Prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy i akompaniuje studentom w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W roku 2004 otrzymała Dyplom Ministra Kultury za szczególne osiagnięcia pedagogiczne.
Wstęp – 5 zł
Impreza organizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.