30.03.2008

LXXXVI Koncert Pałacowy

2008-03-30 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa, Oranżeria Pałacowa

Koncert w wykonaniu Michała Szałacha – skrzypce, Jadwigi Stanek – altówka, Renaty Ratajczak – wiolonczela, Bartłomieja Weznera- fortepian.

W programie:
G. Fauré – Kwartet fortepianowy c-moll op. 15
Allegro molto moderato
Scherzo. Allegro vivo
Adagio
Allegro molto

* * *

G. Fauré – Kwartet fortepianowy g-moll op. 45
Allegro molto moderato
Allegro molto
Adagio non troppo
Allegro molto

Michał Szałach naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. W roku 2003 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Bydgoszczy w klasie Henryka Bałabana. Obecnie jest studentem V roku Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Pawła Radzińskiego.
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak Konstanty Andrzej Kulka, Jadwiga Kaliszewska, Marcin Baranowski, Victor A. Pikayzen, Sergiej Kravchenko. Był uczestnikiem i laureatem wielu konkursów skrzypcowych m.in. Przesłuchań Młodych Skrzypków we Włocławku (1994), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2000), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnke w Poznaniu (2005). Występował w większości krajów Europy oraz w Korei Południowej.
Michał Szałach od stycznia 2006 roku jest pracownikiem Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Współpracuje ponadto z kilkoma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi m.in. z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis, Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.
W roku 2007 znalazł się w ścisłym finale przesłuchań konkursowych do Filharmonii Narodowej w Warszawie co zaowocowało stałą współpracą z tą znakomitą Orkiestrą (m.in. Tournee koncertowe w Wielkiej Brytanii i Irlandii). Od października 2007 jest też asystentem w klasie prof. Pawła Radzińskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Jadwiga Stanek ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
w klasie prof. Jana Paruzela w roku 2006, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W latach 2003-2005 była koncertmistrzem grupy altówek w Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Z. Rycherta. Swoje umiejętności doskonaliła podczas Mistrzowskich Kursów Muzycznych w Łańcucie i Żaganiu, pracując z takimi artystami jak: K. Lewin (Szwecja), J. Paruzel, Z. Jochemczyk, B. Sroczyński. W styczniu 2006 roku brała także udział w Mistrzowskim Kursie prof. Victora Pikajzena zorganizowanego przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych i Kameralistyki bydgoskiej Akademii Muzycznej. Od 2003 roku współpracuje z Toruńską Orkiestrą Kameralną jako muzyk-kameralista, a od 2006 roku pracuje na stanowisku instruktora w macierzystej uczelni. W marcu 2007 rozpoczęła także współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis.

Renata Ratajczak jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy. Studia ukończyła w 1990 roku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie oraz
w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Pracę zawodową związała przede wszystkim ze swoją macierzystą uczelnią, w której jako profesor prowadzi klasę wiolonczeli oraz akademickie zespoły kameralne, głównie tria, kwartety i kwintety fortepianowe. Swoje zainteresowania kameralistyką rozwijała koncertując w trio fortepianowym z Katarzyną Cąbrowską (skrzypce) i Magdaleną Swatowską (fortepian) oraz w trio barokowym z Urszulą Bartkiewicz (klawesyn) i Andrzejem Łęgowskim (flet traverso) grając na wiolonczeli barokowej. Działalność koncertowa obejmuje ponadto kilkuletnią współpracę z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis (lata 1993-96) oraz regularne recitale solowe w kraju i za granicą.
W swoim repertuarze posiada utwory D. Szostakowicza, L. van Beethovena,
C. Debussy`ego, C. Francka. Podczas koncertów wykonuje również mniej znane dzieła
XX wieku napisane na wiolonczelę solo. Od 1994 roku prowadzi klasę wiolonczeli
w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Inowrocławiu. Rezultatem tej pracy są nagrody
i wyróżnienia uczniów na regionalnych i ogólnopolskich przesłuchaniach wiolonczelowych. W latach 1999-2002 pełniła funkcję prodziekana, a od 2002 jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Bartłomiej Wezner jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego
w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej. Studiował również u prof. Jerzego Sulikowskiego (fortepian) oraz u prof. Urszuli Bartkiewicz (klawesyn). W czasie studiów brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak m.in.: Viera Nosina, Aleksjej Orłowiecki, Eugene Indić, Andrzej Jasiński. Jako stypendysta
Towarzystwa Muzycznego im. V. Cliburna (2006) zaproszony został do udziału w Piano Texas Festival & Academy w Fort Worth w Stanach Zjednoczonych. Podczas tegoż festiwalu wystąpił na szeregu recitali oraz wziął udział w wykładach i kursach mistrzowskich m.in. prof. Andrea Bonatta, Támása Ungára, Piotra Palecznego
oraz w specjalnych zajęciach muzyki kameralnej prowadzonych przez Maestro Janośa Starkera i ENSO String Quartet. Brał udział w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym
im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004; półfinalista oraz laureat Nagrody Specjalnej), w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. E. Kossowskiego w Warszawie (2007; laureat Nagrody Specjalnej dla najlepszego pianisty-kameralisty) oraz w Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym W kręgu muzyki słowiańskiej w Katowicach (2008; wyróżnienie dla pianisty). Był wykonawcą projektu Bach na 1, 2, 3 i 4 klawesyny wraz z Kwintetem Orkiestry Symfonicznej w Toruniu (2006). Koncertował w Polsce, Czechach, Serbii
i Czarnogórze, Szwecji i U.S.A.

Po koncercie zapraszamy na otwarcie wystawy prac instruktorów plastyki pn. PREZENTACJE.

Artyści, których prace można oglądać na wystawie pn. PREZENTACJE:

Grażyna Bieniek
Absolwentka Wydziału Sztuk Pieknych UMK w Toruniu. Pracuje w SCK jako specjalista d/s reklamy, plastyk. Między innymi zajmuje projektowaniem graficznym, organizacją , i aranzacją wystaw artystycznych w soleckiej Galerii Homo Faber. Inspirację do swojej rysunkowej twórczości znajduje głównie w detalach architektonicznych – ornamentach roślinnych, przedstawieniach twarzy, sylwetkach ludzkich, itd.

Monika Bojarska
Historyk sztuki, grafik komputerowy. Absolwentka UMK i Studium Grafiki Towarzystwa
Nowoczesnej Edukacji w Toruniu. Obecnie pracuje jako instruktor ds. projektowania graficznego i plastyki w WOAK Toruń. Prezentowany cykl plakatów jest inspirowany fotografią portretową Witkacego.

Mariola Brucka
Instruktor plastyki w Świetlicy wiejskiej w Gzinie. Od paru lat zajmuje się ceramika artystyczna i plastyka obrzędową. aktywnie działa w Stowarzyszeniu \”Dolnej Wisły\”, kultywującym tradycje regionu.

Stanisław Jasiński
Artysta fotografik, członek ZPAF i publicysta. Ur. w 1956 r. Absolwent UMK w Toruniu (1982). Autor wystaw indywidualnych, fotografii artystycznej. uczestniczy w wystawach zbiorowych (od 1974 r.). Obecnie pracuje jako redaktor Biuletynu Informacji Kulturalnej oraz instruktor fotografii WOAK w Toruniu.

Maciej Jeliński
Jest instruktorem zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży w Świeticy przy SP w Królikowie \”Baza Dzieci Aktywnych\”. Uprawia malarstwo i rysunek. Inspiracji dla swojej twórczości poszukuje w orginalnej sztuce Aborygenów. W dorobku twórczym ważne miejsce zajmują happeningi i instalacje. Jest członkiem Szubińskiej grupy Plastyków PLAMA\’S.

Elżbieta John-Józefowicz
Od wielu lat współpracuje z wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury W Toruniu. Z pasją uprawia rysunek, grafikę i gwasz. W pracach artystki przetworzona natura staje się abstrakcją. Częstym motywem jej twórczości jest kobieta – ujęta w linearną, syntetyczną formę.

Maciej Józefowicz
Instruktor współpracujący z wojewódzkim Ośrodkiem animacji Kultury w Toruniu. Uprawia grafikę warsztatową, którą wraz z żoną upowszechnia w wielu szkołach i placówkach kultury. Tematyka prac – to relikty przyrodnicze i architektoniczne, formy organiczne. Większość spowita w odcieniach sepii i zieleni.

Barbara Kawczyńska
Ukończyła ASP w Poznaniu. Obecnie pełni funkcję dyrektora MCK w Ciechocinku. Uprawia malarstwo olejne, akryl, gwasz, rysunek. Ulubione tematy to pejzaż, drzewa – przyjmujące niekiedy formę abstrakcyjną i człowiek. Prace charakteryzują się dużą ekspresją kolorystyczną i mocną kreską.

Elżbieta Kotz
Wieloletni instruktor Łabiszyńskiego Domu Kultury. Tworzy gobeliny, a ostatnio pracuje głównie w technikach witrażowych – obrazy na szkle – barwne kompozycje kwiatowe i pejzaże. Dekoracyjne, abstrakcyjne kompozycje pojawiają się na szkle użytkowym.

Małgorzata Krzycka
Absolwentka Państwoego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy (wystawiennictwo). Pracuje jako instruktor w Soleckim Centrum Kultury – prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Tworzy w wolnych chwilach. Często inspiruje się pracami innych malarzy, malując kopie.

Edward Maciejewski
Prowadzi działalność dydaktyczną w GZO, KiKF w Gąsawie. Zajmuje się rzeźbą w drewnie, malarstwem olejnym oraz batikiem. Poetycki klimat, delikatne, finezyjne przedstawienia postaci pojawiają się zarówno w rzeźbie jak i w malarstwie. Autor wprowadza nas w świat baśni i surrealizmu.

Ewa Miller
Prowadzi działalność pedagogiczną między innymi w MDK nr 5 w Bydgoszczy. Uprawia grafikę oraz malarstwo. W obu technikach obserwujemy przetworzoną zsyntezowaną naturę, w której pojawia się sylwetka człowieka. Autorka w malarstwie posługuje się pełną, bogatą paletą barw. W grafice dominuja barwy monochromatyczne.

Janusz May
Rzeźbą zajmuje się od 1979 roku. Od kilku lat jest instruktorem rzeźby w Soleckim Centrum Kultury. Prace o różnej tematyce wykonuje w drewnie lipowym i dębowym, czasem jest to olcha czy brzoza. W pracach J. May\’a często pojawiaja się sceny myśliwskie, rodzajowe, zwierzęta.

Danuta Nawrocka
Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Instruktor w Inowrocławskim Domu Kultury oraz MDK nr 5 w Bydgoszczy. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Poszukuje również innych form plastycznych wypowiedzi – między innymi poprzez performens.

Regina Osińska
Dyrektor Soleckiego Centrum Kultury. Od paru lat maluje. Ulubione techniki to olej, akwarela, gwasz. Prace charakteryzuja sie dużą ekspresją, ukazują fascynację kolorem i fakturą. Ulubioną formą twórczości jest karykatura, która zdradza psychologiczne zainteresowania autorki.

Marlena Witkowska – Rypina
Studia ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyrektor Białobłockiego Ośrodka Kultury. Od 1983 roku związana ze środowiskiem plastycznym regionu. Uprawia rysunek i malarstwo.

Henryk Wojtas
Urodzony w 1946 r. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, płaskorzeźbę i rzeźbę. Projektuje grafikę użytkową. Jest członkiem ZPAP w Bydgoszczy i współzałożycielem Szubińskiej Grupy Plastyków PLAMA\’S. Obecnie jest instruktorem plastyki w M-GOK w Szubinie.

Katrzyna Wolska
Absolwentka ASP w Poznaniu. Pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy prowadzac Galerię Twórców Ludowych i Nieprofesjonalnych. Zajmuje się między innymi aranżacją wystaw i projektowaniem graficznym. Jej ulubioną techniką był zawsze rysunek.

Waldemar Zyśk
Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest zapalonym organizatorem licznych akcji plastycznych w całym regionie. Działalnością pedagogiczną zajmuje się w MDK nr 5 i 4 w Bydgoszczy. Malarz i rysownik. W jego twórczości dominuje realistycznie przedstawiony pejzaż, natura, człowiek.

Impreza organizowana przy wparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

WSTĘP – 5 zł