11.11.2007

Koncert Nadzwyczajny z okazji Święta Niepodległości

2007-11-11 o godzinie 17:00
Sala Rotundowa

Recital fortepianowy Niny Kuźmy-Sapiejewskiej (Polska – USA).

Nina Kuźma-Sapiejewska urodziła się w Warszawie, ukończyla Liceum Muzyczne
w Bydgoszczy oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku. Prof. Lucjan Galon, ekcsentryczny pianista, uczeń szkockiego wirtuoza Fryderyka Lammonda – ucznia Franciszka Liszta, był mentorem pianistki. Dalsze studia kontynuowała jako stypendystka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie Prof. Jakuba Lateinera oraz na kursach muzycznych: Aspen Music Festival, Berkshire Music Center w Tanglewood oraz Temple University Music Festival w Amber.
Kariera pianistyczna Niny Sapiejewskiej rozwija się poprzez zaproszenia na recitale
i występy z orkiestrami. Koncertuje w 19-tu krajach: z National Gallery Orchestra
w Waszyngtonie, South Bend Symphony w Indianie, Sante Fe Chamber Orchestra
w Nowym Meksyku, Monterey Symphony w Kalifornii, Fairfax Symphony w Virginii, Presidential Symphony Orchestra w Ankarze, w Turcji, Thessaloniki Symphony w Grecji, Groninger Philharmonic w Holandii, Jihoceska komorni filharmonie w Czeskich Budejowicach oraz z wieloma filharmoniami w Polsce. Grywa bardzo często Fryderyka Chopina
w Kennedy Center w Waszyngtonie, w Glenn Gould Studio w Toronto, w Accademia Filarmonica Romana w Rzymie, w słynnej Weill Recital Hall at Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Zapraszana jest do wzięcia udziału w wielu festiwalach: w Castello di Portofino i Sestri Levante we Włoszech, \”Le Mois Moliere\” w Wersalu i \”Rencontres Internationales Frederic Chopin\” w Nohant we Francji, Festiwal Północnej Norwegii, Festiwal chopinowski
w Dusznikach, Festiwal Polskich Pianistów w Słupsku, Festiwal \”Dialog Kultur” w Antoninie, Festiwal Muzyki Kameralnej na Helu, Festiwal Ziemi Kozielskiej, Festiwal w Kościele Pokoju w Jaworze oraz Festiwal \”Chopin Friends\” w Nowym Jorku, którego jest inicjatorką. W 2004 podczas Festiwalu \”New New Yorkers\” Nina Sapiejewska zaprezentowala galowy koncert na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1991 pianistka miała zaszczyt zagrać program chopinowski w nowojorskim Town Hall podczas pierwszej historycznej wizyty Prezydenta Lecha Wałęsy.
Dokonała wielu nagrań dla stacji radiowych i telewizyjnych takich jak: France-Musique,
Nord-Deutscher Rundfunk, oraz nowojorskich WNYC i WQXR a firma \”Koch Classics\” wydała płytę Niny Sapiejewskiej z muzyką Fryderyka Chopina.
W 1993 artystka otrzymała nagrodę Prezydenta Rady Miejskiej Nowego Jorku za działalność artystyczną. Pasją pianistki były liczne koncerty na statkach transatlantyckich \”S/S France\”
i \”Queen Elizabeth 2.\”

„Fryderyk hrabia Skórzewski z Napoleonem. W 200-setną rocznicę powstania Księstwa Warszawskiego” – prelekcja dr Ryszarda Nowickiego.

Otwarcie wystawy \”Mistrzowie współczesnego malarstwa polskiego\”
przygotowanej przez Muzem Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
w Bydgoszczy.
Wystawę opracowała Inga Kopciewicz.

Impreza zorganizowana przy wsparciu finansowym z budżetu Powiatu Żnińskiego.

Wstęp wolny !